מחאה ציונית-דתית: תתאחדו או שנצביע למפלגות הגדולות

עצומה חדשה דורשת ממפלגות הציונות הדתית להתאחד ולערוך פריימריז לרשימה.

ערוץ 7 , כ"ט בחשון תש"פ

פרץ וסמוטריץ'
פרץ וסמוטריץ'
צילום: דוברות

עצומה חדשה שמופצת ברשתות החברתיות קוראת למפלגות הימין הדתי להתאחד לרשימה אחת.

"מצביעי הימין האידאולוגי והציונות הדתית אומרים די לפוליטיקה מפוצלת", נכתב בעצומה, "בבחירות הקרובות מצביעים רק למפלגה אחת, פתוחה לכולם, עם פריימריז מלאים.

כדי שהדברים לא יישארו מעומעמים ויותירו פתח לחיבורים טכניים בלבד כפי שהיו בבחירות האחרונות, היוזמים מדגישים: "לא מצביעים לרשימות מפוצלות ולמועצות וצוותים מסדרים".

זמן קצר לאחר הפצתה ברשת חתמו על העצומה מאות תומכים, "אנחנו קוראים לפוליטיקאים הציוניים-דתיים: אחדו עוד היום את הבית היהודי והאיחוד הלאומי למפלגה אחת, איחוד מוחלט וסגור", נכתב בעצומה, "פתחו את שורות המפלגה לכל מי שמאמין באידאולוגיה הציונית-דתית להצטרף ללא תנאי וללא הגבלה – לימין החדש, לעצמה יהודית, לזהות. יש כניסה לכולם – דתיים, חילונים וחרדים. נשים וגברים. ליברליים ושמרנים. תורניים ולייטים. כל מי שמאמין בבנייה של הנהגה חדשה למדינת ישראל שמחוברת לתורה ולציונות".

העצומה הציונית-דתית אף נוקבת בזמן לקיום הפריימריז: "קיימו פריימריז פתוחים בתחילת חודש ינואר (הליכוד יקיים כבר בסוף חודש דצמבר) ותנו לציבור לקבוע מי יעמוד בראשו ומי יהיו שלוחיו".

אבל החידוש המרכזי של הקריאה הציבורית הזו הוא כפי הנראה בהתניה שהיא מציבה בפני הפוליטיקאים: "אם לא, אנחנו לא איתכם ונצביע לליכוד או לכחול לבן", מסיימים החותמים על העצומה, "אם כן, אנחנו איתכם בכל הכוח".

איתי גרנק, מייסד הפורום לישראל יהודית שעוסק בין היתר גם הוא בדחיפת היוזמה, מתאר את הדינמיקה שהובילה אותו ורבים כמוהו להיות שותפים: "הדרישה לאחדות ופריימריז רחבה כל כך ונמצאת כמעט בכל פורום בציונות הדתית. עד שאם רק מעלים את הנושא הזה, מיד קופצים רבים ושואלים זה את זה מה אפשר לעשות כדי לדחוף את הפוליטיקאים לעשות זאת סוף סוף".