היסטוריה בליגת העל בכדורגל

דניאל טננבאום, שוערה השני של מכבי ת"א שבר שיא בן 31 שנים כשלא ספג שער יותר מ-1,003 דקות של משחק. בדרך לשיא עולמי?

נרי וייס , ב' בכסלו תש"פ

טננבאום. עשה היסטוריה
טננבאום. עשה היסטוריה
צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א

כבר לפני חודש שבר דניאל טננבאום, שוערה השני והצעיר של מכבי ת"א, שיא ליגה כשעבר 687 דקות ללא ספיגת שער מפתיחת העונה, ועבר את שיאו של אריה חביב שוערה של הפועל יהוד עם שיא מעונת 1981/82. באותו המשחק ניפץ טננבאום גם את שיא המועדון שעמד על 730 דקות רצופות ללא שער לחובת הצהובים מת"א שהושג בעונת 2014/15.

הערב (מוצאי שבת) שבר טננבאום שיא גדול אפילו יותר משני אלו כששבר את שיאו של גיורא אנטמן, שוערה של מכבי חיפה לשעבר מעונת 1988/89 שעמד על 1,003 דקות ללא שער חובה.

היה זה הערב בדקה ה-11 של המחזור ה-11 במסגרת ליגת העל בכדורגל, כשמכבי ת"א מתארחת אצל עירוני קריית שמונה. לטננבאום היו חסרות 11 דקות בכדי לשבור את שיאו של אנטמן מלפני 31 שנים, ובדקה ה-5 כמעט וההיסטוריה נמנעה כשלזכות קריית שמונה נשרקה בעיטת עונשין מ-11 מטרים.

למזלו של טננבאום ולמזלה של מכבי ת"א ואוהדיה, שופט המשחק תיקן את החלטתו בעקבות התערבות מערכת ה-VAR, 'שופט מסך', וכעבור 6 דקות נעשתה היסטוריה בליגת העל בכדורגל.

הרצף הזה של השוער הצעיר בן ה-24 החל עוד בשלהי העונה שעברה כשז'ורז' מאנג'ק היה האחרון שהכניע אותו, כשמכבי חיפה השוותה ל-1:1 בדקה ה-87 של המחזור הלפני אחרון בעונה שעברה, ומאז הרשת לא זזה.

אם זה לא מספיק, אזי שעל פי נתוני מנהלת הליגה, ב-10 המחזורים נזקק טננבאום ל-19 עצירות בלבד, כולל הפנדל מול בית"ר ירושלים, כשמכבי תל אביב היא הקבוצה שלשערה נבעטו הכי מעט כדורים.

טננבאום הוא השוער היחיד בעולם ששומר על רשת נקייה מאז פתיחת העונה הזו, לאחר שהאיראני פיאם ניאזמנד מקבוצת ספהאן ספג שער אחד בחודש שעבר ואם יסיים את המשחק ללא ספיגת שער קבוצתו תשבור שיא עולמי השייך לאספרנס טוניס שלא ספגה ב-10 המחזורים הראשונים של עונת 2000/01.

אגב, שיא כל הזמנים בעולם, לא מפתיחת העונה, שייך למזארופי הברזילאי, ששמר על שער נקי של ואסקו דה גמה הברזיאלית במשך 1,816 דקות בין מאי 1977 לספטמבר 1978. טננבאום בדרך להיסטוריה עולמית?


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il