הגולים האיראנים ביקרו בשומרון: ''אוהבים את מדינת ישראל, תמיד אהבנו''

משלחת עיתונאים הגיעה לבקר בשומרון. בין חבריה: חמישה גולים איראנים. אחד מהם היא טייס בחיל האוויר האיראני.

ערוץ 7 , ט"ז בחשון תש"פ

המשלחת האיראנית עם דגן
המשלחת האיראנית עם דגן
צילום: מועצה אזורית שומרון

למעלה מ-30 כתבים, עיתונאים, מפיקים ועורכים של אתרי תקשורת מרחבי העולם ביקרו בשומרון.

בין חברי המשלחת היו גם חמישה גולים איראניים אשר הגיעו לארץ לועידת התקשורת הנוצרית ונשארו יום נוסף על מנת להגיע לסיור בשומרון.

במהלך הסיור ביקרו חברי המשלחת ב'מרפסת של המדינה' בפדואל, באיזור התעשייה ברקן, בשילה הקדומה, ביקב כביר, בהר כביר ובהר גריזים.

בין חברי המשלחת האיראנית היה גם דריוש שחיחה, טייס לשעבר בחיל האוויר האיראני שנמלט מאיראן לאחר שנידון למוות.

"אנחנו אוהבים את מדינת ישראל, תמיד אהבנו", אמר שחיחה, "אנחנו מתפללים שהשלטון האיסלאמיסטי יתפרק, באנו כדי לבקש ממדינת ישראל לעזור לנו לשחרר את איראן מהשלטון הנורא שיש שם".

הוא אף שיתף את הנוכחים בסיפורו: "הייתי טייס בחיל האויר האיראני, אחרי המהפכה נשלחתי לכלא משום שהתנגדנו לחומייני, ולרוע המזל נכשלנו. הורשעתי, אבל במלחמה נגד עיראק הם נזקקו לי כטייס, אז הם שיחררו אותי כדי שאוכל להילחם עבורם".

"לאחר זמן הם עצרו אותי שנית, אך הפעם תכננתי בריחה, טסתי במטוס של חיל האויר מעל ערב הסעודית, ונחתתי במצרים ב-1991 שם נטשתי את המטוס. זמן קצר שהיתי במצרים, סאדאת כיבד אותי מאוד, אבל המוסלמים הציקו. כך שלאחר זמן קצר עברתי לארה"ב מאז אני שם", הוסיף.

על עתיד היחסים עם ישראל ענה דריוש כי לדעתו יש עתיד מזהיר ליחסים עם ישראל "אני פה בשביל זה. לאורך ההיסטוריה היו לנו יחסים טובים עם היהודים, הערצנו אותם. כעת צריך שחרור באיראן, ולכן אני פה, מבקש מהממשלה ומהאומה הישראלית לעזור לנו לשחרר איראן. אני רוצה שהישראלים יעזרו לנו, יש לנו צבא דומה, ומטרות דומות. ואני חושב שאם נחזק את הידידות עם ישראל נוכל לעזור זה לזה"

ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, אמר בעקבות הביקור, "המועצה האזורית שומרון פועלת ברחבי העולם כולו, מול חברי פרלמנט וקונגרס ומובילי דעת קהל. התרגשנו לארח את המשלחת האיראנית, שגם היא הביעה חיבה גדולה כלפי ישראל והשומרון והביעה תקווה כי היחסים בין איראן לישראל יחזרו למסלולם כפי שהיה בתקופת השאה שהיה אוהד ישראל"