הרשות הפלסטינית כלאה שוב את הגר ששוחרר

כשהם מאיימים שישרפו את ילדיו תבעו גורמים ברש"פ מדוד, גר הצדק שנכלא בחברון ושוחרר, להגיע אליהם. התוצאה: כליאה חוזרת ללא סיבה.

שמעון כהן , י' בכסלו תש"פ

אזור חברון. ארכיון
אזור חברון. ארכיון
צילום: רן דהן/TPS

לאחר ששוחרר ואף הגיע לבדיקות רפואיות בירושלים נאסר ונכלא שוב דוד, גר הצדק, בידי מנגנוני הרשות הפלשתינית בחברון.

בשיחה עם ערוץ 7 מספר חיים פרג, תושב חברון ומי שמלווה את הליך גיורו של דוד במהלך השנה האחרונה, על האירועים האחרונים, בעקבותיהם גם נותק הקשר עם דוד במהלך היממה האחרונה.

את דבריו פותח פרג בהבהרה ולפיה כיום ברור לכל שהעלילה בגינה נעצר ונכלא דוד בערב יום הכיפורים, כאילו שרף חממות של בני משפחתו בחברון, עלילה זו חסרת יסוד ובסיס שכן הוא כבר שוחרר מהכלא הפלשתיני.

עוד מספר חיים כי על אף הדיווחים של אנשי הרש"פ ולפיהם דוד הועבר למעצר בית בחברון, התברר לאחר שחרורו המלא כי באותם ימים לא שהה במעצר בית אלא בצינוק כשהוא מבודד לחלוטין. "יש לנו מעבר לגדר רשות פלשתינית שמתאכזרת לתושבים התמימים", אומר פרג.

בשיחה עמו מספר פרג על הבדיקות הרפואיות שעבר דוד בבית החולים 'שערי צדק', שם התברר כי הוא לוקה בבעיות לב שלא היו לו לפני שנכלא, לפני כחודשיים. בשיחותיהם הארוכות התברר לפרג כי דוד הוחזק בכלא ולא במעצר בית.

"בשבת הוא היה אצלי בבית. הייתי בחברון כדי להשיג מהמנהל אישור וניסיתי להוציא אותם", אומר פרג בהתייחס לרעייתו וילדיו של דוד שעודם בידי מנגנוני הרש"פ בחברון. "אשתו נותרה בת ערובה והבן שלו בצינוק ביריחו".

"אתמול בלילה עם צאת השבת הוא קיבל טלפונים לכאורה מחמאס, אבל כנראה שמדובר במוחבראת. הם אמרו שלו שאשתו והילדים אצלם והם ישרפו אותם אם הוא לא מגיע מיידית. הוא אב שאוהב את ילדיו", אומר פרג ומסביר את המניע שגרם לדוד לשוב לשטחי הרש"פ בחברון על מנת לראות את ילדיו ואת אשתו, אך בעקבות זאת נלכד ונכלא.

"הם היו בדרך לצאת החוצה עם אשרות של המנהל האזרחי. הוא כתב לי כמה הודעות והתברר ששעה וחצי אחרי צאת השבת הוא כבר בידיים שלהם", אומר פרג ומספר: "מאז ועד עכשיו אני מול השר בנט וראש המטה שלו, שהיו היחידים שמיד כששמעו על כך טיפלו בעניין ולמחרת הוא שוחרר. כעת הם בעניינים, אבל הוא עדיין לא שוחרר".

עוד מספר פרג כי "קצינים בכירים של הכלא אמרו לו שאם לא יתן ארבעים אלף שקל הוא לא ישוחרר. כשאמר להם שאין לו סכום כזה, הם אמרו לו לחתום על ויתור החלק שלו בירושת החממות. הוא חתם ואיבד את הירושה שלו".

על פרק הזמן המועט בו שהה דוד בירושלים ותחת חסותו של פרג, הוא מספר: "קיבלנו את הדו"ח הרפואי שלו עם בעיות לב שלא היו לו קודם. אין לו ביטוח רפואי ולכן הייתי צריך לממן את כל הטיפולים. אמרתי לאישתו שתבוא עם הילדים, צעקתי עליה שזו ההזדמנות ושתבוא. אמרתי להם 'תבואו, נחלץ אתכם. יהרגו אתכם'. הבן אמר שהמוחבראת איימו עליו שביום ראשון הם צריכים להתייצב אצלם ואם לא, יפגעו בהם. היא פחדה שיגידו שהם ניסו לברוח".

"מדינת ישראל חייבת לצאת ממציאות של איומים. אני מקוה שבנט יביא לשינוי", אומר פרג ומזכיר כי סכום של 5000 שקלים שהועברו על ידו לעורך דין אשראף ג'עאברי, ככל הנראה לא הגיעו למחכאמה על מנת להביא לשחרורו של דוד. כך גם סכום דומה שככל הנראה הועבר מראש מועצת שומרון, יוסי דגן, ספק אם הגיע ליעדו. "חשבתי שג'עאברי איתנו, אבל מתברר שהוא הוליך אותנו שולל. כעת אני מבקש ממנו להחזיר את הכסף וכך גם את הכסף שלקחו מיוסי דגן".

כאמור, לפי שעה אין תקשורת טלפונית כלשהי עם דוד המוחזק שוב בידי אנשי הרש"פ בחברון.