מי ידאג לפעוטות סכרת הנעורים?

פעוטות עד גיל 3 חולי סכרת נעורים אינם זוכים לליווי סייעת במערכת החינוך. התוצאה: הורים עוזבים את העבודה למען הטיפול בילד.

שמעון כהן , ה' בכסלו תש"פ

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: רויטרס

מנכ"לית האגודה לסוכרת נעורים, אפרת טיש, מספרת על מצוקתם של הורים לילדים בעלי סוכרת נעורים בשל היעדר די סייעות עבור הילדים.

את הדברים אומרת טיש לקראת אירוע ההתרמה לאגודה, אירוע שיתקיים ביום חמישי הקרוב. "אנחנו נותנים מענה מינקות ועד גיל בוגר, אבל בשנים האחרונות מנסים לקדם סייעות לפעוטות. במהלך השנים הייתה בעיה בסייעות לכל הגילאים והסדרנו את הסייעות במערכת החינוך וכעת מגיל 3 עד 10 זכאים לסייעת. אחרי גיל 10 סומכים על עצמאות הילד, מה שלא תמיד פשוט ולפעמים מורכב מאוד. הילד לא יכול לקבל החלטות טיפוליות לבד והוא בקשר עם ההורים".

עם זאת בעוד עם ילדים בגילאי עשר ניתן לתקשר ולהטיל חלק מהאחריות הרי שכאשר מדובר בפעוטות מתחת לגיל שלוש המציאות מורכבת פי כמה ובלתי אפשרי להשאיר אותם להתמודד לבד עם אתגרי הסכרת. "כל המענים תחת גיל 3 הם תחת משרד העבודה והרווחה ולא תחת משרד החינוך. המשמעות היא שילד בגיל שנתיים וחצי שאובחן, יצא מהגן, היה בבית חולים סביב הטיפול והאיבחון, לוקח למשפחה ללמוד את הטיפול מעבר לעצם עיכול האבחנה, ולאחר מכן ללא סייעת לא ניתן להחזיר את הילד לגן וההורים נאלצים לעזוב את העבודה. כך נוצרת מצוקה כפולה".

אם נדמה שמדובר בתקציב דרמטי עבור מערכת הבריאות, מסתבר שלא. בסך הכול מדובר בכמאה ילדים בישראל שיש לדאוג להסדרת סייעת שתאפשר להם לשוב למערכת החינוך. טיש מציינת בדבריה כי כבר דנה בסוגיה ועדה בינמשרדית, אך על אף הבהירות בדבר נחיצות הטיפול בבעיה היא תקועה כעת בשל פיזור הכנסת לפני כשנה.

טיש מציינת כי משמעות העלויות היא כ-8000 שקלים בחודש ובהיעדר יכולת כלכלית לממן את הסייעת נאלצים ההורים לוותר על עבודה ולהישאר בבית עם הילד, בכך נוצרת מציאות כלכלית בלתי אפשרית. לעומת זאת הבודדים שמסוגלים לעמוד בהוצאה הם עשירים בלבד. "מדובר בסייעת שיכולה לתת טיפול רפואי מותאם", מדגישה טיש ומספרת כי מי שקידמה את הסוגיה בכנסת המתפקדת האחרונה הייתה חברת הכנסת דאז (כיום שרת השיכון) יפעת שאשא ביטון. כעת לא ברור מי יקדם ואם בכלל יקדם את הנושא בכנסת הבאה, לכשתהיה כזו.