הפגנה בתל אביב נגד תחבורה ציבורית בשבת

בהפגנה השתתפו דתיים, חרדים וחילונים שנשאו שלטים ובהם תמונות וציטוטים של ראשי הציונות החילונית שקבעו כי שמירת שבת היא ערך לאומי.

ערוץ 7 , י"ג בחשון תש"פ

כמה מהמשתתפים בהפגנה
כמה מהמשתתפים בהפגנה
צילום: עדי גינצבורג

עשרות בני אדם הפגינו הערב (שני) למרגלות בניין העירייה בתל אביב-יפו, שם החליטה מועצת העיר לאשר הפעלת תחבורה ציבורית בשבתות במימון העירייה.

בהפגנה השתתפו דתיים, מסורתיים, חרדים וחילונים, אשר נשאו שלטים ובהם תמונות וציטוטים של ראשי הציונות החילונית שקבעו כי שמירת קדושתה של השבת היא ערך לאומי שפגיעה בו מהווה פגיעה באומה כולה.

בין השאר הוצגו דבריהם של ביאליק, אחד העם וכצנלסון לצד דבריו של ראש עיריית תל אביב הראשון, מאיר דיזינגוף, שקרא לשמירת השבת במרחב הציבורי.

המשתתפים בחרו לשיר יחד שירי שבת, כשחלק מהעוברים והשבים אף הצטרפו אליהם.

אלי פרג'י, תושב העיר שהשתתף במפגן, אמר ''אני כמו רבים אחרים כאן אינני חובש כיפה, אך אני מאמין שעלינו לשמור על הזהות של המדינה שלנו. הדבר שאנו מחפשים היום יותר מכל הוא אחדות - והשבת, במיוחד בהיבט הציבורי שלה, היא בעיני מה שמאחד אותנו כעם''.

סהלו, בן העדה האתיופית שהשתתף אף הוא במשמרת, סיפר: ''אצל בני העדה קשה למצוא משפחה שאין לה סיפורי מסירות נפש מסמרי שיער על קדושת השבת. היו מסעות של מאות אנשים במדבר שעמדו מלכת ביום השבת תוך סיכון למוות בצמא כיוון שלא ידעו שפיקוח נפש דוחה שבת. האם ייתכן שדווקא כשחזרנו מאלפי שנות גלות נשכח כך את הערכים שלנו?''.

מארגני האירוע מספרים כי הופתעו מההיענות הרבה של הציבור. "הכל תוכנן תוך קצת יותר מ-24 שעות משום שהרגשנו שאי אפשר לשתוק ביום כזה", אומר אסף, דור רביעי בתל אביב וממארגני המפגן. "הקמנו קבוצת וואטסאפ והתחלנו להפיץ הודעות אבל בנינו על כמה עשרות אנשים. ממש נדהמנו לראות את המאות, אנו מתכוונים להמשיך לפעול כדי להשמיע את קולו של ערך השבת - שהוא ערך של עם ישראל כולו".