"ליברמן העמיס דרישות שימנעו התגמשות"

הפרשן החרדי ישראל כהן סבור כי בחודשים האחרונים הוסיף ליברמן דרישות בנושאי דת ומדינה שבהן לא יוכלו החרדים להתגמש.

שמעון כהן , כ' בחשון תש"פ

תנאים ודרישות. ליברמן
תנאים ודרישות. ליברמן
צילום: קובי ריכטר/TPS

על יכולת ההתגמשות של חברי הכנסת החרדים במו"מ להקמתה האפשרית מחדש של ממשלת ימין-חרדים שוחחנו עם הפרשן החרדי, העיתונאי ישראל כהן.

"החרדים מצפים מנתניהו שאם חלילה לא יגיעו למצב של הבנות והסדר מול ליברמן, כשיודעים ששקד מנסה להסדיר את זה כבר תקופה ארוכה, שנתניהו והגוש ימשיכו בנאמנותם להם, גם אם יהיו הצעות מפתות עד מחיר של הליכה לאופוזיציה", פותח כהן.

באשר לסוגיית הוויתורים האפשריים או הבלתי אפשריים של הסיעות החרדיות הוא מבהיר כי קיים הבדל משמעותי בין הסיכוי לוויתור בדברים סמנטיים לוויתור בדברים עקרוניים. אתמול היה כהן נוכח באירוע במועדון 'צוותא' בתל אביב, שם הופיעו סגן השר, ח"כ יצחק כהן ויו"ר 'ישראל ביתנו', ח"כ ליברמן. בנאומו הבהיר כהן כי על ענייני הלכה אין אפשרות להתגמש.

ליברמן שלא שמע את דבריו של כהן והופיע אחריו הציג בנאומו שלו רשימת דרישות בנושאי דת ומדינה ובהן תחבורה ציבורית בשבת, חוק המרכולים, גיוס גיור, לימודי ליב"ה. "זו רשימה ענקים של נושאים. שאלתי את ליברמן בצד 'לפני שנה הובלת לבחירות על סוגיית הגיוס. אם מסכימים איתך על נושא הגיוס אתה מסתדר?' הוא אמר שיש היום כבר נושאים נוספים", מספר כהן.

מדברי כהן עולה כי החודשים האחרונים העלו את רף דרישותיו של חבר הכנסת ליברמן והפכו דרישה אחת שאולי ניתן היה להתגמש בה לשורת סוגיות מהותיות שהסיכוי לגמישות בהן מצד החרדים לא קיים.

"אם ליברמן יעמוד על הנושאים הללו אף אחד מהחרדים לא יוכל לאשר פשרות כאלה בנושאים עקרוניים. אם ליברמן מבקש הישג סמנטי או תחושת ניצחון או הישג כלשהו, לא בטוח שש"ס ויהדות התורה לא יצטרפו ואולי גם אגודת ישראל. הסיעות החרדיות מבינות שכדאי להגיע לממשלה ושליברמן יהיה בתוכה".

עם זאת מעיר כהן ומציין כי הישיבה באופוזיציה תחת ממשלת נתניהו-לפיד חישלה את החרדים וגרמה להם להבין שניתן לצלוח גם תקופות אופוזיציוניות. להערכתו החשש הגדול הוא לא מרצ שאינם פועלים נגד החרדים בדווקאיות, אלא לפיד שכבר נהג באופן שכזה.

"ברור שאופוזיציה זה לא מקום שרוצים להיות בו לכתחילה. אם נראה שליברמן מחפש הישג סמנטי אני מאמין שחלק או כל המפלגות החרדיות ילכו על זה. השאלה אם אנחנו שם. כרגע הוא מדבר על רשימה של הישגים".

לכל זאת מוסיף כהן את חוסר האמון שנוצר בין הסיעות החרדיות לבין אביגדור ליברמן שלאחר שנות שיתוף פעולה ארוכות הפכו לאויבים פוליטיים מרים, "יש תחושה של בגידה ורמת האמינות לא גבוהה". עם זאת הוא מעיר כי לא מדובר רק ביומיים הקרובים אלא גם בעשרים הימים שאחריהם, ימים שגם בהם ניתן יהיה לחולל את המהפך.