בשל דרישות המשטרה: דרבי הכדורסל בספק

משטרת תל אביב דורשת להוסיף 15 שוטרים לעומת משחק הדרבי התל אביבי בליגת העל בכדורסל בעונה שעברה. בהפועל ת"א מסרבים

נרי וייס , י"ב בכסלו תש"פ

אוהדי הפועל תל אביב במהלך הדרבי
אוהדי הפועל תל אביב במהלך הדרבי
צילום: עודד קרני, מנהלת הליגה

לא נשתף פעולה עם כסת"ח של המשטרה. ארבעה ימים לפני משחק הדרבי התל אביבי הראשון של העונה בליגת העל בכדורסל, בין הפועל למכבי, מועד קיומו מוטל בספק. הסיבה: סירובה של הפועל ת"א לשלם את תוספת האבטחה כפי שנדרש ממנה על ידי משטרת ישראל במרחב ירקון.

משחקי הדרבי התל אביבי בכדורסל הישראלי כמו גם בכדורגל, תמיד מלאים אמוציות, יריבות בין שני קהלי אוהדים ומול השחקנים שעל הפרקט, כשלא פעם אירועים אלו ממשיכים להעסיק גם הרבה אחרי קיום המשחק.

אחרי מופע האלימות שכמעט וגבה מחיר יקר של חיי אדם בדרבי התל אביבי של ענף הכדורגל בשבוע שעבר באצטדיון בלומפילד, במשטרת תל אביב לא מוכנים לקחת עוד סיכון.

במשטרה החליטו להגדיל את כמות השוטרים והמאבטחים ממשחקי הדרבי בעונה שעברה ב-15 שוטרים נוספים, מה שיעמיד את מספר השוטרים על לא פחות מ-80, זאת בתוספת ל-92 מאבטחים שיהיו נוכחים באולם הדרייב-אין, אולמה הביתי של הפועל ת"א במוצאי השבת הקרובה במשחק הדרבי התל אביבי הראשון של העונה בליגת העל בכדורסל.

הפועל מצידה הודיעה כי מדובר במחיר מופרז נוסף למחיר המפורז ששילמה על כוחות האבטחה והשיטור עד כה במשחקי הדרבי, כשעל פי חישובה עלות כוחות האבטחה והשיטור תגיע ל-108,000 שקלים וכי אין בכוונתה לשלם את התוספת.

בהפועל תל אביב אמרו כי מדובר על עלות של 30 שקל לאבטחת אוהד אחד בלבד ומאחר שבמנהלת הליגה מחייבים אותם למכור כרטיס נוער במחיר של 45 שקלים, משמעות הדבר היא הפסד כספי משמעותי להפועל ובמועדון האדום אמרו כי "לא יכול להיות שעלויות האבטחה יהיו גדולות מההכנסות ממכירת כרטיסים".

בהפועל זעמו על הדרישה המופרזת והגבוהה ושלחו מכתב למפקד מרחב ירקון תנ"צ דניאל לוי, ראש מדור מניעת אלימות בספורט סנ"צ ירון ארם, יושב ראש מנהלת הליגה שמואל פרנקל, מנכ"ל מנהלת הליגה עדלי מרקוס ומנכ"ל היכלי הספורט מאור בנימיני כי לא יסכימו כלל לשלם את הסכום הנוסף עבור כוחות השיטור והאבטחה.

בהפועל אמרו כי "אנו מכירים בעובדה שהדרבי הוא משחק רגיש. יחד עם זאת - בכל משחקי הבית של הקבוצה בשנתיים האחרונות כוחות השיטור היו מובטלים ופעם אחר פעם הוכח שדרישת הכוחות של המשטרה מופרזת".

בהפועל גם ציינו לטובה את התנהגות קהל אוהדיהם, כאשר לדבריהם "מאז תחילת העונה התנהגו אוהדי הפועל בצורה יוצאת מן הכלל ולא הייתה ולו תקרית אחת באף אחד ממשחקי הבית או החוץ של הקבוצה", וטענו כי הדבר נועד על מנת לכסת"ח את אוזלת ידה של המשטרה.

"תחושתנו היא שהגידול בכוח השיטור הנדרש הפעם לעומת משחקי הדרבי בעונה שעברה, קשורה
באירועים אשר התרחשו במסגרת הדרבי בכדורגל, אירועים אשר אינם קשורים כלל להפועל תל אביב
בכדורסל ולמרבה האירוניה, אירועים שהתרחשו למרות כוחות המשטרה הרבים אשר היו על פי הפרסומים באירוע זה".

"מעבר לכך, מי שנדרש לשלם פעם אחר פעם בבתי הדין של איגוד הכדורסל קנסות משמעותיים הנובעים
מאוזלת ידה של המשטרה הן הקבוצות. לא נשתף פעולה עם כסת"ח של המשטרה ולא נהיה אלו שמממנים אותו".

לסיכום אמרו בהפועל כי הם יהיו מוכנים לשלם כפי שנדרשה בשני משחקי הדרבי במסגרת משחקי הליגה בעונה שעברה - "גם זאת תחת תחושת חוסר צדק והבעת מחאה. המציאות בה עלויות כוחות השיטור עולות על עלויות ההכנסה ממכירת כרטיסים צריכה לחלוף מהעולם".

ממשטרת ישראל נמסר:
כל אירועי ספורט המוני בישראל מצריך נוכחות כוחות שיטור למניעה וטיפול באירועי אלימות, שמירה על הסדר הציבורי ולהכוונה והזרמת התנועה בעת הגעת הקהל ופיזורו.

רמת האבטחה הנדרשת לכל אירוע נבחנת בהתאם למכלול שיקולים רחב ובהתאמה, ההחלטה בדבר מספר השוטרים שיופעלו בשכר במשחק הדרבי התל אביבי, שמתוכנן להתקיים במוצ"ש הקרוב, נבחנה ונקבעה עפ"י שיקולים מבצעיים ועל בסיס הערכת מצב מסודרת.

פניית מנהלת ליגת הכדורסל להפחתת מספר השוטרים נשקלה על ידי משטרת ישראל ונדחתה, בשל הצורך המבצעי האמור. יחד עם זאת, מתוך התחשבות המשטרה בבקשת מנהלת ליגת הכדורסל והבנה למצוקות שהוצגו, הוחלט, לפנים משורת הדין, כי על אף שכמות השוטרים שנקבעה לא תשתנה, חלק קטן מכוח השיטור יופעל בתפקיד ולא בשכר.

משטרת ישראל רואה לנגד עיניה את שלומו וביטחונו של הציבור בכל אירוע ותפעל בהתאם לשם קיומו התקין של המשחק.


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il