קריאה בליכוד:
נתניהו, תן למועמד אחר להקים ממשלה

יו"ר המטה הלאומי בליכוד מוביל מהלך להקמת ממשלת ימין על ידי מועמד שאינו ראש הממשלה. "אוהבים את נתניהו, הוא לא יוכל לעשות זאת".

ניצן קידר , ל' בחשון תש"פ

הפגנת התמיכה בנתניהו
הפגנת התמיכה בנתניהו
צילום: איתן שויבר/TPS

נתן אנגלסמן, יו"ר המטה הלאומי בליכוד ויו"ר סניף הליכוד במטה בנימין, שיגר הבוקר (חמישי) הודעה לחברי המפלגה ובה ביקש מהם לתמוך ביוזמה שתקדם הקמת ממשלת ימין שבנימין נתניהו לא יהיה זה שיעמוד בראשה.

"אוהבים אותך נתניהו - מונעים הליכה לבחירות מועד ג'", נפתחה ההודעה ובהמשך נכתב בה, "בקשה מחברי הסיעה: איסוף 61 חתימות ח”כים, תוך 14 יום, לממשלה בראשות ח”כ ימני כלשהו. נמנעים מבחירות מועד ג' - אוסלו ג'".

אנגלסמן מסביר לערוץ 7 כי הרקע ליוזמה הוא הבנה עמוקה שראש הממשלה נתניהו לא יוכל להרכיב בעת הזאת ממשלה לאומית, בעיקר אם ישראל תלך לבחירות נוספות.

"הבנו, חברים רבים בתוך תנועת הליכוד, שנתניהו לצערנו לא מסוגל עוד להרכיב ממשלה. הוא ניסה פעמיים להרכיב ממשלה בשני מועדים. מה לעשות שמאז מועד א' הבלוק הלאומי פחת וירד ל-55 מנדטים וללא ליברמן לא נוכל להרכיב ממשלה. המשמעות היא שנתניהו לא יוכל לעשות זאת", אומר אנגלסמן.

המצב של הליכוד נכון להיום מדאיג אותו. "במידה והולכים לבחירות שלישיות אנחנו הולכים ומתרסקים כי אנחנו נמצאים אחרי כתב האישום. בשלב הזה הליכוד בראשות נתניהו יקבל פחות מנדטים ממה שקיבלנו במועד א' ובמועד ב' של הבחירות. לכן אין ברירה למחנה הלאומי ולנתניהו אלא להבין את המהלך שאנחנו מחוייבים לשחרר ולאפשר למועמד אחר מתוך בלוק ה-55 לאסוף חתימות של 61 חברי כנסת, לחזור לנשיא ולהודיע לו: אני מסוגל להרכיב ממשלה. העיקר הוא שהמחנה הלאומי ירכיב את הממשלה וכך תימנע ממדינת ישראל הקטסטרופה של ההליכה לבחירות שלישיות".

אנגלסמן נמנע מלציין בהודעתו שם של מועמד חלופי כמו גדעון סער, ואף מקפיד מאוד להדגיש שהמהלך אינו נגד נתניהו אלא כדי שתוקם ממשלה ימנית.

"אנחנו אוהבים את נתניהו, מערכים אותו ומכירים את היתרונות שלו. נוצר מצב פוליטי שבו נתניהו, נכון ל-2019, לא מסוגל יותר להרכיב ולהקים ממשלה בישראל. לכן, אנחנו מאוד מבקשים מנתניהו שיאפשר למועמד אחר מתוך הבלוק להרכיב את הממשלה".

לדבריו, התגובות שהוא שומע מהשטח, מעודדות. "הרעיון מחלחל. עד לפני יומיים אנשים היו בהלם ובשוק, חששו ולא הבינו את המסר. בימים האחרונים אנשים מגיבים בצורה חיובית, מתחברים ומתחילים לפעול בעניין. אני רוצה לקוות שב-14 הימים שנותרו לנו מפרק הזמן שהנשיא אפשר להביא מועמד אחר, נוכל להרכיב ולהקים ממשלה לאומית בראשות מועמד כזה או אחר".