זה לא הימור: דפיברילטורים במפעל הפיס

שיתוף הפעולה בין מפעל הפיס למד"א במיזם הצבת מכשירי החייאה דוכני מפעל הפיס עשוי להציל חייהם של רבים במקרים של אירוע לבבי.

שמעון כהן , כ' בחשון תש"פ

דפיברילטור
דפיברילטור
iStock

שיתוף פעולה של מד"א ומפעל הפיס אמור להניב בקרוב התקנה של מכשירי החייאה, דפיברילטורים, בדוכני מפעל הפיס. על חשיבות המהלך שוחחנו עם ד"ר קובי אסף, מנהל המחלקה לרפואה דחופה בהדסה.

"המתקנים האלה חשובים מאוד", קובע ד"ר אסף ומציין כי "הסיבה השניה בשכיחותה שמובילה למוות פתאומי מסיבות לבביות היא פרפור חדרים שהפתרון הטוב והאולטימטיבי לו הוא מכת חשמל. אם מסתכלים אחורה על מה ששינה את פני הדברים לגבי אנשים שהיה להם אירוע כזה ברחוב הרי שאלו שני דברים: ההחייאה הידנית והפיתוח של דפיברילטורים שנותנים מכות חשמל. לכן זה יכול להיות שינוי תהומי אם יש מכשירים כאלה".

בדבריו מעיר ד"ר אסף כי לצד הימצאותם של המכשירים נדרש גם ידע ותרגול של הציבור, על מנת שהתפקוד יהיה יעיל ומציל חיים. "המכשירים צריכים להיות עם ידע ותרגול למרות שהמכשירים מאוד מתוחכמים ופשוטים וההוראות נשמעות במכשיר וכתובות עליו".

"נוכחות דפיברילטורים בכל מקום אפשרי יכול לעשות שינוי לחיים ולמוות אצל אנשים רבים וככל שיהיה יותר יהיה יותר טוב", דברי ד"ר אסף. יצוין כי על פי הפרסום שיתוף הפעולה של מד"א ומפעל הפיס יביא להתקנתם של כ-600 מכשירים ברחבי הארץ.

לפי שעה לא ידוע לד"ר אסף על מערך תרגול של הפעלת הדיפרילטורים, אך הוא מציין כי מדובר ב"מכשירים פשוטים מאוד מבחינת יכולת ההפעלה של אדם ברחוב". לזאת הוא מוסיף וממליץ לפרסם בעיתונים ובמגזינים כמו גם בסרטונים שיתנו "הנחיות פשוטות והדרכה ולא מעבר לזה כי הוראות ההפעלה פשוטות". סרטוני הדרכה שכאלה יעניק לעוברי האורח בישראל תחושת ביטחון לגשת למכשיר ולהפעיל אותו באופן יעיל.

"השורה התחתונה היא שהימצאות מכשירים במקומות רבים ככל האפשר זה אקט מציל חיים ללא ספק", חותם ד"ר אסף.