תובנות מטרידות כשברקע אזעקות - הערות

ההסלמה בדרום שגלשה למרכז מובילה לכמה שאלות ותובנות על השמאל, על ערביי ישראל, על פוליטיקאינו ועוד כמה הערות בטרם שבוע טוב.

שמעון כהן , י"ח בחשון תש"פ

שבוע טוב
שבוע טוב
צילום: ISTOCK

אנשים מוזרים

שמעתי את חברי הכנסת הערבים, ובהמשך גם את אנשי השמאל הקיצוני, מתלהטים ומנופפים במילים תקיפות נגד המבצע בעזה ובעד השלום, וממש לא הבנתי את הרעיון. ממתי מגננה על טרוריסט שאחראי לירי רקטות על אזרחי ישראל עומד בקריטריונים של המונח שלום?

אתם בטוחים שלא התבלבלתם במושגים? הייתי משוכנע שכתומכי שלום, לפחות לפי הצהרתכם, תברכו את ידי צה"ל, ראש הממשלה, שר הביטחון ושאר המעורבים במיגור טרוריסטים שבינם לבין שלום אין ולו גם קשר דמיוני. אבל אתם, איך לומר בעדינות, קצת מוזרים.

רק לדמיין ולהתחלחל

אם כך נראית ההתנגדות של חברי הכנסת הערבים מהרשימה המשותפת למבצע חיסולו של ארכי מחבל שאחראי על ירי רקטות לעבר אזרחי ישראל, מטריד מאוד לחשוב איזה מבצעים צבאיים ירשו הח"כים הללו לממשלת מיעוט בראשות בני גנץ לבצע...

קחו מפה ומחוגה

זה הזמן להצטייד במחוגה ובמפה, לפתוח את המחוגה על מרחק של שמונים קילומטר, לראות מה נכלל בטווח הזה מפאתי יהודה ושומרון ולהבין שכל האזורים הללו הכוללים את כל גוש דן (ועוד הרבה אל תוך הים. תצטרכו כיפת ברזל על אניות), ירושלים וסביבותיה, נתב"ג, עפולה ועמק יזרעאל, בית שמש, חיפה (כן, כן, גם היא), באר שבע ועוד מאות ישובים רבים, כל אלה נמצאים תחת איום הרקטות הפרימיטיביות של חמאס והג'יהאד האסלאמי, אם רק תעבור השליטה על יהודה ושומרון לידיים פלשתיניות. ועדיין לא דיברנו על שכלול רקטות וטילים וייבוא אמצעי לחימה מאיראן וגרורותיה הידועות בחיבתן לציון, ייבוא שאיש לא יוכל למנוע אותו אם תקום כאן מדינה פלשתינית (כן, כן, אני מכיר את המונח 'מדינה מפורזת' אלא שהמציאות לא בדיוק מכירה במונח הזה. ברגע שיישות כלשהי מוגדרת כמדינה אף אחד לא ימנע ממנה לעשות כלום בשיטחה הריבוני).

בקיצור, אם למציאות הזו הם קוראים שלום אז אני מרים ידיים. קטונתי מלהבין הגיונות ושגיונות.

הגם אתה ברוטוס?

מילא שעופר כסיף אומר ש"מה שמניע את נתניהו זה הצלת עורו שלו מאימת בית הכלא, והממשלה העתידית שאולי תהיה בלעדיו. הוא רוצה מלחמת שלום הרוטציה", לא מפתיע. מילא שעאידה טומה סלימאן מדברת על חיסול הארכי מחבל כרצח המשמש כלי בידי נתניהו לשימור ממשלתו. מילא שאחמד טיבי מטיח בראש הממשלה האשמות מהסוג הזה. מהם לא ציפינו למשהו אחר, אבל מחבר הכנסת עומר בר לב, מבכירי מפלגת העבודה, מפקד סיירת מטכ"ל בעבר וחבר ועדת החוץ והביטחון? שהוא ידבר בשפה כזו? שהוא, שמבין איך נראות וכמה זמן מתמשכות הכנות למבצעים שכאלה, הוא שמכיר את הרמטכ"ל, ראש השב"כ ושאר ראשי מערכת הביטחון ואת הענייניות המקצועיות שלהם, שהוא יאשים את נתניהו בפוליטיזציה של החיסול? נו בחייאת.

אגב, לאן נעלמו בכירי מפלגתו? איפה לדוגמא שר הביטחון לשעבר עמיר פרץ שידרוש ממנו להירגע?

שמחה וששון

הסרטון בו צעירים ערבים ישראלים מתעדים את עצמם ששים שמחים ועולזים למראה אזרחים מבוהלים שכובים בצידי הדרכים, מכסים את ראשם מאימת הטיל ששוגר מירכתי רצועת עזה, הסרטון הזה יותר מדי מזכיר את צהלת ריקודי הגגות בשנת 91 למראה הסקאדים ששיגר סאדם חוסיין לעבר תל אביב. לתומנו חשבנו שאפשר כבר למחוק את האמירה של יצחק שמיר ז"ל ש'הערבים אותם ערבים והים אותו הים'. מסתבר שיש מי שרוצה להוכיח לנו שצריך להחזיר את המחק לנדנו.

בגתן ותרש

אברי גלעד העז לשאול בטורו שב'ישראל היום' כמה שאלות משמעותיות על סוגיית שומרי הסף, אותה אצולה שכל המעז לבקר אותה זוכה לקיתונות של שופכין על ראשו והופך לאויב העם המולדת והאומה. אביא כאן בתמצית כמה משאלותיו בצירוף ברכה על אומץ ליבו ותקווה שלא תהיינה השאלות הללו עילה נוספת לרמוס את האיש וכבודו:

מפני מי שומרים אותם שומרי סף? האם כמו במועדונים, הם שומרים שלא ייכנסו מי שאלה שנכנסו קודם לא מחבבים? מי מינה את שומרי הסף הללו? היו בחירות לתפקיד? מי מבקר את שומרי הסף הללו? האם יש שומרי סף לשומרי הסף או שהם מעל לכל זה, הם מקור הסמכות של עצמם? בשם אלו ערכים שומרים השומרים הללו על הציבור מהפוליטיקאים שהציבור בחר בהם? אם מתברר שבין שומרי הסף יש מושחתים יותר מאותם פוליטיקאים ששומרי הסף מנסים להנחיל לנו את התחושה שהם מושחתים, אז מי מפקח כאן על מי? איך קורה שיש כאן שומרים שכל ניסיון להזיז אותם ממקומם נענה בצווחות?

ועוד מוסיף ומזכיר לנו אברי גלעד שהמונח 'שומרי הסף' מוזכר לראשונה אצל בגתן ותרש, ועולה החשד שמא המורשת שהם הנחילו היא החתירה להפיל כל מנהיג שלא פועל לפי תפיסתם.

בקיצור, תזכרו את השאלות של אברי גלעד בפעם הבאה שמישהו ינופף במונח 'שומרי הסף' ככינוי מקודש שאין לערער ולהרהר אחריו. (ומומלץ לזכור את השאלות הללו גם כשתשמעו ששוב אברי גלעד מותקף על ידי פקחי משטרת המחשבות)

רפואה מודרנית

בחדשות 12 שודרה כתבתו של יוסי מזרחי על הצעירים הישראלים שיוצאים ללימודי רפואה בחו"ל. בין השאר רואיינו שם כמה מהצעירים הללו ואחד, מודע היטב לאיסורים החמורים שעליהם מצווה דת הפוליטקלי קורקט ולכן הוא התנסח בפתלתלות וסיפר על תחושת התסכול כאשר מי ששירת בצה"ל מוצא את עצמו נאלץ לצאת ללימודים בחו"ל (מחיר גבוה, ניתוק מהמשפחה לשנים ועוד) בעוד אחרים שלא שירתו יכולים לעשות זאת בארץ עם דרישות נמוכות יותר בפסיכומטרי.

אז בואו נעשה את זה קל יותר, ברור יותר ובלי פוליטקלי-קורקט: צעירים ישראלים ששירתו בצה"ל נאלצים לצאת ללימודים בחו"ל, בעוד ערבים שלא שירתו בצה"ל מקבלים העדפה בקבלה ללימודי רפואה בארץ, דרישות פסיכומטרי נמוכות יותר ונשארים ללמוד כאן.

ועוד הערה בלתי פוליטקלי קורקטית בעליל: ואחר כך הישראלים מפותים להישאר לעבוד בבתי חולים בחו"ל, בעוד הרופאים הערבים, אלה שהתקבלו ללימודים אחרי הקלות, נשארים כאן.

ולכל מי שמתכוון לפתוח עליי את ארובות שמי הזעם וחרון האף על הגזענות הנוראה שבדבריי, לידיעתכם, זה בדיוק מה שנאמר בכתבה, רק תוך פתלתלות לשונית מנומסת תחת עינם הבוחנת של פקחי המותר והאסור להיאמר.

מה שהיה להוכיח

התנהלות 'כחול לבן' במו"מ הקואליציוני מוכיחה שוב את מה שטענו כאן רבים וטובים מיד עם לידתה של המפלגה החדשה. החבורה המובילה אולי מצליחה לתאם בינה לבין עצמה עמדה בסוגיות מורכבות כמו צבע החולצות שילבשו הגנרלים ולפיד או זווית העמידה שלהם על רקע הנוף המוריק שמאחוריהם ואפילו על סדר הדוברים בכינוס מפלגתי כזה או אחר, אבל בשאלות קצת יותר מהותיות הכול מתחיל להסתבך שם.

כשדנים בשותפות אפשרית עם הרשימה המשותפת, בישיבה בממשלה תחת נתניהו, בהתגמשות על חוק הגיוס (ועדיין לא דיברנו על הסוגיות המהותיות באמת) מתבררת האמת: התלכיד היחיד שמביא את ארבעת הראשים לשכון תחת כפיפה פוליטית אחת הוא השאיפה לראות את נתניהו מחוץ לבלפור. הוא אשר אמרנו והוא אשר מתברר גם כעת, ואנחנו רק בראשיתה של הדרך.

רוממות המשפט בגרונם

אל תגידו שהופתעתם לשמוע את נשיא העליון לשעבר, השופט אהרון ברק, סבור שאם שאלת כהונת ראש הממשלה תחת כתב אישום ולפני הכרעת דין מסובכת ומורכבת מדי עבור היועץ המשפטי לממשלה, נכון שבית המשפט יהיה זה שיכריע בסוגיה.

מאבי תפיסת ה'הכול שפיט' יהיה כמעט על סף חוסר השפיות לחשוב שהוא לא סבור כך, ובכל זאת, עדיין מוזר לשמוע את הדברים בפומבי ובגלוי. הרי יש חוק שאומר שראש ממשלה יכול לכהן בתפקידו עד לגזר דין חלוט, אבל בעיני השופט ברק יש מי שהכרעותיו יכולות להיות מעל החוק, וזהו בית המשפט ירום הודו ויתעלה שמו.

(להערות ולהארות שלכם: cshimon2@gmail.com)

לעוד כמה הערות קודמות:

כך חושבים הרודפים

סותמים למוטי קידר ת'פה

מסקנות סרק סרק

אשליות, סוכות, הנערים וקדיש

אין גבולות להומור הערבי