בפעם השנייה ביומיים: רכב המשפחה נשרף

משפחה מהגרעין התורני ברמלה סופגת ככל הנראה את נחת זרועה של העבריינות בעיר, ובפעם השנייה בתוך יומיים רכב המשפחה עולה באש.

שמעון כהן , ו' בכסלו תש"פ

הרכב שהוצת אתמול
הרכב שהוצת אתמול
צילום: יאיר לבני

בפעם השניה בתוך יומיים נשרף רכבה של משפחה יהודית מחברות הגרעין התורני ברמלה. שוחחנו עם דוד, חבר הגרעין מזה שבע שנים ומכר של המשפחה שרכביה נשרפו.

"אתמול סמוך לשבע בערב קיבלנו הודעת ווטסאפ בקבוצה השכונתית שהרכב של משפחה מסוימת עולה באש ומי שיכול יבוא לעזור בכיבוי. לקחתי את מטף הכיבוי מהבית ורצתי לאזור. כשהגעתי כוחות הכיבוי, שהגיעו למקום בזריזות, כבר היו שם. ראינו שהרכב בתוך החניה עלה באש ונשרף".

"מישהו פתח את השער שהיה לא נעול והצית בקת"ב או חומר בערה אחר", אומר דוד ומציין כי "ביום ראשון הרכב השני של המשפחה חנה בחניה על הכביש. רכב של משפחה עבריינית שהיה סמוך נשרף והרכב שלהם נדבק מהשריפה", אומר דוד ומעיר כי ההשערה בקרב חברי המשפחה היא שהדיווח שהגיע למשטרה על המקרה הראשון הוביל למעין "סגירת חשבון" שבאה לידי ביטוי בשריפת הרכב השני אמש.

"מדובר במשפחה שקטה ונורמטיבית", מדגיש דוד ושולל אפשרות של סכסוך ממוקד כלשהו. "על פי ניסיון העבר, מדובר בשכונה מעורבת שאליה הגיעו משפחות הגרעין התורני וכיום מדובר בחמישים משפחות, גן ילדים, מועדונית, ישיבת הסדר וכו' וכנראה הפעילות שלנו מפריעה לחלק מהגורמים העברייניים. זו התחושה שלנו".

האם מדובר בסגירת חשבון על אותה שיחת טלפון ביום ראשון, או שמא מדובר ביד המקרה העברייני שנפלה על אותה משפחה, את זאת תוכל רק המשטרה לקבוע, ולפי שעה רק נפתחה חקירה.

"בשונה מגרעינים אחרים שעיקר המשימות שלהם חינוכיות חברתיות בערים מעורבות ישנו גם היבט הלאומי ציוני כחלק משליחות הגרעין", מציין דוד. "אצלנו זו שכונה שהייתה עד לפני 20 שנה שכונה יהודית. יש 17 בתי כנסת של כל העדות. רובם מתפקדים בשבת. זו שכונה שהייתה שוקקת חיים. לפני עשרים שנה משרד הביטחון שיכן בשכונה משת"פים והאוכלוסייה היהודית עזבה עד שלפני תשע שנים הגיעו שתי משפחות חלוצות שהתחילו להחזיר את ההגירה היהודית החיובית. עוד משפחות הצטרפו וקנו בתים והיום יש חמישים משפחות בשכונה".

"יש לנו התמודדויות. כל דבר שגרתי מצריך התעקשויות ומאבקים, אם זה גן ציבורי, גן לילדים וכו'. כל דבר נתון בקונפליקט בין תושבי השכונה השונים. אנחנו הולכים בין הטיפות ומנסים לקדם את השכונה על פי החזון היהודי שלנו".

דוד מבהיר כי החיכוך עם משפחות עברייניות אינו יומיומי אלא מגיע אחת לתקופה, "בעיקר על רקע של בניה וקרקעות. הם מבצעים השתלטויות ובניה בלתי חוקית, ואנחנו מדווחים לרשויות האכיפה ונוצרת התמודדות. מעבר לכך הפרות סדר כמו וונדליזם בפנסי רחוב, גני שעשועים, הפרעות רעש וכו'. עד שבאנו קולם של תושבי השכונה לא נשמע. מאז שהגענו אנחנו מציפים את הדברים ונוצרים על הרקע הזה קונפליקטים", ואף על פי כן השכונה נמצאת במגמת פריחה והצטרפות של חברים נוספים.

רגעי השריפה
צילום: יאיר לבני
הרכב שהוצת בחניה המשפחתית
צילום: יאיר לבני