תופעה: חרדים ויוצאי אתיופיה מבריחים גת

"יום אחד בא אליי חבר עם הצעה די מפתה, אני פשוט צריך לקחת כמה מזוודות ולהטיס אותן לאירופה", סיפר א', תלמידי ישיבה מירושלים.

מיכל לוי , כ"ב בחשון תש"פ

גת
גת
צילום: ISTOCK

עשרות בלדרים ישראלים מבריחים מזוודות מלאות בעשרות קילוגרמים של צמח הגת הנחשב ברוב המדינות לסם מסוכן ונעצרים עם כניסתם למדינות.

רוב העצורים הינם צעירים הנמנים על המגזר החרדי והעדה האתיופית שאינם מבינים את הסיכון העלול להוביל למעצרם ועושים זאת בעד בצע כסף.

"יום אחד בא אליי חבר עם הצעה די מפתה, שגם לא נשמעה מסובכת במיוחד. אני פשוט צריך לקחת כמה מזוודות ולהטיס אותן לאירופה", סיפר א', תלמיד ישיבה בן 20 מירושלים, שנעצר לפני כחודשיים.

בראיון לתחקיר חדשות 13 ששודר אמש הסביר א' לעיתונאית אריאלה שטרנבך כי המבריחים יודעים היטב מה נמצא במזוודות שהם מעבירים. "הם מקבלים על זה סכומים די יפים. בין 3,000 ל-3,500 שקלים", אמר והוסיף: "כשאני מגיע לשדה התעופה בא בן אדם, פורק לנו את המזוודות. כשהוא הולך אני פותח ורואה בפנים חבילות של גת ארוזות".

על פי הכתבה, משימת הבלדרות הראשונה של א' הצליחה וההצעה המפתה הבאה לא איחרה מלהגיע. "הציעו לי מייד לעשות את זה שוב, המפעיל אמר שהו מאוד רוצה אותי, שאחזור שוב באותו השבוע. הוא אמר שזה לא מסוכן, 'מה אכפת לך, אתה צריך כסף', אמר לי", סיפר א'. הפעם זה לא עבד. "אתה מגיע למדינת היעד, והתברר לי שסומנתי שם".

צעיר חרדי נוסף סיפר כי קיבל כרטיסי טיסה במחלקת עסקים. "הכל קרה כל כך מהר. הוא סגר לנו כרטיסים במחלקת עסקים. אז הבנתי שיש איתנו עוד אנשים שבאים איתנו לאותה הטיסה, לאותו המקום", אמר.

כדי לנסות לבלום את התופעה יזמו חברי הכנסת פנינה תמנו-שטה (כחל-לבן) ומשה ארבל (ש"ס) הצעת חוק לאיסור שידול בייצוא למדינה זרה. "נתקן את הדבר הזה בחקיקה", אמר ארבל.