הורים לדוגמה

אנחנו רוצים לערוך שינוי תזונתי בבית, אך חוששים מהתנגדות הילדים. איך כדאי לגייס אותם לכך?

מירב מישלוב , כ"ג בחשון תש"פ

מירב מישלוב
מירב מישלוב
צילום: באדיבות המצולמת

כמו בכל תחום בחינוך, הכול מתחיל מדוגמה אישית. האופן שבו ההורים מתנהלים עם נושא האכילה, זה מה שהילדים יקלטו, לא משנה מה הם יגידו וכמה יסבירו. אם הילד יראה את אמו שותה קפה ועוגה במקום לשבת לארוחה - הוא יתרגל לנשנושים במקום לארוחות. אם האם או האב נוהגים לאכול בעמידה או מול מסך, הילדים יתרגלו להסתובב עם אוכל ולהביא אותו איתם למסך. לכן כדאי להתחיל מניהול הארוחות. באופן הזה ההורים מנהלים את השינוי, והילדים מקבלים הרגלים בריאים.

מבחינת הרכב הארוחות, כדאי להגיש פלטת ירקות בתחילה, עוד לפני שכל הפחמימות מגיעות לשולחן. יותר קל לאכול ירקות כשרעבים. תופתעו לראות איך הירקות נגמרים במהירות. כדאי שבכל ארוחה יהיו ירקות או סלט. כך תתרגלו לצרוך חמישה ירקות ביום. כדי להקל על ההכנה, אפשר לקנות שקיות מוכנות של כרוב או חסה חתוכים. השקיעו בתיבול מוכן או ביתי כדי שיהיה טעים ומגוון. זכרו שהרגל חדש נרכש לאחר התמדה של 30 יום. אל תתייאשו אחרי יומיים, המשיכו בארוחה מסודרת ובריאה יום אחר יום. התופעה של ילדים שאינם נוגעים בלחם מלא או בירקות מוכרת. בכל זאת, הניחו על השולחן ואפשרו גם להם להתרגל לכך שזה חלק מהתפריט בבית. בהמשך הם יתחילו לבד לאכול ממה שההורים אוכלים.

חשוב שיהיה זמן קבוע לארוחות, זמן שבו המשפחה מתכנסת לארוחה מסודרת. מומלץ שבזמן הזה גם ההורים ישבו ויאכלו יחד וייתנו דוגמה. על הדרך תרוויחו זמן איכות משפחתי.

שאלת השאלות היא מה עושים בזמנים שבין הארוחות. ובכן, שעות הצהריים מזמינות נשנושים וצריך להיערך אליהן ולתת מענה מסודר. כשתחתכו מראש פירות - יהיה יותר פשוט לנשנש פרות במקום ביסקוויטים. כדאי לייחד זמן מסודר לארוחת ביניים, כלומר ארוחת ארבע. זה יהיה זמן לפירות חתוכים או לשייק. אני ממליצה לעצור את הנשנושים שעתיים לפני ארוחת הערב כדי שהרעב יתעורר מחדש. כשיש בבית חטיפים, עוגות או מיץ ממותק, הילדים יתפתו לזה. לכן במקום לפתוח במלחמות סביב הממתקים, מומלץ להוציא אותם מהבית ולהשאיר מינימום של נשנושים.

ומה אחרי ארוחת הערב? הורים למתבגרים מספרים שהמטבח פתוח 24/7. שעות הלילה אולי מועדפות על מתבגרים, אך בכל זאת מומלץ להרגיל את הילדים מגיל צעיר שהמטבח סגור בלילה. הסיבה היא שבלילה התנגודת לאינסולין עולה וזה מה שגורם בעקיפין להשמנה, לטרום סוכרת ועוד. ככל שילד התרגל מגיל צעיר לארוחת ערב מוקדמת, יקל עליו להמשיך בכך גם כמתבגר.

לסיום, קחו צעד קטן אחד שקל לכם לעשות בו שינוי בחודש הקרוב. התחילו מארוחת ערב עם מרק חם - גם מזין, גם מחייב אכילה בישיבה ולא דורש השקעה גדולה. שתפו את הילדים בשינוי וכך תשיגו את שיתוף הפעולה שלהם. תנו להם להיות המבשלים. כך הם גם ייהנו וגם ירגישו שייכים ושותפים, וירצו לאכול ממעשה ידיהם.

מירב מישלוב

תזונאית קלינית ומאמנת אישית להרזיה

***

לשאלות ומכתבים למדור: ofralax@gmail.com