'קחו להם את הסכינים. יש פה ילדים'

תופעת הסכינאות באוכלוסיה האריתראית בדרום תל אביב נמשכת וביתר שאת. שפי פז: מסתובבים כאן ילדים וזקנים ולהם יש סכינים בכיסים.

שמעון כהן , ו' בכסלו תש"פ

מסתננים בדרום תל אביב. אילוסטרציה
מסתננים בדרום תל אביב. אילוסטרציה
צילום: תומר נאוברג, פלאש 90

האירועים האלימים של אוכלוסיית המסתננים בדרום תל אביב נמשכים וגוברים. גם בלילה האחרון דקרו שלושה מסתננים מסתנן רביעי כחלק משגרת התגרות שם.

האירוע הזה שולח אותנו לשיחה עם הפעילה החברתית שפי פז שמנהלת בימים אלה מבצע גיוס המונים למימון פעילות משפטית וציבורית סביב המאבק על דמותה של תל אביב בפרט והארץ בכלל.

"אנחנו מתמודדים מול עמותות וארגונים עם הרבה כסף. מקבלים כסף ממדינות אירופה, מהקרן וכו'. לנו יש את עצמנו ללא קרנות ומענקים", מסבירה פז את ההחלטה לצאת למבצע הגיוס. "עשינו גיוס לפני כמה שנים והכסף נגמר בפעילות מאוד מדויקת, וכעת החלטנו לבקש תמיכה חודשית".

"די לנו בכמה אלפי אנשים שיתרמו שקל ביום כדי שיהיה לנו כסף להפגנות, פלאיירים, עתירות, התמודדות עם כתבי אישום ועוד", אומרת פז המספרת על תופעת הדקירות שאתמול הביאה לפציעתו של אריתראי נוסף בדרום העיר:

"בזמן האחרון כמות הדקירות מטורפת. זה בא בעקבות סכסוכי דמים באוכלוסיה האריתראית, חלקם סביב תמיכה או התנגדות למשטר שם, חלקם קשורים למאבקי טריטוריות או מאבקי פשיעה. לא מעניין אותי ממה זה מגיע. כמעט כל לילה יש דקירה. המקרה האחרון התרחש במבואה לכנסיה ברחוב לבנדה. אריתראי העלה את הסרטון ממצלמות האבטחה לרשת, ומשם זה התגלגל וזה עושה הרבה רעש באוכלוסיה האריתראית".

"מה שמדהים זה רמת המקצועיות, האכזריות והאדישות שבה מתבצעת העבירה. הם מסתובבים עם סכנים בכיס. בכל רגע נתון שאנחנו מסתובבים בחוץ יש סביבנו אנשים עם סכינים בכיס. בינתיים נדקר רק ישראלי אחד, אבל זה קרה בגלל שהוא קצת הכעיס מישהו מהם. אני דורשת ממשטרת ישראל קחו להם את הסכינים. זה כלי נשק".

עוד מוסיפה ומספרת פז: "מצאו גם סליקים של נשק קר, גרזנים, סכינים מצ'טות וכו' מוסלקים בנווה שאנן. מישהו צריך לזכור שחיים כאן זקנים וילדים". באשר לסיכוי שתלונותיה למשטרה ייענו היא אומרת: "היחסים שלי עם המשטרה לא טובים. הפסקתי לסמוך עליהם. הם סוגרים תיקים נגד אלימות בתוך יום יומיים. אתה מגיש תלונה, אוסף חומר ומגיש תמונות, מתכוון ברצינות ואחרי שלושה ימים אתה מקבל הודעה שהתיק נסגר... לעומת זאת מגישים כתבי אישום נגדי על גרפיטי במקום הכי דפוק בארץ".

"המשטרה טוענת שהיא עושה דברים, אבל אני לא מאמינה. האדם שהקהילה האריתראית חושדת בו שעשה את המעשה עדיין מסתובב חופשי. הם טובים בלהוריד מצלמות אבטחה כששפי פז מקשקשת כתובות. התחושה לא טובה. אנחנו לא מרגישים מוגנים. הפחד הוא שבכל רגע מישהו יכול לשלוף סכין ולדקור אחד מאיתנו".

בדבריה מציינת פז את התמורות שחלו באופי המאבקים הפנימיים בקהילת האריתראים: "לפני שנתיים היו יותר מהומות המוניות, ועכשיו הם עברו לשיטת הסכינאות ויש אחר כך נקמת דם על דקירות קודמות והלאה. בסרטון שהעלינו רואים אדם עומד מתפלל מחוץ לכנסיה ומגיעים אנשים ממארב ותוקפים אותו מאחורה. זה קורה פה, לעזאזל. מישהו מבין שאנחנו חיים פה? שילדים הולכים לבית הספר? אני שומעת מהבן שלי, חייל, חושב על דרכים בטוחות עם מפה כדי להגיע לצפון תל אביב. זה נורמאלי?".