ריבלין בביקורת על גנץ ונתניהו: נדמה לי שאתם פשוט רוצים להשתגע

''זוהי עת צרה למדינת ישראל ולמשטר בישראל", אמר הנשיא באזכרה לדוד בן גוריון. "זוהי עת צרה לכולנו, אזרחי המדינה ושליחי הציבור בה"

אורלי הררי , ו' בכסלו תש"פ

נשיא המדינה ראובן ריבלין השתתף בטקס האזכרה הממלכתי לדוד בן גוריון ז"ל, במלאת 46 שנים לפטירתו.

בהתייחסו למשבר הפוליטי המתמשך אמר ריבלין "אני פונה אליכם מנהיגי ישראל, נדמה לי שאתם פשוט רוצים להשתגע, אך מדוע לגרור יחד אתכם את העם?".

הוא מתח ביקורת על ראשי המפלגות: "לא אפריז אם אומר שזוהי עת צרה למדינת ישראל ולמשטר בישראל. זו אינה עת צרה לצד פוליטי כזה או אחר. זוהי עת צרה לכולנו, אזרחי המדינה ושליחי הציבור בה".

"אני פונה אליכם מנהיגי ישראל - אתם המנהלים משא ומתן ארוך, מתיש, וחסר תוחלת כבר חודשים- הרף לכם!", אמר ריבלין. "חיים חפר, מגדולי יוצרינו, כתב בשיר השכונה האהוב על הנוער: לא רוצים לישון, רוצים להשתגע! ובכן יקיריי, לא ישנתם כבר חודשים, ונדמה לי שאתם פשוט רוצים להשתגע. אם כך תרצו- השתגעו! אך מדוע לגרור יחד אתכם את העם בישראל? יש עוד זמן ואפשר לתקן- הגיעו להסכמות והחזירו את המדינה הזו למסלולה המתוקן".

"בשנה האחרונה נתקלנו פעם אחר פעם, בלקונות פוליטיות וחוקתיות, ובאנו במבוכה. שבוע אחר שבוע, כותרות העיתונים מכריזות כי נקלענו הפעם למצב חסר תקדים לתרחיש שלא ניבא המחוקק. הלקונות הללו מעידות יותר מכל, על מצב הקיצון, שאליו נקלענו. שתיקתו של החוק מול המצבים 'חסרי התקדים', הם שיקוף של המרחק, אליו נסחפה המערכת הפוליטית שלנו, ממסלול הזרימה השגרתי שלה, אל השוליים, הלא ברורים, הלא מוסדרים, הלא נהירים".

ריבלין קרא להרגיע את השיח הבוטה ברשתות החברתיות ובכלי התקשורת, "ציוצים עצבניים בטוויטר, פוסטים זועמים בפייסבוק ואפילו הפגנות בכיכרות הערים, אין משמעותם מלחמת אחים או קיצה של הדמוקרטיה. לא כל ביטוי הוא הסתה ולא כל מתן ביטוי לעמדה אחרת היא השתקה".