תערוכה חדשה "הרוסלאן"

סודות ה"מייפלאואר הארץ-ישראלית" נחשפים בתערוכה חדשה. חלוצי תרבות על סיפון ה"רוסלאן"

קובי פינקלר , י"ב בכסלו תש"פ

האניה רולאן
האניה רולאן
צילום: מכון ז'בוטנסקי

תערוכה חדשה שתיפתח 100 שנה בדיוק לאחר שהאונייה עגנה בנמל יפו תציג שורה של יצירות אמנות, מסמכים, קטעי וידאו ועוד, רובם מוצגים לראשונה ופורסים את תרומתם של נוסעיה לפיתוח התרבות והחברה בישראל.

בין הנוסעים שהיו על סיפונה: רחל המשוררת, יונתן רטוש, ברוך אגדתי, רוזה האדומה, האמנים פנחס ליטבינובסקי ויצחק פרנקל, האדריכלים יהודה מגידוביץ' וזאב רכטר

האונייה רוסלאן שהפליגה מאודסה עגנה בנמל יפו ב-19 בדצמבר 1919 לאחר מסע רצוף קשיים. על סיפונה הצטופפו כ-600 נוסעים, ביניהם פליטים ממלחמה ומפרעות וחלוצים חדורי אידאולוגיה ציונית. היא כונתה "המייפלאואר הארץ-ישראלית" בזכות המספר הרב של נוסעיה שנכנסו לפנתאון אישי הרוח והמעשה של היישוב ושל מדינת ישראל, והיא נחשבת לסנונית הראשונה של תקופת העלייה השלישית ולסמל העלייה החלוצית, אף שקדמו לה אוניות אחרות שבאו לארץ באותה שנה.

לרגל 100 שנה להגעת האונייה לארץ ולהקמת הארכיון הציוני המרכזי, תערוכה חדשה במוזיאון ישראל מביאה את סיפור המסע והמיתוס שהתפתח סביבו. באמצעות מסמכים היסטוריים מהארכיון הציוני וארכיונים נוספים- לרובם זוהי חשיפה ראשונה - יצירות אמנות, קטעי סרטים ישנים, תצלומים וכתבי-יד, נפרסות תרומתן והשפעתן של דמויות בולטות בו לפיתוח החברה, התרבות והאמנות בשנים שלאחר מכן.

פרופ' עידו ברונו, מנכ"ל מוזיאון ישראל מסביר שהשילוב הייחודי של תערוכת אמנות לצד מסמכים היסטוריים מאפשר הצצה נדירה להתהוות חלק משמעותי מהאמנות והתרבות הישראלית בימי טרום המדינה "המחקר שליווה את תהליך האוצרות חשף פרטי מידע ויצירות לא מוכרות שהופכים את הביקור בתערוכה למרגש במיוחד".

ד"ר יגאל סתרי, מנהל הארכיון הציוני – ההסתדרות הציונית העולמית: "הסיטואציה הגיאופוליטית הרגעית ששררה בתום מלחמת העולם הראשונה, שאפשרה חזרת פליטים לארץ ישראל, הייתה הזרז לרבים להשתדל לעלות על הספינה על מנת שלא להחמיץ את ההזדמנות שאולי לא תחזור. לכן חלקם הצטיידו בתעודות מזויפות על מנת להוכיח זיקתם לארץ ישראל".

בין הדמויות שהיו על סיפון האונייה: ההיסטוריון וחוקר הספרות יוסף קלוזנר, האדריכלים זאב רכטר ויהודה מגידוביץ', עורך "הארץ" לעתיד משה יוסף גליקסון, אריה נבון, קריקטוריסט וצייר, שעלה עם משפחתו, המשורר יונתן רטוש ואמו, הרופא הגלילי ד"ר שניאור זלמן אביגדורי, הרופא אריה דוסטרובסקי, ממייסדי ביה"ס לרפואה בירושלים ובתו יוכבד דוסטרובסקי, לימים מייסדת האקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים, האמנים פנחס ליטבינובסקי, יצחק פרנקל, יוסף קונסטנט, אספן האמנות והפעיל הציוני יעקב פרמן, רוזה כהן, ("רוזה האדומה") אמו של יצחק רבין, חברת הכנסת הראשונה רחל כהן-כגן, המחנך והמלחין שמואל נבון ורבים אחרים. באונייה גם חזרו לארץ, בין היתר, הרקדן וחלוץ המחול העברי ברוך אגדתי, השחקן מאיר תאומי ורחל המשוררת.

לדברי איליה סאליטה, נשיא ומנכ"ל קרן ג'נסיס, "המסע של הרוסלאן מסמל בין היתר את המעבר של התרבות והמחשבה של יהודי האימפריה הרוסית המתפוררת מאודסה – עיר כל כך משמעותית בתולדות העם היהודי, מולדתם ומקום מושבם של סופרים והוגי דעות כה רבים – אל ארץ ישראל והישוב היהודי המתחדש בארצו".

"התערוכה שמוצגת במוזיאון ישראל, שופכת אור על שנים רבות-משמעות בהתפתחות האמנות והתרבות בארץ-ישראל", מסבירה אוצרת התערוכה טליה עמאר, "מסע הרוסלאן נודע כסמל של העלייה השלישית וכדוגמה למיתוסים שנקשרו בה והוא המשיך להדהד בהיסטוריה ובספרות בישראל שנים רבות לאחר מכן".