הארץ: סמוטריץ' - איש חזון ומעש

איש השמאל ד"ר דימיטרי שומסקי מסביר במאמר בעיתון "הארץ" מדוע דווקא מהלכיו החיוביים של סמוטריץ' במשרד התחבורה הם סיבה לדאגה.

ערוץ 7 , י"ד בחשון תש"פ

נבון להתפעל ממנו? סמוטריץ'
נבון להתפעל ממנו? סמוטריץ'
צילום: חזקי ברוך

איש השמאל ד"ר דימיטרי שומסקי הקדיש היום (שלישי) מאמר בעיתון הארץ למתקפה על שר התחבורה בצלאל סמוטריץ', תחת הכותרת "סמוטריץ' סולל נתיבי אפרטהייד".

מאמרו של שומסקי הוא מאמר תגובה למאמר שפרסמה בעיתון נעמה ריבה, ואשר בו שיבחה ריבה את מהלכיו של סמוטריץ' לעידוד התחבורה במדינת ישראל.

שומסקי מסביר, כי הצעדים שנקט סמוטריץ' אולי ראויים לשבח כשלעצמם, אולם הם אמורים דווקא להדאיג את מי שאוחז באידיאולוגיית שמאל, "צעדי משרד התחבורה לשיפור יעילות התחבורה הציבורית — הכוללים, בין היתר, הקמת נתיבים חדשים לתחבורה ציבורית (נת"צ) והארכת אלה הקיימים — ראויים להערכה ולתמיכה. ואולם, אם בוחנים את מדיניות התחבורה של סמוטריץ' במבט מקיף ומעמיק, יש בה כדי להדליק, בעקיפין, נורה אדומה אצל תומכי השמאל".

"גישתו בכל הנוגע לאתגרי התחבורה מלמדת, שאין הוא מהפוליטיקאים המפריחים סיסמאות בלא כיסוי, אלא שהוא איש חזון ומעש, היודע להגשים את השקפותיו. בשעה שהוא שוטח את משנתו בתחום התחבורה הציבורית, בשטח כבר ניכרת עשייה רוחשת, ויש אף תוצאות מעשיות מרשימות למדי", מוסיף שומסקי לשבח את סמוטריץ'.

אולם לדבריו, יכולותיו הגבוהות של שר התחבורה לא יבואו לידי ביטוי בסופו של דבר רק בתחום התחבורה, "הגזען המשיחיסט, שהצטיין בסלילת נתיבי תחבורה ציבורית ובהארכתם בעבור אזרחי ישראל, לא יתקשה לארגן טרנספורטים למדינות ערב בעבור משוללי זכויות האזרח הפלסטינים, שלא יסכימו לחיות בלא התנגדות במצב של דיכוי ושעבוד".

"לנוכח כך, על אנשי שמאל לשאול את עצמם, אם נבון הוא להתפעל משר התחבורה סמוטריץ', בשעה שברור כי נתיבי התחבורה הציבורית שיקים וירוויח מהם פוליטית מובילים אותנו היישר למדינת ההלכה והאפרטהייד", חותם שומסקי את המאמר.