הכירו את מסלול פסגה של חיל הרפואה

עתודאי מסלול פסגה בחיל הרפואה ישרתו כאחים ואחיות בצה"ל לאחר לימודים אקדמאיים של 3 שנים.

ערוץ 7 , ד' בכסלו תש"פ

בוגרי מסלול פסגה של חיל הרפואה
בוגרי מסלול פסגה של חיל הרפואה
צילום: דו"צ

מסלול ״פסגה״ הינו מסלול עתודה אקדמאי לאחים ואחיות המעניק לבוגריו מקצוע לחיים עם יכולת התפתחות מקצועית, עניין ואתגר.

המסלול כולל 3 שנות לימוד שבסיומן ניגשים העתודאים לבחינת רישוי של משרד הבריאות ומקבלים רישיון לעסוק במקצוע האחות לא רק בצה״ל. בנוסף הם יידרשו לחתום שירות קבע מקוצר למשך שנה וחצי בלבד (במקום שלוש שנים כפי שהיה בעבר).

השירות הצבאי כאח או אחות הינו בתפקידי מפתח בחיל הרפואה ומקנה ניסיון מקצועי וניהולי.

האחיות בישראל נקראות המלאכיות בלבן, האחים/ות בצה״ל נקראים המלאכים והמלאכיות בירוק. בנוסף להיותם בעלי מקצוע הם גם קצינים ומפקדים, שמפקדים על מרפאות ועל מרכזים רפואיים צבאיים, חלקם נמצאים בתפקידי מטה וחלקם בתפקידי שטח מבצעיים בגדודים קרביים ויחידות מיוחדות.

חיל הרפואה מוביל פרויקט רחב אשר מטרתו לייעל ולשפר את המענה הרפואי הניתן לחיילים ובנוסף לסייע ברמה הלאומית בהגדלת כמות האחים והאחיות במדינה. המטרה היא שבעוד מספר שנים ימצאו אח או אחות בכל מרפאה בצה״ל.

במסגרת הפרויקט, חיל הרפואה הרחיב את סמכויות הטיפול של האחים והאחיות בצבא באופן משמעותי. בנוסף מעניק להם את האפשרות לשרת כקציני ארגון רפואיים בחטיבות ואת האפשרות להמשיך ללימודים נוספים והתמחויות מקצועיות. בנוסף לשינויים שנערכו בנוגע לשירות הצבאי, נעשו גם שינויים במסלול שהובילו לשיפור בתנאים כגון מימון מלא של שכר הלימודים והמגורים במעונות הסטודנטים.

האחים והאחיות בצה״ל מתמקצעים בתפקידם אך גם מתאמנים לתפקיד שלהם בחירום. אחות יכולה להיות בשגרה מפקדת מרפאה ובמלחמה היא אחות טיפול נמרץ ביחידות הרפואה בחירום. הם נמצאים בכל מקום ומתכוננים לכל תרחיש.