חולי סרטן הוקרנו בניגוד להוראות

עשרות חולי סרטן טופלו במכון הרדיותרפיה בביה"ח זיו בניגוד להנחיות, מנהלים לא דיווחו על כשלים על המכון נאסר לקבל עוד חולים.

ערוץ 7 , י"ג בכסלו תש"פ

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: איסטוק

מחדלים חמורים בטיפול בחולי סרטן במכון הרדיותרפיה בביה"ח זיו נחשפים הבוקר (רביעי) בעיתון 'ישראל היום'.

על פי הדיווח עשרות חולי סרטן טופלו בניגוד להנחיות, מנהלים לא דיווחו על כשלים - ובצעד חריג נאסר על המכון לקבל עוד חולים.

ממסמכים פנימיים ועדויות הנחשפים בעיתון עולה כי קיימים מחדלים קשים מאוד בטיפולי ההקרנות בעשרות חולי סרטן ובתפקוד המכון. נוסף על כך, גם נתגלו כשלים חמורים בבקרה של משרד הבריאות ושל הנהלת בית חולים זיו בראשותו של ד"ר סלמאן זרקא על הקרנות החולים.

הכשלים הובילו לכך שבצעד חריג, באפריל השנה אסר משרד הבריאות לקבל חולי סרטן חדשים למכון. זאת, מאחר שעשרות חולים טופלו בניגוד להוראות החתומות והחד־משמעיות של משרד הבריאות, שנועדו להכשיר בהדרגה את כל העובדים וכלל בית החולים למתן ההקרנות, ומחשש לפגיעה באיכות טיפולי ההקרנות שניתנים בבית החולים ובסיכויי הריפוי ממחלות סרטן, אם הטיפולים יינתנו ללא הכשרה וניסיון מספיק של הצוות הרפואי.

על פי הדיווח בעקבות האיסור הופנו מאז אפריל השנה עשרות מטופלים שהיו אמורים לקבל טיפול בזיו, לבתי חולים אחרים בחיפה ובמרכז הארץ. עד היום, במכון הקרינה מטפלים רק בפחות ממחצית ממספר המטופלים עד אפריל השנה. כ־25 חולים ליום במקום כ־50 עד אפריל.

ד"ר רן כץ, מנהל המחלקה האורולוגית, התריע כי, "הפסקת עבודתו תגרום לנזק ממשי לכירורגיה האונקולוגית בבית החולים. מדובר באיש מקצוע מן המעלה הראשונה, בעל ידע רב וניסיון שאין שני לו".