פשרות בחוק הגיוס? "הספרדים ייפגעו"

מקורבו של נשיא מועצת חכמי התורה של ש"ס, טען כי פשרות נוספות בחוק הגיוס יפגעו בתלמידי הישיבות הספרדיות.

מיכל לוי , כ"א בחשון תש"פ

הרב שלום כהן
הרב שלום כהן
צילום: יעקב כהן

על רקע הניסיון לרבע את המעגל בין יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן למפלגות החרדיות בענייני דת ומדינה, מסתמן כי חוק הגיוס יידון שוב בין הצדדים ויידרש לפשרות נוספות.

גדליהו בן שמעון, מקורבו של נשיא מועצת חכמי התורה של ש"ס, טען במידה ויוטמעו פשרות נוספות בחוק הגיוס בחורי הישיבות הספרדיות יהיו הראשונים להיפגע.

"נושא הצבא חורה מאד לחכם שלום", אמר הבוקר (ג') בן שמעון בראיון לרדיו קול ברמה. "בכל פשרה ספרדים מהפריפריה הראשונים לשלם מחיר".

עוד סיפר כי שוחח על כך עם יו"ר סיעת הליכוד ח"כ מיקי זוהר. "אמרתי לח"כ זוהר, שלא יעז לעלות לחכם שלום להציע פשרות בגיוס".

במסגרת הניסיונות להחזרת "ישראל ביתנו" למחנה הלאומי גובשה הצעה שתאפשר לאביגדור ליברמן להקים ממשלת ימין.

הבוקר דווח בכאן רשת ב' דווח כי גורמים המעורבים במגעים לתיווך בין ליברמן לבין המפלגות החרדיות הציעו מתווה חדש לצדדים ולפיו יורחקו ש"ס ויהדות התורה ממוקדי הכוח שבהם החזיקו כמו משרד הפנים, ועדת הכספים ומשרד הבריאות.

מדובר בהוצאת נציגי המפלות החרדיות מכל אותם תפקידים שהופיעו בקמפיין הבחירות של ישראל ביתנו וזכו להתייחסות ישירה של ליברמן עצמו בעבר. לדברי הגורמים המתווכים המהלך יכול להתקבל מצד אחד כהישג משמעותי של ישראל ביתנו ומצד שני גם להתקבל על ידי החרדים, מכיוון שלא מדובר בשינוי כלשהו בנושאים הלכתיים.

גם חוק הגיוס יאושר על פי הדרישות של ליברמן. הנחת העבודה של אותו מתווה אומרת שהוצאת החרדים מכל מוקדי הכוח שלהם, ביחד עם חוק הגיוס, אמורה לספק את רשימת ההישגים שדורשת ישראל ביתנו.