מנדלבליט:
יום קשה ועצוב, נתניהו עתיר זכויות

היועמ"ש מסר הצהרה לאחר הגשת כתב האישום נגד ראש הממשלה. "לא הושפענו מאיומים, לחצים והשפעות ופעלנו ללא מורא".

ערוץ 7 , כ"ג בחשון תש"פ | עודכן: 19:44

אביחי מנדלבליט
אביחי מנדלבליט
Photo by Hadas Parush/FLASH90

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התייחס הערב (חמישי) להחלטתו להעמיד לדין את ראש הממשלה בנימין נתניהו בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים.

"זהו יום קשה ועצוב. את ההחלטה קיבלתי בלב כבד. אבל גם בלב שלם", אמר מנדלבליט, "אכיפת החוק לא נתונה לבחירה. זה לא עניין של ימין או שמאל, לא עניין של פוליטיקה. זו חובה המוטלת עלינו, אנשי אכיפת החוק. זוהי החובה שלי כלפי אזרחי המדינה".

היועץ המשפטי לממשלה אמר כי "ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא אדם עתיר זכויות. את ההחלטה להגיש כתב אישום נגדו קיבלתי בלב כבד אך בלב שלם". מנדלביט ציין כי ''גם לאחר הגשת כתב אישום – ככל אדם, ראש הממשלה הוא בחזקת חף מפשע".

לדברי היועמ"ש, "זוהי המשמעות של שלטון החוק. היום הזה אומנם קשה אך הוא יום חשוב. האישום הראשון מבוסס על החקירה בתיק 4000. באישום זה החלטתי להעמיד לדין בשוחד, במרמה ובהפרת אמונים".

"בתיק 2000 החלטתי להעמיד לדין במרמה והפרת אמונים. על אף שרה"מ לא קיבל את ההצעה, הוא נטע במוזס את הרושם שמתן שוחד לראש הממשלה הוא אפשרות מעשית, שאפשר לנהל עליה משא ומתן. הכל כשבפני ראש הממשלה עמדו הבחירות שבפתח. ראש הממשלה ניצל את מעמדו השלטוני", קבע מנדלבליט.

על תיק 1000 אמר היועמ"ש: "במשך שנים קיבלו ראש הממשלה ורעייתו, באופן שוטף ובמסגרת קו אספקה של ממש, קופסאות סיגרים ובקבוקי שמפניה בשווי כולל של מאות אלפי שקלים. הדבר נעשה במקביל לכך פעל ראש הממשלה לשם קידום אינטרסים של מר מילצ'ן".

לדבריו, הטענה לפיה אין עבירת שוחד אם עובד הציבור לא יקבל כסף היא משוללת יסוד. "המחוקק קבע במפורש את ההיפך, ואף קיימת פסיקה רבה וארוכת שנים על טובות הנאה שונות, שאינן תשלום כסף לעובד הציבור, שיכולות להוות שוחד".

מנדלבליט הוסיף, "זה המקום להתייחס לאיומים מדאיגים נגד בכירים במערכת אכיפת החוק. השיח הזה הוא מסוכן, משחק באש שיש לחדול ממנו. איננו חפים מטעויות ולא חסינים מביקורת, אבל יש פער גדול מתאוריות קונספירציה. לא הושפענו מאיומים, לחצים והשפעות ופעלנו ללא מורא".