תערוכה חדשה: מאיירים בהשראת אצבעוני

35 איורים בהשראת הסיפורים מהעבר שפורסמו ב"אצבעוני" מקבלים מקום של כבוד ועושים הרבה נוסטלגיה

קובי פינקלר , ג' בכסלו תש"פ

תערוכת אצבעוני
תערוכת אצבעוני
צילום: יח"צ

מי לא זוכר את עיתון "אצבעוני" המיתולוגי? בימים אלו עולה תערוכה חדשה בסימן "מאיירים בהשראת אצבעוני - כי כולנו ילדים", לרגל 67 שנים לעיתון שעיצב את ילדותנו עם 35 יצירות מאוירות במידות 50*70

מאחורי התערוכה עומדים יו"ר איגוד המאיירים ועורך אצבעוני, שבחרו סיפורים מתקופות שונות של העיתון, ביניהם סיפורים של תמר בורנשטיין לזר ("קופיקו"), זוהר אביב ("חבורת כוח-המוח"), תמר פיש נחשון ועוד, שאויירו על ידי חברי איגוד המאיירים מכל הגילאים והסגנונות.

בחתימת מיטב המאיירים מאיגוד המאיירים הישראלי (הצעירה ביותר בת 19 והמבוגרת בת 100) ובהשראת הסיפורים שפורסמו בתקופות שונות בעיתון, חברו כולם ליצירה ותערוכה אחת.

נחשון הגיבור
צילום:הני שקולניק

הרעיון לתערוכה הגיע כשיודי מרטון - יו"ר איגוד המאיירים שוחח בטלפון עם אירית מאור, המאיירת של אצבעוני. יודי ורמי שיר - עורך אצבעוני , עברו על 67 שנות ארכיון העיתון, על דפים חלודים...ובחרו פנינים בנושאי דמוקרטיה, שוויון, אהבת הסביבה, הטבע ובע"ח, שנכתבו על ידי סופרים ואנשי מדע.

הם מצאו יצירות מופת והחליטו להקים את הסיפורים הנושנים לתחייה ולהעניק להם פרשנות רעננה על ידי מיטב המאיירים בישראל.

התוצאה קובצה לתערוכה חדשה ומרגשת, המשתפת מאיירים מכל הגילאים שקיבלו סיפורים מתקופות שונות של העיתון ואיירו סיפור או איור של פעם.

העיתון אצבעוני נוסד בשנת 1952 ע"י העיתונאי והסופר מיכאל שיר והפסלת שושנה שיר ועותקו הראשון הודפס ללא מספר סידורו, שכן גם העורך לא תאר כי יצאו גיליונות חדשים לאור. מאז ועד היום העיתון הפך לעמוד התווך לעולם הילדים. החל מ 19.12 במרכז חדרים, רח' קריית ספר 25 - חיפה.