''שי ניצן מנותק, לא יודע מי אויב ומי ידיד''

יואל שוורץ שאמו נרצחה בפיגוע טרור זועם על פרקליט המדינה שאמר ביום חמישי האחרון ''הריסת מחבלים עולה לי בדמים''.

ערוץ 7 , י' בכסלו תש"פ

שי ניצן
שי ניצן
צילום: Flash90

יואל שוורץ, תושב אלעד שאמו ליבא הי"ד נרצחה בפיגוע בקו 2 שאירע בשנת 2003 בירושלים, הזדעזע לשמוע את נאומו של פרקליט המדינה שי ניצן ביום חמישי האחרון, במהלכו סיפר ניצן על הקושי שלו לאשר הריסת בתי מחבלים.

''אין די מילים כדי לתאר את שאט הנפש שאנו מביעים על דברי הבלע שהשמיע פרקליט המדינה - שי ניצן", הגיב שוורץ. ''אין לך פגם מוסרי גדול מלאבד את תחושת הזמן והמקום באי הכירך מי אויב ומי ידיד.

"דברים אלו המעידים על ליקוי מאורות אמיתי של הפרקליט מספר אחד אשר מנותקים כליל מהסיטואציה האיומה של כל האנשים היקרים שנרצחו על ידי בני העוולה, ושל בני משפחותיהם יבדלו לחיים ארוכים, ממחישים עד כמה אנו זקוקים לזקיפת קומתנו הלאומית בעמידה בגבורה על שלנו".

שוורץ, אב לחמישה ופעיל בכיר במפלגת הימין החדש, הוסיף: ''תפקיד הרע להתבער מן העולם. ובשעה קשה זו בה צמרת מערכת המשפט איננה ששה להכיר בכך, נזעק אנו את הדברים בקול רם וצלול. 'למען ציון לא נחשה ולמען ירושלים לא נשקוט'".

כאמור, פרקליט המדינה היוצא, שי ניצן, סיפר ביום חמישי בכנס בחיפה שכל הריסת בית של מחבל מאושרת באופן אישי על ידו ועל ידי היועץ המשפטי לממשלה. "המשימה שלי הייתה, לו הייתי יכול, לבטל את כל תקנות ההגנה שנקבעו על ידי הבריטים. בעיקר את תקנה 119 של הריסת בתי מחבלים", אמר ניצן.

הוא אמר כי "כל הריסת בית של מחבלים, אני והיועץ מאשרים אישית. זה עולה לי בדמים, אבל אנחנו תומכים כי אין ברירה, כי המערכת הבטחונית אומרת שזה מציל חיי אדם״.

לטענתו, "כוחו של פרקליט צריך להיות מושקע במלחמה על זכויות האדם. שינינו את המדיניות והיום אנו מגישים יותר כתבי אישום על גזענות והסתה לגזענות.

"כמי שגדל במשפחה שמקדשת זכויות אדם, היה לי קשה לקבל את זה שהשופט אהרון ברק אישר את התמודדותו של כהנא בשנת 1984", סיפר ניצן.

הוא התגאה בהחלטה לפסול את ד"ר מיכאל בן ארי מלרוץ לכנסת. "היו ויכוחים, והיה לא פשוט, אבל אני כל כך שמח שההחלטה בסופו של דבר שהתקבלה על ידי היועץ המשפטי לממשלה לפסול את מיכאל בן ארי".

על רקע הגשת כתבי האישום בפרשת הצוללות אמר פרקליט המדינה כי "אחד הערכים שיש להילחם עליו זה טוהר המידות וניקיון כפיים. מדינה שאינה פועל ככל יכולתה לבצר את הערכים הללו - אוי לה. היום התפרסמה החלטתי להעמיד לדין בשוחד ובעבירות שחיתות נוספות - שורת בכירים לשעבר בקודש הקודשים של המדינה, המערכת הביטחונית.

"החלטתי להעמיד לדין שורה של חשודים: מפקד חיל הים לשעבר, ראש לשכת רה"מ ושר לשעבר. אני לא נרתע להילחם בשחיתות, ואנו עומדים בדברינו. עם זאת, אני מזכיר שלכל החשודים עומדת חזקת החפות. איש בל ימהר להכתירם כעבריינים".