בית הדין נגד משטרת ישראל

דיין בית הדין של ההתאחדות לכדורגל, עו"ד נעם ליובין יוצא נגד משטרת ישראל. "משטרת ישראל אינה משתפת פעולה במיגור האלימות"

נרי וייס , י"ד בכסלו תש"פ

משטרת ישראל באצטדיון בלומפילד
משטרת ישראל באצטדיון בלומפילד
צילום: דוברות המשטרה

ב-21 באוגוסט 2017 הוקמה לאחר שנה וחצי של דיונים, היחידה למניעת אלימות בספורט של משטרת ישראל, זאת בתמיכת שר הפנים גלעד ארדן ושרת התרבות והספורט מירי רגב. היחידה שמאז הקמתה התפארה במספר פעולות כוללת אנשי מודיעין ובילוש שמתמקדים ביעדים בתחום הספורט ובייחוד בכל הקשור לאכיפת עבירות אלימות וגזענות בספורט, תוך שילוב יכולות וסמכויות מתחום הרישוי והאבטחה, הטכנלוגיה, החקירות והמודיעין.

בין שלל הנושאים עליהם אמונה היחידה המשטרתית שהוקמה בעלות כספית גבוהה במיוחד, נמצאים גם "פעילויות למניעת אלימות על ידי איסוף מודיעין בדבר התנהלות חריגה של אוהדים וקבוצות", על פי הגדרתה מיום הקמתה.

עם זאת, נראה כי בזמן האחרון ביחידה המשטרתית המיוחדת ובמשטרת ישראל כולה, מחפפים בכל הקשור לתפיסת עבריינים בתחום הספורט ובאכיפה של אלה כאשר קבוצות רבות מליגות העל בכדורסל ובכדורגל וכן קבוצות מהליגות הנמוכות מתלוננות על אוזלת ידה של זו ואכיפה שאינה מתיישרת עם הגדרתה.

אל טענות קבוצות הספורט השונות, הן מענף הכדורסל והן מענף הכדורגל מצטרפים כעת גם בבית הדין של ההתאחדות לכדורגל.

בדיון שנערך בבית הדין של ההתאחדות לכדורגל באשר לאירועים שהתקיימו במהלך משחק הכדורגל במסגרת המחזור ה-11 בליגת העל, בין הפועל ת"א לבית"ר ירושלים באצטדיון בלומפילד שביפו, כאשר אוהדי שתי הקבוצות התנהלו בצורה אלימה, מתח הדיין עו"ד נעם ליובין ביקורת חריפה על אוזלת ידה של משטרת ישראל בכל הקשור למיגור האלימות ולשיתוף הפעולה עם קבוצות הספורט השונות.

היה זה כאשר עו"ד רונן מוזסון שייצג את בית"ר ירושלים בדיון סיפר כי מצלמות האבטחה הפרטיות של הקבוצה קלטו אוהד רעול פנים משליך כוס לעבר כר הדשא, ולאחר שהעבירה הקבוצה את הצילום למשטרה זו נמנעה לטפל באירוע.

גם מאיר כהן, מנהל צוות האבטחה של הירושלמים שצילם את האירוע סיפר כי המשטרה סירבה לטפל באירוע על אף שהגישו את החומר במיידי ואף הציג את הסרטון המצולם בבית הדין.

עו"ד ליובין תקף בחריפות את המשטרה בהחלטתו כשפסק כנגד הקבוצה הירושלמית קנס מינימלי של 3,000 שקלים, זאת בשל אוזלת ידה של המשטרה שאינה משתפת פעולה עם הקבוצה, לדבריו.

בהחלטתו כתב הדיין ליובין: "הקבוצה משקיעה מאמצים רבים בניסיון למגר תוצאות אלו, אולם לצערי הרב, בחלק מהמקרים ללא שיתוף פעולה מצד המשטרה. בכך למעשה, מאמציה של הקבוצה למלחמה במעשיי אלימות אלו נפגעים באופן חמור".

עוד כתב עו"ד ליובין בהחלטתו כי "אם מובא לצוות השיטור באופן מיידי סרטון, יכולה רק המשטרה לנקוט בפעולות הנדרשות לשם מעצרו, ולמרות זאת דבר לא מבוצע, הרי שאין זו אשמתה של הקבוצה כי המשך תהליך מיגור האלימות במקרה זה לא נמשך מעבר לאיתור אותו משליך ומסירת הסרטון לידיי צוות השיטור".

"תוצאה של מקרה מעין זה הינה חד משמעית - אותו משליך ימשיך להשליך אף במשחקים הבאים חפצים, מאחר וכאמור כל פעולה לא ננקטה נגדו".

עו"ד ליובין הדגיש בהחלטתו וקרא למשטרה לשנות את גישתה במהרה, כשכתב "שיתוף הפעולה שבין הקבוצות לבין המשטרה חייב לעלות מדרגה, רק בכוחות משותפים יכול ונמנע ממראות מעין אלו וחמורים יותר".

תגובת משטרת ישראל תובא לכשתתקבל.


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il