אליקים רובינשטיין: געוואלד

"העובדה שמוליכים אותנו לבחירות שלישיות לא מובנת לי", אמר השופט בדימוס. ''רציתי להפגין נגד זה אבל לא נראה שיש בזה תוחלת''

אורלי הררי , כ"ט בחשון תש"פ

אליקים רובינשטיין
אליקים רובינשטיין
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

פרופ' אליקים רובינשטיין, לשעבר המשנה לנשיאת בית המשפט העליון, מודאג מהביקורת החריפה נגד מערכת המשפט הישראלית.

באירוע של הקונגרס הישראלי במרכז מורשת בגין בירושלים אמר רובינשטיין, "מבחינתי כישראלי ומשרת ציבור ישראלי במשך כיובל זו תקופה הזויה. העובדה שמוליכים אותנו לבחירות שלישיות לא מובנת לי. רציתי להפגין נגד זה אבל לא נראה שיש בזה תוחלת. מה שיש לומר על כך זו מילה אחת – געוואלד''.

רובינשטיין מחה על ה"עלילות" שמופצות על הממסד המשפטי, ''זה גם בקשר לעלילות על הממסד המשפטי בצירוף הפרקליטות והיועץ המשפטי. הם לא מושלמים ואפשר לבקר אותם אבל מה שקורה עכשיו זה שמסיתים את הציבור בעלילות. זה מבחן קשה מאוד אבל מדינת ישראל תעמוד בו כי הד.נ.א שלנו חזק, אבל הדברים האלה לא נכונים ויש הבדל בין ביקורת למה שאנחנו רואים עכשיו".

עוד הוסיף פרופ' רובינשטיין: "כדי להבטיח את אופייה היהודי של המדינה ולהגשים את חלום הדורות יש להיאבק באופן פעיל על שוויון למיעוטים הלא יהודיים בישראל, כך שהמדינה תישאר יהודית בשוויוניות ושתישאר דמוקרטית לכולם. הכרזת העצמאות מדברת על שוויון זכויות לכל אזרחיה וזה צריך להיות נר לרגלינו. עסקתי בתפקידיי בשאלות של בידוק לערבים והעדפה מתקנת והיום אני יו"ר פורום מייעץ למשרד המשפטים בענייני גזענות. יש לנו חובה לזכור את העבר שלנו. בעיניי זה הבסיס".

הדברים נאמרו באירוע השנתי של הקונגרס הישראלי, מיזם חברתי בשותפות של אוניברסיטת בר-אילן וקרן מנומדין המופעל על-ידי המרכז למשפט יהודי ודמוקרטי באוניברסיטת בר-אילן. מטרתו לשנות את השיח הציבורי בישראל ולהפחית את המתחים בחברה הישראלית, באמצעות גישור ובניית הסכמות כדרך לפתרון קונפליקטים חברתיים. הקונגרס אוסף יחד גורמים מובילים באקדמיה, במגזר השלישי ואנשי עסקים.