חיות בודקת מדיניות האיזוק בבתי המשפט

נשיאת העליון אסתר חיות זעמה על שהאקר הרוסי בורקוב הובא לדיון בעניינו כשהוא אזוק, והחליטה לקיים בדיקת רוחב בנושא.

ערוץ 7 , כ"ג בחשון תש"פ

השופטת חיות
השופטת חיות
צילום: ליאב פלד

נשיאת בית המשפט העליון מקיימת דיונים עם גורמים במשטרה ושב"ס, בהם נבחנים הנהלים בנוגע לאיזוק עצורים בהבאתם לבתי המשפט.

על פי הדיווח הבוקר (חמישי) בגלי צה"ל נדונה במסגרת זו גם האפשרות שכל אזיקת עצור בדיון - תותנה באישור שופט.

בחינת ההנחיות החלה לאחר שלפני כשבועיים הובא ההאקר הרוסי אלכסיי בורקוב לדיון בעניינו בבית המשפט העליון כשהוא אזוק.

חיות זעמה על כך ונזפה במהלך הדיון בנציגי שב"ס, "חצופים - לא קיבלתם אישור, אתם פועלים בניגוד להוראה".

אתמול פורסמו בגלי צה"ל תוצאות בדיקה שנערכה בחמישה בתי משפט השלום שונים ברחבי הארץ (בתל אביב, נצרת, פתח תקווה, ירושלים וראשון לציון), ממנה עלה כי מאה אחוז מ-74 העצורים שנצפו נכנסים לאולם המעצרים במהלך יום הבדיקה, הובלו כשהם אזוקים בידיהם וברגליהם או רק באחד מהשניים.

על פי החוק, עצורים אמורים להיאזק רק במקרים חריגים, כאשר מתקיימים תנאים מיוחדים, ביניהם: חשש שהעצור ימלט, יגרום נזק לגוף או לראיות בתיק או אם העצור חשוד בעבירות ביטחון או אלימות חמורות. בפועל, כפי שמעלה הבדיקה וכפי שמעידים סנגורים בשטח, העצורים מובאים אזוקים, גם אם נעצרו בגין עבירות קלות יחסית.

ממשטרת ישראל נמסר: "הובלת עצורים כלואים לדיונים בבתי המשפט נעשית על ידי שב״ס, למעט מקרים חריגים שבהם הליווי מתבצע על ידי שוטר. למשטרת ישראל נהלים המסדירים את נושא כבילת העצורים בהתאם להוראות החוק, כולל כבילה במקום ציבורי ובמתחמים השונים של בית המשפט. משטרת ישראל תמשיך להקפיד על זכויותיהם של עצורים ולפעול בהתאם להוראות החוק".

ממערכת בתי המשפט נמסר, "אין בכוונת נשיאת בית המשפט העליון להוציא הנחייה בנושא איזוק עצורים ואסירים באולמות בתי המשפט. הנושא בכללותו נבחן בימים אלו על-ידי הגורמים הרלוונטיים בהנהלת בתי המשפט".

שב״ס לא הגיבו לפרסום הדיונים המתקיימים, תגובתם לנתונים שפורסמו בנושא היתה, "הובלת העצורים נעשית בהתאם להנחיות. חבל שנעשות הכללות שאינן משקפות את המציאות מבלי לבדוק את העובדות לאשורן ומציגות תמונה שאיננה נכונה בנושא".