בגוף אני מבינה – ביקורת ספר

ספר הפרוזה של ד"ר חנה קטן מכנס למסגרת קטנה מדי יותר מדי התמודדויות, ובכל זאת מחבר את הקורא לעולמם של הזוגות המצפים לילדים

הדר תאנה , כ"ג בחשון תש"פ

עלילה שמתאימה לספר עב כרס. עטופה ברחמים
עלילה שמתאימה לספר עב כרס. עטופה ברחמים
מאת: ד"ר חנה קטן. הוצאת ספריית בית אל

נושא הפוריות הוא נושא רגיש שהחלו לדבר עליו יותר בשנים האחרונות. היום אפשר לראות מעל במות שונות סיפורים מחדר הטיפולים ותובנות שנקנו בכאב גדול אחרי ניסיון אחד, ועוד ניסיון, ועוד, ועוד. כבר יש יותר מודעות לחוויה המאתגרת של הציפייה הממושכת. נכון, מי שלא מכיר את זה מקרוב צריך ללמוד ז'רגון חדש, אבל הסיפור האנושי הוא מה שקובע. מי שמעניין פה הם האנשים שמתמודדים עם אובדן החלום ועם הצורך לשדר לסביבה עסקים כרגיל, ופחות המונחים הרפואיים שבהם מתמצאים הרופאים והאחיות.

הספר החדש של ד"ר חנה קטן כבר לא מסתכל מלמעלה על בעיות גינקולוגיות, אלא חי אותן בשטח. מיכלי, גיבורת 'עטופה ברחמים', עוברת טיפולי הפריה ומתמודדת עם ההשלכות האישיות והזוגיות של נושא העקרות. היא עוברת תהליך של אבל, הפנמה ולבסוף הסכמה לפתרון חלקי, וזה תהליך ארוך שמתומצת בספר הקטן (129 עמודים) בכמה פרקים.

'עטופה ברחמים' הוא לא עוד אוסף סיפורים מיומנה של ד"ר קטן כרופאת נשים וכיועצת לענייני פוריות. על הבמה הזאת מופיע מדי שבוע טור שלה, שעוסק בין היתר בנושאים אלה, אבל לא דומה טור שיש בו גם צדדים אקטואליים ותובנות אישיות לספר שרוצה להעניק הצצה לעולמם של הזוגות המצפים. מיכלי, גיבורת הספר, ואחותה התאומה דבורי, מתמודדות עם אתגרים שונים בנושא הפוריות, כשד"ר קווין, רופאת הנשים בספר, מלווה אותן בדרכן.

מבחינה פרוזאית, הספר הוא קצר ואכן זקוק לליטוש בהעמקת הדמויות. העלילה מספקת למיכלי התמודדויות שיכולות להספיק לשלושה גלגולים: בעיות פוריות והתמודדות זוגית, אלמנות ושימוש כאם פונדקאית. אלו שלוש פצצות שיכולות לעורר הדים ולמלא כמה ספרים עבי כרס. כל אחת מההתמודדויות הללו מעוררת רגישויות שונות ומורכבויות שונות שמספקות עניין שלם בזכות עצמן. קוצר היריעה של הספר בתוספת הרצון לכסות מצבים שונים סביב נושא הפוריות מביא את מיכלי להתמודדות אחת אחרי השנייה, בלי עיבוד מספיק לחוויה הקודמת. הקורא עובר איתה בין מצבה כאלמנה לחדר מצב במחלקת יולדות כאם פונדקאית, כשלא ברור לו איך היא מתמודדת לעומק עם האלמנות, או מה גרם לה לבחור בפונדקאות למרות הדילמות המשפחתיות והחברתיות.

העובדה ש'עטופה ברחמים' נכתב דווקא על ידי רופאת נשים מאפשרת לקורא להכיר מקרוב גם את עולמם של הרופאים - אלו שצריכים לבשר בשורות איוב במסגרת התפקיד התובעני, שמצריך אלפי זרועות ועוד כמה שעות ביממה כדי להספיק את הכול. ד"ר קווין, רופאת הנשים בספר, היא דמות ריאליסטית מאוד שמספקת הצצה אותנטית לאותם סעיפים ותתי סעיפים בבעיות הפריון – דברים שמרתק להכיר מרחוק, אך בוודאי לא פשוטים למי שנוגעים בדבר.

הוצאת ספריית בית אל, שמוציאה בדרך כלל ספרים מסוג אחר, נותנת כאן ביטוי לעולם שלם עמוס ברגשות, שאולי אנחנו מקבלים מדי פעם הצצה אליו, אך זוהי הזמנה מיוחדת להכיר אותו מקרוב.