יד לאחים בתביעה ייצוגית נגד פייסבוק

​​​​​​​בקשה להכרה בתביעה ייצוגית הוגשה בימים אלו נגד חברת פייסבוק, לאחר שהחברה סירבה להסיר פרסומות מיסיונריות המיועדות לקטינים.

ערוץ 7 , כ"ב בחשון תש"פ

 אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: iStock

בעת האחרונה מתמודדים בארגון 'יד לאחים' עם פניות מהורים מודאגים המדווחים על פרסומות מיסיונריות ברשת החברתית פייסבוק.

בארגון טוענים כי "מעבר לפעילות המיסיונרית המגונה כשלעצמה, היה בפרסום זה לכאורה עבירה על סעיף 368א' לחוק העונשין הקובע עונש מאסר למי שעושה פעולה העלולה להביא להמרת דינו של קטין, שכן בפרסומות המיסיונריות נכתב במפורש שהן פונות במיוחד לגילאי 13 ומעלה, כלומר לקטינים".

אנשי 'יד לאחים' מיהרו לפנות לפייסבוק כדי להביא להפסקת הפרסום, אולם זו לא שעתה לבקשותיהם.

הארגון החליט להגיש בשל כך בקשה לתביעה ייצוגית נגד הרשת. בכתב התביעה נאמר בין היתר, בשם אחת האימהות, כי "התובעת שמעולם לא ביקשה לעקוב אחר העמוד של 'ישוע', ובפרט שאורח חייה לא תואם את האמונה של אותו ארגון, תהתה מדוע מוצגת בפניה הפרסומת, והקליקה על האפשרות בפייסבוק – 'מדוע אני רואה מודעה זו?', שם הודיעה פייסבוק 'ברחל בתך הקטנה': 'מודעה זו מוצגת לך מפני שישוע רוצה להגיע לאנשים בגילאי 13 ומעלה שגרים בישראל. זהו מידע המבוסס על פרופיל פייסבוק שלך והמקומות שבהם התחברת לאינטרנט'".

"הנה כי כן, הדברים כתובים 'שחור על גבי לבן', פייסבוק מאפשרת 'למפרסמים' למקד פרסומים ו/או תכנים שיש בהם כדי להוות ניסיון להמיר דתם של קטינים, התנהלות העולה לכדי הפרות רבות של הדין", נכתב בכתב התביעה.