קו ''קדושת החיים'' - מענה הלכתי-רפואי לחולים בסכנה

קו ''קדושת החיים'' במכון פוע"ה ייתן מענה חינמי 24 שעות ביממה לשאלות דחופות הנוגעות למצבי חולי מורכבים.

בשיתוף מכון פוע"ה , י"ב בכסלו תש"פ | עודכן: 20:15

השקת 'קדושת החיים'
השקת 'קדושת החיים'
צילום: ערוץ 7

מכון פוע"ה השיק קו מענה באגף "קדושת החיים" ובו רבנים מומחים אשר ישיבו על שאלות דחופות הנוגעות לחולה הנתון בסכנת חיים או במצבי חולי מורכבים.

הרבנים ישיבו בין השאר לשאלות בענייני החייאה והארכת חיי חולה במצבים מורכבים. הקו מופעל במענה מיידי 24 שעות ביממה והוא נותן מענה בחינם לכל פונה.

"אנחנו נמצאים ביום מאוד מיוחד", אמר הרב מנחם בורשטין, ראש מכון פוע"ה, "אנחנו מתחילים שירות כזה חשוב לציבור. אני רואה התלבטויות קשות מאוד של אנשים מה לעשות, אני רואה שאנשים לא בקיאים בעניינים האלו".

בראש האגף החדש עומדים הרב צבי ארנון, רב מושב ניר־גלים והרב אריאל וידר, רב בית הספר היסודי חומת שמואל בהר־חומה.

הרב ארנון מספר כי במושב שלו יש ניצולי שואה רבים וכי בעקבות כך נדרש רבות לנושא. "בשלושים השנים האחרונות נתקלתי לא פעם בשאלות הקשורות לסוף החיים – מה לעשות? איך לעשות? הבעיה היא שהיה חסר מישהו שיענה לי כרב, בצורה מסודרת. הייתי צריך למצוא קשר לפרופסור כזה או אחר כי אין הרבה שמתעסקים בזה. הרי לכל רב יש אדם שהוא פונה אליו במגוון תחומים מקצועיים, וכאן הנושא לא פופולרי מאוד מטבע העניין".

הרב וידר הסביר למי מיועד המוקד: "המוקד נועד לשמש כתובת לאנשי שעומדים ברגעים הקשים ביותר של החיים שלהם. אנשים נמצאים עם שאלות שאין להם למי לפנות בזמן מצוקה".

הרב בורשטין הוסיף, "מדובר בהוספת חיים בדרך אחרת. אני לאורך השנים העדפתי לעסוק בהפריות ובסיוע כדי שייוולדו עוד ועוד ילדים, אך כעת נסייע גם מצד אחר של החיים, כיוון שהמציאות מחייבת זאת. עבורנו זו שליחות גדולה".

לדבריו, "בני המשפחה ולעיתים אף החולים עצמם, חשים אובדי עצות ואינם יודעים מהי הדרך הנכונה, הן במישור ההלכתי והן במישור המוסרי. הדבר גורם להם לייסורים גם לאחר פטירת יקירם והם לא יודעים אם נהגו נכון. אנחנו רוצים לעשות מפכה שקטה בתחום הזה בשלושה מעגלים. המעגל הראשון הוא הציבור הרחב – שתהיה לו כתובת, רבנים ורופאים.

"יוצא שאני פוגש משפחה בשבעה והם מספרים לתומם שביקשו לא לעשות לאביהם הנשמה או החייאה, וזה דבר שהיה להם קשה מאוד איתו. הם שואלים את עצמם: האם הרגנו את אבא? והרי אני אומר: יש לנו תורה מסודרת, גדולי הפוסקים עסקו בנושא דורי דורות. יש לנו מה לומר בנושא".

לאחר הבשלת הרעיון פנה הרב בורשטין למספר אנשים שיירתמו להקמת קו המענה. "פניתי לשלושה אנשים חשובים והם הרב יגאל שפרן, פרופסור לאתיקה רפואית ומומחה לרפואה והלכה, הרב פרופסור מרדכי הלפרין ממכון שלזינגר בשערי צדק והרב פרופ' אברהם שטיינברג שכתב את חוק הנוטה למות במדינת ישראל על פי הפסיקה של הרב שלמה זלמן אוירבך. אמרתי להם: 'בואו נקים מערך שיענה על כך'".

האגף במכון פוע"ה החדש הושק, כאמור, באירוע בו נכחו הרב אריה שטרן, הרב הראשי לירושלים, הרב ד"ר מרדכי הלפרין, ראש מכון שלזינגר בשערי צדק.

קו קדושת החיים נותן ייעוץ חינם בשאלות הלכתיות למצבי חולי מורכבים: 079-5555955

לפרטים נוספים ולייעוץ לחצו כאן

ערוץ 7 ומכון פוע"ה מקיימים במיוחד עבורכם שידור שו"ת-לייב, שייערך ביום חמישי (19/12) בשעה 20:00, בו יענו הרב בורשטיין והרב וידר לשאלותיך ולשאלות נוספות שתשלחנה ע"י גולשי ערוץ 7

לשליחת שאלות למשדר:

(יש להעביר מסמכים רפואיים לכתובת אימייל Life@puah.org.il או פקס 079-5115368 והארגון יצור קשר)טוען....