העובדים שנעדרו בשל המצב הביטחוני יזכו לתשלום

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, חתם על צו ההרחבה שמסדיר את תשלום השכר לעובדים מהדרום שנעדרו מעבודתם בשל המצב הביטחוני.

ערוץ 7 , ה' בכסלו תש"פ

ארנון בר דוד
ארנון בר דוד
צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

ראש הממשלה בנימין נתניהו חתם הבוקר (שלישי) על צו הרחבה בעניין תשלום שכר לעובדים אשר נעדרו מעבודתם בשל המצב הביטחוני בתקופה שמיום ה-1.5.2018 ועד ה-31.12.2019.

צו ההרחבה שנחתם מרחיב את קשת המעסיקים אשר יקבלו שיפוי מהמדינה בגין מתן תשלום השכר לעובדים המתגוררים או שמקום עבודתם נמצא בטווח של עד 40 ק״מ מרצועת עזה.

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד, הגיב "בתור הבית של העובדים בישראל, ואחרי שמילאנו תפקיד מרכזי בהסדרת תשלום השכר לעובדים אשר נעדרו מעבודתם במבצעים צבאיים קודמים, ההסתדרות תמשיך לפעול כדי להבטיח את הוודאות הכלכלית של העובדים, הן בעתות שגרה והן בעתות חירום".

על פי ההסכם הקיבוצי והוראות צו ההרחבה, עובד אשר נעדר מעבודתו יהיה זכאי לתשלום שכר העבודה היומי בתוספת הפרשות סוציאליות. ההסכם יחול על כל התקופה שבין מאי 2018 ועד סוף שנת 2019, ובכלל זה גם האירועים הביטחוניים האחרונים שהתרחשו בתאריכים 12-14 בנובמבר.

מנגנון הפיצוי שהוסדר בהסכם ובצו חל על כל העובדים שנעדרו ממקום עבודתם, בשל הוראות פיקוד העורף, או בגלל שנאלצו להשגיח על ילדיהם עקב סגירת מוסדות החינוך בהתאם להנחיית כוחות הביטחון בטווח של עד 40 ק"מ מקו הגבול עם רצועת עזה.

כמו כן, ובהמשך לבקשת ההסתדרות, ההסכם הקיבוצי כולל גם התייחסות מיוחדת לעובדים עם מוגבלויות שנבצר מהם להגיע לעבודה עקב המצב הביטחוני, וגם לעובדים שהם הורים לאדם עם מוגבלות - אלו יהיו זכאים לפיצוי במידה ונעדרו מעבודתם לצורך ההשגחה על בנם או בתם, גם במקרים שהילד מעל גיל 14.

הממונה על יחסי עבודה במשרד העבודה והרווחה, עו"ד רבקה ורבנר, מסרה כי "צו ההרחבה שפורסם היום ומרחיב את ההסכם הקיבוצי הינו מנגנון אפקטיבי, המבטיח כי השיפוי של מס רכוש למעסיקים יופנה לתשלום בפועל לעובדים שנעדרו מעבודתם. פעלנו להבטחת התשלום לעובדים כבר לאחר העברת תקנות מס רכוש, אשר הסדירו פיצוי למעסיקים. הייתה זו עבודה משפטית מאומצת מול ארגוני העובדים והמעסיקים ומשולבת יחד עם משרד המשפטים, עד לנוסח הסופי המאפשר מענה למעסיקים ועובדים שההסכם הקיבוצי המקורי אינו חל עליהם ומכוח צו ההרחבה שקידמה זרוע עבודה יקבלו את הפיצוי".

עו"ד סיגל פעיל, מומחית בתחום דיני העבודה הגיבה להחלטה וטענה כי "מדובר בהחלטה בעייתית, שיש בה פגיעה בעובדים ובתנאי העסקתם ואף עלולה להביא לכך שבעתיד עובדים ימנעו מלהיענות להוראות פיקוד העורף מחשש לפגיעה בתנאיהם ובימי החופשה להם הם זכאים. אני קוראת לממונה על השכר לשקול שוב את החלטתו על המשמעויות השונות שלה ולבחון מתווה ראוי ומאוזן יותר כך שהמדינה תשפה את המעסיקים באופן שהמשק לא יהא זה שישא לבדו בעלות המצב הבטחוני".