מהודו לצה''ל, דרך נוף הגליל

ארבעה מחברי קהילת בני המנשה, תושבי נוף הגליל, סיימו טירונות במחו"ה אלון. הם התגייסו כחלק מלימודיהם בישיבת ההסדר בעיר.

ערוץ 7 , כ"ד בחשון תש"פ

זכינו ללמוד מהם פשטות ושמחה
זכינו ללמוד מהם פשטות ושמחה
צילום: תומר גלס

בין מאות החיילים על מגרש הטקסים בבסיס "מחו"ה אלון" שבגליל התחתון עמדו בתחילת השבוע ארבעה מחברי קהילת בני המנשה מנוף הגליל.

הארבעה עלו לארץ מהודו לפני שלוש שנים יחד עם חלק ממשפחותיהם, ולאחר לימוד באולפן מזורז בכפר חסידים הגיעו לנוף הגליל. צעירי הקהילה נכנסו לתכנית ייחודית בישיבת ההסדר בעיר בה שילבו בין לימוד תורה, לימודי שׂפה וחיי חברה משותפים עם תלמידי הישיבה הישראלים.

תוך זמן קצר הם התחילו לדבר עברית בצורה טובה יותר, התחברו לשאר תלמידי הישיבה והפכו לחלק בלתי נפרד מהווי הישיבה.

כבר מהיום הראשון בישיבה הם שאפו להיכנס למסלול הצבאי כשאר תלמידי הישיבה, אלא שקשיים שונים נחתו עליהם במהלך הדרך והדרך לצבא נראתה רחוקה.

הקבוצה, כמו שכבר ניתן להבין, החליטה ששום מכשול בדרך לא יעצור אותה מלהתגייס לצבא ההגנה לישראל, והחלה בהליך חשיבה יחד עם הנהלת הישיבה למציאת פתרון שיביא לגיוסם ככל חבריהם מהישיבה.

מאמצים רבים של ראש הישיבה הרב דני סגליס ומנכ"ל הישיבה אודי קליין הצליחו להביא לגיוסם של הבחורים דרך "מחו"ה אלון" ובקיץ האחרון זכו להגשים את חלומם הגדול וללבוש את מדי צה"ל כחיילים מן המניין.

השבוע, כאמור, הם סיימו את החלק הראשון בשירות הצבאי שלהם בהצלחה רבה, כאשר עמדו יחד על מגרש הטקסים בבסיס הצבאי.

כמה דקות לפני שהחל הטקס נפגש עם הקבוצה מי שדחף את גיוסם וליווה אותם לכל אורך הדרך מהגעתם ארצה - ראש הישיבה מנוף הגליל הרב דני סגליס. הרב שמע מהם חוויות, ענה על שאלותיהם וחיזק אותם בשליחות החשובה שלהם כחיילים במדינת ישראל. הם התרגשו מאד מהביקור המפתיע של הרב והודו לו על כל העזרה ועל ההגעה ליום השמח של סיום הקורס.

"אני מתרגש לסיים את הקורס ומחכה כבר לקפיצה למים העמוקים בתפקיד החדש שאתחיל בשבוע הקרוב" סיפר חבר הקבוצה, יהונתן, לרב סגליס.

אם חשבתם שמישהו מהם נח לרגע, טעיתם. הם כבר חולמים על התפקיד החדש, שגם בו ישרתו באהבה, בשמחה ובמסירות.

בנימין, אחד מהבחורים סיפר שחלם להשתבץ בצנחנים, אך גילו המבוגר יחסית לא מאפשר זאת ולכן קיבל שיבוץ כטכנאי בחיל האוויר. "בהתחלה הייתי עצוב שלא איפשרו לי להיות לוחם בצנחנים. אבל זה לא מה שיעצור אותי מלתרום הכי הרבה איפה שאני כן אהיה", הוא חתם בחיוך גדול.

בהודעה ששלח הרב סגליס לכלל תלמידי הישיבה לאחר הביקור אצל החיילים העולים סיפר ''זכיתי היום להגיע לטקס סיום קורס של תלמידים שלנו מבני המנשה בבסיס מחו"ה אלון. בהתרגשות ועיניים נוצצות אמרו לי שהם מאושרים שזכו להיות חיילים בצבא ההגנה לישראל. הגשימו חלום.

''התרגשתי יחד עמם והרגשתי שאולי לכן אנו מקדימים בתפילה 'על גרי הצדק ועלינו יהמו נא רחמיך', ומדוע הגרים קודמים לנו? אלא שהגרים מתרגשים משורש הדבר. מעצם הזכות להיות יהודי. מעצם הזכות ללמוד תורה. מעצם הזכות לשרת בצה"ל.

''לעומת זאת אנו מתעסקים בפרטים של איזה חיל קיבלתי ולאיזה מחנה אני משתייך, האם אני חרדי או דתי לאומי וכו'. כל זה חשוב רק אם קודם כל מקדימים את המבט על עצם הזכות, על שורש הענין. אולי לכן קודם כל 'ועל גרי הצדק' ורק אחרי זה 'ועלינו'. אשרינו שזכינו בבני המנשה. אשרינו שזוכים אנו לראות בעירנו גרי צדק מרוסיה ומעוד תפוצות. אשרי שזכינו ללמוד מהם פשטות ושמחה מעצם חיינו כאן.

''חז"ל אמרו שגדול נס קיבוץ גלויות יותר מיציאת מצרים. בשוב ה שיבת ציון היינו כחולמים.
לעיתים חולמים אנו בהקיץ בלי להבין את גודל השעה. באים גרי הצדק ומגשימים חלומות כל כך פשוטים וכל כך גדולים ומחברים הדיוטות שכמוני לשיבת ציון האלוקית ולומר תודה רבש"ע על הזכות לחיות בדור הזה ולהיות שותף יחד עם כולם לנס הגדול", כתב הרב סגליס לתלמידים.