"ליברמן ספינולוג. יורה ומטיף לכל עבר"

שר התחבורה תקף את יו"ר ישראל ביתנו: "גורר את ישראל למערכת בחירות רעה ומיותרת. תופעה פסיכולוגית שעוד רבות ילמד ויכתב עליה".

יהונתן גוטליב , כ"ב בחשון תש"פ

ליברמן
ליברמן
Flash 90

שר התחבורה ויו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' תקף את יו"ר מפלגת 'ישראל ביתנו' ח"כ אביגדור ליברמן על רקע סירובו להצטרף לממשלת ימין-חרדים.

"ליברמן היה ונשאר ספינולוג שעסוק אך ורק בעצמו", תקף שר התחבורה בחשבון הטוויטר שלו.

סמוטריץ' הוסיף, "האיש שלא בנה בית אחד, לא נטע עץ אחד, ולא סלל כביש אחד בשלושים שנותיו בפוליטיקה הישראלית - יורה לכל עבר, מטיף מוסר לכולם, וגורר את מדינת ישראל למערכת בחירות שלישית רעה ומיותרת. תופעה פסיכולוגית שעוד רבות ילמד ויכתב עליה".

ח"כ ישראל אייכלר מיהדות התורה הגיב גם הוא לדברי ליברמן: ''לא צריך כבר לחפש אנטישמיות בעולם כשליברמן הכריז על הפיכה והליכה לבחירות שלישיות. הוא הולך על התקפה כהגנה כדי להסיר מעליו את האחריות לאסון השלטוני שהוא מחולל.

"מה שהכריז היום ליברמן נגד הציבור החרדי זה פשע מלחמה. הוא נוקט בשיטות של הצאר הרוסי שאמר הכה ביהודים והצל את רוסיה. זה מה שעשו ליהודי קישינב וזה מה שעושה היום יליד קישינב.

"העיתונאי ברק רביד כבר כתב שדבריו של ליברמן גובלים באנטישמיות. אם ילד אחד יפגע מדברי ההסתה שלך אתה לא תימלט מעונש. אתה בונה על זה שהציבור הישראלי הוא אנטישמי ויביא לך קולות? אתה טועה. הציבור לא יקבל את דבריך ויוקיע איתך", אמר אייכלר במליאת הכנסת.

כאמור, ליברמן הסיר מסדר היום את האפשרות שיצטרף לממשלת מיעוט של ''כחול לבן'' שתיתמך על ידי המפלגות הערביות, וגם לא לממשלת ימין-חרדים צרה.

בהצהרה לאחר ישיבת ''ישראל ביתנו'', אמר ליברמן כי במהלך המשא ומתן עם המפלגות, הוצעה לו רוטציה בראשות הממשלה, אך הוא סירב.

"שמו בפנינו פיתויים גדולים מאוד: ממלא מקום ראש הממשלה, רוטציה בשנה האחרונה, חצי המלכות ועוד עשרה אחוזים. המניה שלנו בשיא אבל אנחנו לא מוכרים עקרונות בשביל כיסאות גם אם זה הכיסא הכי מרופד בכיתה", אמר.

ליברמן סיפר "עשיתי כל מאמץ, הפכתי כל אבן על מנת להגיע לממשלת אחדות לאומית ליברלית בדיוק כמו שהבטחנו לבוחר".

הוא תקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ על כך שלא התפשרו במהלך המשא ומתן ביניהם. "אחד לא היה מוכן לקבל את מתווה הנשיא. השני לא היה מוכן להיפרד מהגוש החרדי-משיחי שלו".

ליברמן לא הציג פתרון של ממש לפלונטר הפוליטי. "אני חסיד גדול של חוק בחירה ישירה, אך יש להוסיף לו תיקונים: יכולת לראש הממשלה לפסול חקיקה בכנסת, ופסילת יכולת זו ברוב של 81 חברי כנסת, וכן - אם תוך 30 יום רה"מ לא מקים ממשלה, תהיה שמורה לו הזכות להקים ממשלת מומחים לשנתיים, שתאשר את תקציב המדינה", אמר.