מאחורי הקלעים של ההכרזה ההיסטורית

על המגעים והשיחות שקדמו להכרזת ארה"ב על חוקיות ההתנחלויות מספרת סגנית שר החוץ: הכול מתחיל בנחישותנו לעמוד על זכויותינו.

שמעון כהן , כ"א בחשון תש"פ

עם פרידמן. חוטובלי
עם פרידמן. חוטובלי
צילום: Matty Stern/US Embassy Tel Aviv

על ההכרזה האמריקאית בדבר חוקיותן של ההתנחלויות ביהודה ושומרון והמהלכים שקדמו לה שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם סגנית שר החוץ, חברת הכנסת ציפי חוטובלי.

"מדובר בניצחון היסטורי למאבק שלנו על האמת ההיסטורית. יש כאן הוכחה שכשמדינת ישראל אומרת את האמת שלה העולם מכיר בזה. בקדנציה זו לראשונה משרד החוץ הפיץ בעקבות הנחיה שלי ובגיבוי ראש הממשלה את מסמך חוקיות ההתיישבות, וככל שעמדנו על הדרישות שלנו והעקרונות שלנו ראינו שהמעצמה החשובה בעולם הולכת איתנו יד ביד בנושאים האסטרטגיים והחשובים ביותר. זו הוכחה שהכול עניין של התמדה ועקביות".

על המהלכים שקדמו להכרזה האמריקאית היא מספרת כי אכן היו שיחות שהכשירו לכך את הקרקע. "כשדייויד פרידמן נכנס לתפקידו כשגריר ארה"ב בישראל הייתה לנו שיחה מעמיקה, ושאלתי מה הסיכוי להגיע לשינוי היסטורי ביחס להתיישבות היהודית ביהודה ושומרון והוא אמר שצריך לעבוד בשלבים. השלב הראשון הוא ירושלים ובהמשך יבוא השינוי".

"היו הרבה שיחות, של דרמר, שלי, של ראש הממשלה ופעילות מדינית בדרגי השגרירים. דחפנו לכך שזו תהיה המורשת שלנו שהובלנו לשינוי ביחס להתנחלויות ושקר הכיבוש. ראינו את זה קורה שלב אחר שלב, בהתחלה הצהרה של מחלקת המדינה שההתנחלויות לא מכשול לשלום, אחר כך שגריר ארה"ב הגיע לאירועים מעבר לקו הירוד בניגוד לקודמיו, אחר כך היחס לירושלים ומעבר השגרירות והייתה התקדמות לכיוונים האלה, כבר לא השתמשו במונחי כיבוש והטרמינולוגיה השתנתה. אפילו בתכנית המאה ברור שההתיישבות היהודית תישאר במקומה".

חוטובלי מדגישה בדבריה ש"לדייוויד פרידמן תפקיד חשוב במהלך הזה. הוא שחקן אידאולוגי שהגיע בשליחות ממשל אמריקאי מאוד אוהד והייתה לו תרומה משמעותית בענין הזה וצריך לשבח אותו על כך".

על הטיעונים הפלשתיניים לפיהם בצעדיה ארה"ב מבטלת את מעמדה כמתווכת הוגנת, אומרת סגנית השר: "זה לא קשור להכרזה האחרונה. מהרגע שטראמפ על כסאו הפלשתינים החרימו אותו וראו בו פרו ישראלי. מי שחושב שהבעיה של הפלשתינים היא זהות המפלגה השלטת בארה"ב נזכיר להם שהפיצוץ הגדול היה בעידן אובמה וקרי, העידן הכי חיובי כלפיהם כשלא הרשו ליהודים לבנות ולו לבנה אחת ביו"ש. גם אז הם לא מצאו לנכון לבוא ולהידבר, כך שהם לא יכולים לבוא בידיים נקיות. הם סרבנים סדרתיים".

"המהלכים האמריקאים של הקדנציה הזו שהם פרי עמל של מהלכים דיפלומטיים, שהייתה לי זכות להיות חלק מהם, גם בנושא אונר"א, ביטול הפליטות, כל אלה ביחד הם ההוכחה שאם ישראל עקבית במדיניות השמירה על הארץ בסוף הזמן יפעל לרעת הפלשתינים. הוכח שאנחנו יכולים לקדם מהלכים שיקבעו את מעמד ההתיישבות. זה קורה אחרי שנים שבהן השמאל הנחיל שרק ויתורים יבאו להישגים, ממשלת הימין משיגה הישגים היסטוריים שעומדים לצד הצהרת בלפור. הדבר תלוי במידת השכנוע שלנו בצדקתנו".

ומה לגבי אירופה? מתי גם בה יתחילו לדבר בנוסח האמריקאי, אם בכלל? חוטובלי משוכנעת ש"בסוף גם אירופה תבין שנדרש שינוי גישה. פומפאו אמר שכדאי לבדוק מה העולם השיג בכך שהאשים את ההתנחלויות בהכול, לא שלום, לא התקדמות. רק הטרור הלך וגבר והמנהיגות הפלשתינית הפכה ליותר רחוקה ממו"מ. בנוסף, העולם מבין שעם כל הכבוד לסכסוך הפלשתיני ישראלי יש כאן תמנון איראני שמאיים על העולם". לדבריה כבר כעת ישנן מדינות באירופה שמבינות את המציאות. זאת מעבר ל"מדינות אסיה שהיו פרו פלשתיניות וכעת חשובים להם היחסים הכלכליים עם ישראל. הכול מתחיל להשתנות. ארה"ב, כמנהיגת העולם החופשי, צריכה להיות זו שמובילה מהלכים כאלה".

על מנת להשוות את המציאות לזו שהייתה בעבר מזכירה חוטובלי: "כשנכנסתי למשרד החוץ ההגדרה הרשמית של יו"ש הייתה 'שטח במחלוקת שעתידו ייפתר במו"מ בין הצדדים', כאילו אנחנו מהאו"ם. הגעתי ואמרתי שלא יתכן שזו העמדה הרשמית שלנו. אנחנו צריכים לומר שעל פי הדין הבינלאומי מדובר בשטח ששייך לנו ואנחנו נחליט מתי להחיל בו את ריבונותינו".

בהקשר זה היא מזכירה את סעיף 80 של מגיל האו"ם ולפיו "ממערבה לירדן העם היחיד בעל הזכות לריבונות הוא העם היהודי. על בסיס זה קבענו את זכותנו ההיסטורית בגיבוי משפט העמים. זה לא רק התנ"ך שהוא אבן היסוד, בסוף גם אומות העולם הבינו שעצם החלוקה בין ממלכת ירדן לישראל היא היחידה לאורך השנים".

כאשר שנשאלה מה צפוי לקרות ביום שבו יוחלף השלטון והמפלגה הדמוקרטית עשויה לתפוס את האחיזה בבית הלבן בעוד כשנה, מעדיפה חוטובלי שלא לעסוק במה שבעיניה נחשב למעין השבתת השמחה העכשווית, בעיקר משום שבבסיס השאלה עומדת ההנחה שההכרזה האמריקאית נובעת מג'סטה בין מנהיגים ולא מעבר לכך.

"גם אם היה הספר הלבן יש להצהרת בלפור ערך דרמטי. כשיש אירוע דרמטי שמשנה את הלך רוח ואומר דברים שקשה להתווכח איתם. נקודת המוצא של מו"מ תהיה בעתיד שההתנחלויות היא זכות לגיטימית לישראל. אני לא מאמינה שממשל כלשהו יתחיל לשלול את הזכות ההיסטורית של העם היהודי ביהודה ושומרון".

באשר לצעדים שלטעמה נכון שההנהגה בישראל תנקוט בהם לנוכח ההכרזה, אומרת חוטובלי כי יש לפעול דיפלומטית מול מדינות רבות נוספות, על מנת להבהיר שמדיניות זו של ארה"ב היא הנכונה והיא זו המעוגנת במציאות הקיימת במזרח התיכון.

בנוסף היא סבורה כי יש לקרוא לבני גנץ ו'כחול לבן' לחבור לליכוד למהלך של ריבונות ישראל על יישובי יהודה ושומרון לצד בקעת הירדן. מדובר, היא מזכירה, באחוז עד שלושה אחוזים מהשטח וניתן לבצע את המהלך בהסכמה רחבה ולהמשיך לקיים את דיון על שאר השטח.