כואבת לכם היד? תבדקו את הסמרטפון

כאבים בצוואר, בכתף דרך שורש כף היד ועד האגודל הם חלק ממחלות דור הסמרטפון. אנחנו ערוכים להתמודד? איך מאטים או בולמים את התופעה?

שמעון כהן , י"ב בכסלו תש"פ

מחלות הדור החדש
מחלות הדור החדש
צילום: ISTOCK

אנחנו לא ממש מודעים לזה, אבל ההתמכרות שלנו לסלולארי עולה לנו מחירים בריאותיים לא צפויים, בהם גם פגיעה בכף היד ובשורש כף היד.

ד"ר שי לוריא, יו"ר האיגוד לכירורגיה של היד בישראל, מספר בראיון לערוץ 7 על פציעות ופגיעות כף היד של הדור החדש.

התופעות השונות, מסביר ד"ר לוריא, יוצרות תחושות כאב כאלה ואחרות שאותן אנחנו פוגשים בעקבות שימוש באמצעים טכנולוגיים שונים כמו מחשב וכיוצא באלה שבהם השימוש שנעשה הוא שימוש יתר שאינו מותאם למבנה היד.

"אם המחשב במשרד זה משהו אחד, אבל כשהמחשב נמצא ביד בצורה של סמרטפון, אנחנו משתמשים בו מסביב לשעון כל הזמן, כשהולכים לישון, בבוקר, בארוחות, כשעובדים, במסעדה וכו'. זה שינה את הדברים ועשה אותם הרבה יותר חריפים, ויש לזה ביטוי ברור גם בהרגלים שלנו וגם בתלונות של כאבים בגפה העליונה, הצוואר, שורש כף היד והאגודלים. הסמרטפון הוא כבר טבע שני כמו עוד איבר בגוף".

ד"ר לוריא מספר: "באנשים שמשתמשים בצורה אינטנסיבית בטלפון אנחנו רואים החמרה של תופעות קיימות, הדברים יהיו כואבים יותר ודרמטיים יותר, וידחפו את האדם להגיע מהר יותר להגיע לרופא. יש עבודות שמדגימות באוטרסאונד איך העצב בשורש כף היד הופך לעבה יותר, איך הגיד שמכופף את האגודל נהיה מעובה והדברים גורמים לכאבים, שזה בעיקר מה שאנחנו רואים. 50 אחוז מדברים על כאבים בצוואר ואין סיבה אחרת כי מדובר באנשים צעירים. יותר מ-70 אחוז מתלוננים על כאב בגפה העליונה שיכול להיות מהכתף ועד האצבעות".

מדובר, מסביר ד"ר לוריא ב"לחץ על העצב בשורש כף היד, גירוי בגידים המכופפים את האגודל. אין עוד דוגמאות בספרות כי מדובר בעשר השנים האחרונות, ולא ניתן לדגום בסטטיסטיקה, אבל סביר שאנשים יגיעו לחדרי ניתוח או שישנו את ההרגלים שלהם אחרי שיכאב להם".

על היקף התופעה, מספר לוריא, ניתן ללמוד מעצם העובדה ששאלת השימוש בסלולארי הפכה להיות שאלת בסיס המופנית לכל מתלונן על כאב. "כשאני רואה מטופל אחת השאלות הסטנדרטיות היא כמה אתה משתמש בטלפון שלך. זו שאלה סטנדרטית כי זה חלק מהחיים שלנו. אנשים יודעים להגיד בעצמם 'אני מכור' ו'ברור לי שאיך שאני מחזיק את הטלפון ואיך שהתרגלתי להשתמש זה לא בריא'. מדובר בעבודה שלהם ואנשים סובלים".

על הגילאים של הפונים עם תסמיני השלכות הסלולר אומר ד"ר לוריא: "רוב הסטטיסטיקה היא על אנשים צעירים כמו סטודנטים באוניברסיטה ואפילו תלמידי תיכון". לדבריו הסטטיסטיקות של השנים האחרונות מלמדות על היקף הולך ומתרחב של התופעות.

הטיפול הראוי בתופעות הוא בראש ובראשונה טיפול מונע, מסביר לוריא הקובע כי גם אם ניתוח מצליח תוצאתו תהיה טובה פחות מטיפול מונע. "גם אם הניתוח יצליח המטופל ייהנה פחות אם הוא יחזור להרגלים העמוסים שלו. לכן הדברים צריכים להיות משולבים, להגביל שימוש כדי שיכאב פחות".

להערכתו המציאות כיום היא ראשיתו של גל גדול של סוג פגיעות שצפוי להגיע למערכת הבריאות בקרוב, ולקראת ההתמודדות עם הגל הגדול באמת "נצטרך הרבה כירורגים של היד לטיפול בבעיות הללו".

לזאת הוא מוסיף ומציין כי ניתן להרגיל את המשתמש לתנועות נכונות שיצמצמו את היקף הבעיה. "לפעמים הדברים פשוטים", הוא אומר ומספר: "הילדים שלי יודעים שכאשר צריכים הודעה ארוכה הם מקליטים ולא מקלידים אותה. נכון לעבוד עם משענת ולא להחזיק את הטלפון ביד כי זה עומס משקל על היד. זו לא הפעילות הרגילה של השריר ומדובר בפעילות מתמשכת לאורך שעות ימים וחודשים והעומס מצטבר. חשוב לעבוד בשני אגודלים ולא עם אגודל אחד. כך גם מכשיר גדול יותר מצריך מאמץ רב יותר כדי שהאגודל יגיע רחוק"

על מנת להקל על ההתמודדות העתידית עם התופעה מרחיבים בתי חולים גדולים את צוות הכירורגים שלהם בתחום היד. זאת לצד מאמצים של משרד הבריאות להשקיע בתחום זה המצריך התמקצעות ושימוש בטכנולוגיות מתקדמות.