האו"ם: איראן ירתה כדי להרוג

בהצהרה של נציבת זכויות האדם באו"ם נטען כי שלטונות איראן הורו "לירות כדי להרוג" מפגינים שיצאו לרחובות בשבועות האחרונים.

ניסן צור , ט' בכסלו תש"פ

הפגנה באיראן
הפגנה באיראן
Reuters

האו"ם טוען כי שלטונות איראן הורו "לירות כדי להרוג" את המפגינים שהפגינו בשבועות האחרונים נגד המשטר האיראני ברחובות המדינה.

בהצהרה מיוחדת שמסרה נציבת זכויות האדם באו"ם, מישל בכלת, היא אמרה "יש עדויות וידאו המוכיחות כי כוחות הביטחון האיראניים ירו על מנת להרוג מפגינים במהלך גל ההפגנות האחרון האיראן. אני מזועזעת מחוסר השקיפות המתמשך לגבי מספר הנפגעים והטיפול באלפי העצורים במהלך ההפגנות באיראן. יש לבצע חקירות מהירות, עצמאיות וחסרות פניות על כל הפרות החוק, לרבות הרג מפגינים".

היא הוסיפה כי על פי נתוני נציבות זכויות האדם של האו"ם, נהרגו במהלך ההפגנות לפחות 208 בני אדם, בהם 13 נשים ועוד 12 ילדים. כמו כן נעצרו לפחות 7000 בני אדם.

כזכור, אזרחי איראן יצאו לרחובות לאחר שהממשלה הודיעה על העלאת מחירי הדלק ב-300 אחוזים והחלו בהפגנות אלימות נגד המשטר האיראני. הממשלה האיראנית ניתקה את רשת האינטרנט והטילה איפול על מספר הנפגעים והעצורים בהפגנות, אולם לדברי נציבת זכויות האדם באו"ם סרטוני וידאו הציגו ירי קטלני ואלימות קשה כלפי המפגינים.

"קטעי וידאו מאומתים מצביעים על אלימות קשה נגד מפגינים, כולל סרטון וידאו המציג אנשי ביטחון חמושים יורים מגג בניין של משרד המשפטים באחת הערים, וממסוק בסרטון אחר. הסרטונים מציגים את כוחות הביטחון האיראניים יורים במפגינים בלתי חמושים מאחור בזמן שהם בורחים, ויורים באיברים חיוניים. במילים אחרות – יורים כדי להרוג", אמרה בכלת.