למה חפצי היטלר עדיין קיימים?

לקראת המכירה הפומבית בגרמניה של חפצי היטלר ובכיריו קובע ראש מכון 'שם עולם': גם לנו יש אשמה בכך שהפריטים נכנסו לעולם המסחר.

שמעון כהן , כ"א בחשון תש"פ

חיילים נאציים (שיחזור)
חיילים נאציים (שיחזור)
צילום: iStock

בגרמניה תתקיים מחר מכירה פומבית של פריטי לבוש ופריטים נוספים של אדולף היטלר ובכירי ממשלו. על תופעת איסוף פריטים נאציים ברחבי אירופה והשלכותיה שוחחנו עם ראש מכון 'שם עולם', הרב אברהם קריגר.

"זה לא אירוע ייחודי למרות שהוא משמעותי. יש כל הזמן ברשת מכירה של פריטים של אנשים שהיו חלק מצמרת הממשל הנאצי. היו של גרינג ואחרים. הפעם של היטלר והמזכירה שלו".

לטעמו של הרב קריגר "יש כאן תקלה בשני מישורים. ראשית, איך החפצים הללו קיימים בכלל. מישהו היה צריך להשמיד את החפצים הללו. יש ערך למסמכים, אבל לא לחפצים. אולי לא היו ערים לכך בשעתו, אבל צריך היה לחשוב על כך שהנאציזם לא מוגר ואנשים ינסו לחפש בעתיד הקרוב או הרחוק חפצים שיהיו עבורם כמעט כחפצי פולחן כדי לבטא את התפיסה הנפשעת שלהם. בגרמניה היום מבינים את המצב ומתמודדים מול בעיות של אנטישמיות ונאציזם. אפשר היה למצוא פתרון שיאסור מכירה פומבית של כלים שכאלה".

סוגיה נוספת בהקשר זה, הוא מזכיר: "גם אנחנו צריכים לקחת לתשומת ליבנו שאנחנו בעקיפין תורמים למצב הזה. זה שיהודים מעורבים במסחר של חפצים של יהודים מתקופת השואה. אין מה להשוות לסיפור הגרמני", אומר הרב קריגר ומדגיש כי "לפעמים מדובר בתמורה זעומה שאדם מבקש על התקופה שהוא שמר את הפריט, אבל אנחנו מדברים על מסחר. בעקיפין אנחנו מאפשרים לתופעה הזו להתקיים".

"שואה לא צריכה להיות נוכחת במציאות של מכירות פומביות וכו'. אם זו הייתה המציאות הייתה גם מודעות לכך, אבל כיוון שזה נכנס, בהתחלה עם חפצי יהודים ומסמכים ומכתבים, זה מנוצל לרעה לחיזוק תפיסות אנטישמיות".

על השלכות המכירות לחיזוק תופעות אנטישמיות אומר הרב קריגר כי הוא אמנם לא בטוח שניתן לבחון את הדברים באופן מדויק אך "ברור שזה מחזק קבוצות ניאונאציות. בתחקירים של עיתונאים שהתגנבו לקבוצות הללו התברר שיש בקבוצות הללו אלמנטים של פולחן, הם מקדשים את ראשי המשטר הנאצי, וזה מעצים ומחזק אותם והחפצים הללו הם אנרגיה עצומה לתהליכים הפולחניים הללו".

על התגובה היהודית למכירות מהסוג הזה, אומר הרב קריגר כי "קול מחאה זה הדבר הראשון נגד השלטון בגרמניה שצריך לפעול נגד הדברים הללו. בנוסף דרושה דעת קהל נגד כל גוף שעוסק במכירה שכזה, שיוחרם ולא ירצה להיכנס לתחום הזה שנמצא כל הזמן ברשת".