אשר לנתניהו: אל תפקיר את הילדים

החל מהשנה הבאה יבוטלו סייעות במעונות היום לפעוטות בגילאי לידה עד 3 שנים הסובלים מאלרגיה למזון מסכנת חיים. אשר: "זו סכנת חיים"

מיכל לוי , כ"ג בחשון תש"פ

יעקב אשר
יעקב אשר
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מליאת הכנסת קיימה אמש דיון דחוף בנושא ביטול הסייעות לפעוטות אלרגיים למזון במעונות, דבר שעלול להוביל לסיכון חייהם של ילדים רבים שייחשפו למזון המסוכן לבריאותם.

בדברי ההסבר להצעה הדחופה הוסבר כי על פי החלטת מנכ"ל משרד הרווחה החל מתחילת השנה האזרחית הבאה יבוטלו סייעות במעונות היום לפעוטות בגילאי לידה עד 3 שנים הסובלים מאלרגיה למזון מסכנת חיים.

"ביטול הסייעות הרפואיות המשגיחות עליהם מהווה סכנת חיים של ממש עבור אותם הפעוטות. בנוסף, הדבר יוביל לכך שמעונות רבים לא יהיו מוכנים לקחת את האחריות על הפעוטות האלרגיים, והתוצאה תהיה הדרה מוחלטת של הפעוטות האלרגיים ממעונות היום דבר שאינו מתקבל על הדעת", נאמר.

בדבריו במליאת הכנסת אמר יום ההצעה ח"כ יעקב אשר כי "מדינת ישראל מימנה במשך שנים סייעות לילדים אלרגיים, דבר שהוא מציל חיים ממש, פקידי משרד הרווחה הציעו בגלל הקיצוצים, תכנית לחסוך בשיבוץ הסייעות ולהכשיר את הצוותים החינוכיים במעונות כדי שיוכלו להתמודד עם המצוקה של הפעוטות, אבל במפורש סוכם שזה יהיה רק אחרי שהתכנית תוצג בוועדה ונוכל לבחון את היישום של התכנית באופן מעשי ולא באמצעות מחטפים כמו שנעשה עכשיו לקראת השנה האזרחית החדשה שרוצים להוציא את הסייעות בלי פתרון עבור אותם ילדים".

בדבריו הוסיף פניה נרגשת לרה"מ: "אני פונה מכאן, לשר הרווחה בפועל שהוא ראש הממשלה נתניהו, אנחנו יודעים שאתה פועל במשימות מצילות חיים בצפון ובדרום, ואנחנו מלאי הערכה על כך שהטלפון האדום לא מפסיק לעבוד בימים טרופים אלה, אבל כאן מדובר בהצלת חיים. הסייעות האלה הן הממ"ד של הילדים האלרגיים.

"מדובר בסכנת חיים אמתית. אי אפשר להפסיק תקציב בלי לראות מה החלופה שתוצג ולהמתין עד שתהיה כאן ממשלה. חייבים לעצור את הקיצוץ הזה כי הוא לא פחות פיקוח נפש מטיל שנופל על בית או פיגוע חלילה. ראש הממשלה שאני מעריך אותו מאד ואנחנו אפילו חלק מה'בלוק' שלו הוא שר הרווחה והוא חייב לטפל בזה ולומר לנציגי האוצר- אני במשמרת שלי לא אפקיר את הילדים האלה. נקודה".

בהמשך התקיימה הצבעה במליאה על חשיבות הנושא וההצעה אושרה פה אחד להמשך דיון דחוף בועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני.