נתניהו בעד בחירה ישירה
''העם יחליט בין בני גנץ וביני''

ראש הממשלה טען: "בכחול לבן שמים בראש מעייניהם את הפנטזיה של לפיד להיות ראש ממשלה". בכחול לבן מתנגדים לבחירה ישירה: "שיטה חלולה"

חזקי ברוך , ט' בכסלו תש"פ

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
Photo by Noam Revkin Fenton/Flash90

ראש הממשלה בנימין נתניהו סיפר על מאמציו להקים ממשלה, האשים את יאיר לפיד בהכשלת האחדות וקרא לקיים בחירות ישירות לראשות הממשלה בהן יצטרכו אזרחי ישראל לבחור בין בני גנץ לנתניהו.

''בשבועות האחרונים הלכתי כברת דרך. לא חסכתי שום מאמץ כדי להקים ממשלת אחדות ולהימנע מבחירות מיותרות", אמר נתניהו.

הוא פירט: ''עידכנתי את בני גנץ ואחרים בכחול לבן בחומר מודיעיני ומדיני רגיש מאוד. הם יודעים היטב מהם האיומים מצד איראן, הם יודעים היטב על ההזדמנויות הכבירות מול ארה״ב ומדינות ערב. ובכל זאת הם לא שמים את האינטרס הלאומי בראש מעייניהם אלא את הפנטזיה האישית של יאיר לפיד להיות ראש ממשלה''.

לדבריו עדיין לא מאוחר להקים ממשלה, ''אבל אם הם לא יתעשתו ולא יקימו ממשלת אחדות לאומית, יש דבר אחד נוסף שאפשר לעשות כדי למנוע בחירות מיותרות לכנסת - לבחור בחירה ישירה לראשות הממשלה בין בני גנץ וביני.

''בכחול לבן אומרים שהם יודעים מה העם רוצה, אז אני בעד שהעם יחליט ולא אף אחד אחר - גם לא התקשורת", הוסיף נתניהו.

בקיום בחירות ישירות תומך יו"ר ש"ס השר אריה דרעי וגם שר הביטחון נפתלי בנט, שאמר ״נתמוך בבחירה ישירה. בחירה ישירה היא הדרך היחידה לקבל הכרעה ולמנוע בחירות שלישיות, רביעיות וחמישיות''.

מנגד, במפלגת כחול לבן מתנגדים בתוקף להצעה וטוענים שמדובר בספין. "אנחנו עוסקים במניעת בחירות יקרות ומיותרות ולא בספינים חלולים להחזרת שיטת בחירה שניפצה את המשילות והמערכת הפוליטית ונכשלה כישלון חרוץ", אמרו בכחול לבן.

''שינוי שיטת הבחירות בהליך בזק עלול להביא אותנו בדיוק לאותו המקום בו אנחנו נמצאים היום ולכן מדובר בהצעה חלולה שכל מטרתה להסיט את האש מנתניהו הנאשם בשלושה תיקי שחיתות חמורים, שהוא האחראי היחיד בגרירת מדינת ישראל לבחירות בפעם השלישית", הוסיפו במפלגתו של בני גנץ.

שר החינוך הרב רפי פרץ אמר כי ''בחירות נוספות הן נזק עצום למדינת ישראל ויותר מכך לחברה הישראלית המקוטבת ורווית השסעים. נותרו עוד 4 ימים בלבד, ועלינו, נבחרי הציבור, לעשות כל מאמץ על מנת למנוע את הבחירות הללו".