הכלכלן הבכיר עונה לתמר זנדברג: "אולי כשלנו בחינוך שלך"

פרופ' עומר מואב הגיב לח"כ זנדברג שתקפה את עבודתו של השר בנט במשרד החינוך. "את כותבת דברים מופרכים, אולי כשלנו בחינוך שלך".

יהונתן גוטליב , ה' בכסלו תש"פ

תמר זנדברג
תמר זנדברג
צילום: אסתי דזיובוב/TPS

ח"כ תמר זנדברג מהמחנה הדמוקרטי תקפה את שר החינוך לשעבר ואת שר הביטחון בהווה נפתלי בנט עם פרסום נתוני מבחן פיז"ה המעידים על פערים דרמטיים בין תלמידים יהודים לתלמידים ערבים.

הפרופסור לכלכלה עומר מואב השיב לה, חשף שח"כ זנדברג למדה אצלו בעבר והוסיף: "אולי כשלנו בחינוך שלך".

"גזענות, הדתה וקפיטליזם חזירי - כל המרכיבים שהביא בנט למערכת החינוך הישראלית קרסו יחד עם פרסום מדדי הפיז״ה בחינוך השנה", כתבה זנדברג בחשבון הפייסבוק שלה.

"גזענות: הפערים בין תלמידי ישראל הערבים ליהודים הם הפערים הגבוהים בעולם ושפל חסר תקדים. בזמן שציונים של תלמידים יהודים מגיעים לאזורי ממוצע ה-oecd, התלמידים הערבים בישראל נמצאים בתחתית הרשימה. משרד החינוך של ישראל בועט בצורה גזענית את הערבים מהמערכת. אמרנו את זה, קיבלנו גם הוכחה לזה", הוסיפה.

לדברי זנדברג, "הדתה: הציונים של תלמידי ישראל במדעים הם הנמוכים בעולם. שפל היסטורי וחסר תקדים. מהאיש שהביא את 'אין הדתה ואין שמדתה' קיבלנו מערכת חינוך שמייצרת דפי עבודה על קדושת השבת ובית המקדש ושפל היסטורי במדעים. אז יש הדתה והיא מדרדרת את תלמידי ישראל, את החינוך הישראלי וגם את המורשת הישראלית".

"קפיטליזם חזירי: כל תזת החינוך של בנט הייתה מבוססת על תחרות. יותר 5 יחידות, יותר מצוינות. התזה הזאת קרסה כישלון מוחץ. בזמן שעוד ועוד בני נוער סיימו ב5 יחידות, מסתבר שגם עוד ועוד בני נוער צנחו. השיטה הזו הובילה להרחבה קיצונית של פערים שכמוהם לא היו בישראל לעולם", סיכמה זנדברג.

פרופ' עומר מואב השיב לה, "חבל תמר שלצד ביקורת עניינית את כותבת דברים מופרכים. המגזר הציבורי כושל וזה אשמת הקפיטליזם? אני יודע שלמדת כלכלה, אפילו אצלי, ואולי כשלנו בחינוך שלך, אבל עדיין את יכולה לקרוא מעט ולגלות שקפיטליזם זה שם גנאי לכלכלת שוק".

"אז אם מערכת החינוך בישראל הייתה מופרטת ואז נכשלת היית יכולה להאשים את הקפיטליזם, אבל להאשים את הקפיטליזם בחוסר יעילות של המגזר הציבורי זה פשוט חסר הגיון. אז נכון שכלכלת שוק תחרותית מבוססת על תחרות, אבל לא כל תחרות זה כלכלת שוק או קפיטליזם. לוגיקה בסיסית", סיכם פרופ' מואב.