ציפי חוטובלי:
לעורר את המצביעים, להילחם באדישות

סגנית שר החוץ מצפה מסמוטריץ' לחבור לרשימה עם בן גביר, "בנט רץ בימין החדש וזה טוב אם יקלוט את מאוכזבי ליברמן שעזבו את הימין".

ניצן קידר , י"ד בכסלו תש"פ

ציפי חוטובלי
ציפי חוטובלי
צילום: חזקי ברוך

סגנית שר החוץ, חברת הכנסת ציפי חוטובלי (הליכוד), מקווה לחשבון נפש במחנה הלאומי שבסיומו יופקו הלקחים וניתן יהיה לנצח בבחירות לכנסת ה-23.

בשיחה עם ערוץ 7 אמרה חוטובלי "כולנו בחשבון נפש כנבחרי ציבור על אירוע מאוד קשה שבו אנחנו נאלצים ללכת לבחירות בפעם השלישית. חשבון הנפש הבסיסי והחשוב ביותר הוא שאם המחנה הלאומי הוא באמת מחנה שיש לו רוב שלא בא לידי ביטוי פעמיים במנדטים, עשינו משהו לא נכון בגיוס של המצביעים לקלפי ביום הבוחר.

"היום ברור גם לנתניהו וגם לנו חברי הכנסת שויתרנו על עבודת השטח ולא עשינו מספיק כדי להוציא אנשים מהבתים. גם פרויקט 'זזים לימין' היה בסדר גודל קטן. אנחנו צריכים ללכת היום בסדרי גודל הרבה יותר מקיפים כדי לדאוג לכך שעכשיו באמת כל מצביעי הימין יגיעו".

חוטובלי מזהירה כי הימין האידיאולוגי מרשה לעצמו להיעדר מהקלפי. "ראינו לצערי הרב אחוז הצבעה גבוה מאוד במעוזים של השמאל כי היתה להם תחושה של מהפך שלטוני. יש תחושה שהימין שבע והתרגל לשלטון ואסור ללכת לבחירות מתוך תחושה כזו. צריך להבין שהשלטון לא מובן מאליו וצריך להרוויח אותו ביושר".

את העדפת בנימין נתניהו על גדעון סער בפריימריז של המפלגה מסבירה חברת הכנסת בהקשר רחב. "די ברור לי שנתניהו ינצח. הרבה אנשים חושבים שעדיין לא הבשילה השעה לקרב ירושה. אבל זה לא הכל. יש כאן מערכת משפט שיודעת שהחוק הישראלי מאפשר לראש הממשלה לכהן עד לבירור ענייניו בתוך המערכת עצמה ובעצם רוצה לקרוא לראש הממשלה לעזוב, בניגוד לחוק ובניגוד לערך הבסיסי ביותר של מערכת משפטית שהוא בירור האמת. הם רוצים לייצר כאן הדחה שלטונית על ידי פקידות – וזה ממש החרבת הדמוקרטיה. הרבה מאוד אנשים רוצים היום לחזק את נתניהו".

"אנשים מבינים שאם אנחנו נגיד לנתניהו לפנות את הכסא השמאל ניצח, כי הם קבעו לימין מי ינהיג אותו. זה דבר שאסור שיקרה", מוסיפה חוטובלי.

לדעתה אין שום מקום לשאננות. "אנחנו בתחרות מאוד קשה. בכל הסקרים יש פער לטובת כחול לבן, שהצליחו באמת יותר לשדר תודעה של מפלגת שלטון חלופית, למרות שהם חסרי אידיאולוגיה. הדבר היחיד שמניע אנשים כמו צביקה האוזר ויעל גרמן שלא קשורים מבחינת עולם הערכים שלהם, הוא ששניהם רוצים לראות את בנימין נתניהו עוזב את בית ראש הממשלה".

ומה עם הציונות הדתית? חוטובלי מחלקת את תשובתה לשניים. "אני חושבת שאני הציונות הדתית באחד המשברים הפוליטיים הכי גדולים שהיא ידעה. אני אישית חושבת שמקומו של כל אדם בציונות הדתית כבר מזמן היה צריך להיות בחטיבה ציונית-דתית בליכוד. בטווח הארוך כדי שתקום חטיבה רצינית שמתוכה נוכל לדאוג לכל הערכים שהציונות הדתית מאמינה בהם".

"בטווח קצר, בבחירות הקודמות, אחת ההחמצות הגדולות הייתה שהאיחוד של מפלגות הימין לא כלל את איתמר בן גביר. יש כאן אלקטורט משמעותי של מנדט וחצי שהלך לפח כשכל קול יקר לנו. אם המפלגות הדמוקרטית והרפובליקנית בארה"ב יכולות להכיל קצוות גדולים ורחבים, אנחנו כמדינה הרבה יותר קטנה כשהפערים בתוך הימין הם לא כאלה גדולים, צריכים לדעת להכיל את הדעות האלה למען אחדות השורות וכדי שהשמאל לא תעלה לשלטון", היא אומרת.

האיחודים הנכונים מבחינתה, הם צו השעה. "אם אנחנו מאבדים את היכולת שלנו להביא 61 מנדטים בקלפי, משהו לא בסדר בחיבורים. אנחנו צריכים לדאוג שאיתמר בן גביר יהיה מחובר לבצלאל סמוטריץ' – זה יהיה חיבור טבעי. בנט רץ עם הימין החדש וזה יהיה טוב אם בנט יקלוט את מאוכזבי ליברמן שנגזלו מהימין".

"נרוויח ככל שנדע למקסם את הקולות ובעיקר להפעיל לחץ נגד האדישות הציבורית שכבר חזינו בה במועד ב' של הבחירות. אנשים שפוגשים אותי ברחוב אומרים לי 'אני לא הולך להצביע'. אנחנו צריכים להעיר את האנשים האלה ולומר להם 'באי ההצבעה את מביאים על כולנו ממשלת שמאל'", מסכמת חוטובלי.