שגריר האיחוד האירופי לערוץ 7: הכסף שלנו לא מגיע לטרור

שגריר האיחוד האירופי עמנואל ז'ופרה מסביר מדוע סימון המוצרים לא פוגע בישראל ומתייחס למנגנון הפיקוח על כספים המועברים לרשות.

יוני קמפינסקי , י"ד בכסלו תש"פ

שגריר האיחוד האירופי בישראל, עמנואל ז'ופרה, מגיב בראיון לערוץ 7 על החלטת בית הדין האירופי לסמן מוצרים מיהודה ושומרון.

"האיחוד האירופי דורש שעל כל מוצר יצויין במדויק מה מקורו. לכן זה לא שאנחנו מתייגים מוצר אחד ולא מוצר אחר. מה שבית הדין האירופי דרש - הוא לציין שהמוצר מגיע מיישוב ישראלי", טוען השגריר.

לדבריו לא מדובר בשום סוג של חרם. "לכל המוצרים יש גישה לשוק האירופי. התיוג אינו מונע ממוצר להימכר באירופה ואין לנו שום כוונה לשנות מדיניות זו. בשנים האחרונות לא ראינו שום צמצום של היצוא מישראל לשוק האירופי ולהפך, יש עלייה במכירת מוצרים מישראל כולל מההתנחלויות".

לשאלה כיצד הוא מגיב לביקורת לפיה מדובר בצעד שעלול להגביר אנטישמיות ענה ז'ופרה, "אני לא חושב שזה נושא שקשור לאנטישמיות כלל. אירופה מאוד ברורה בכך שאנטישמיות זה נושא שאנחנו מטפלים בו בכל הרצינות. כל סוג של אנטישמיות באירופה ובכל מקום אחר אינו מקובל. יש לטפל בכל גילוי שנאה ואנחנו מחוייבים לכך".

השגריר נדרש להאשמותיהן של משפחות שכולות שכספי האיחוד האירופי מגיעים למחבלים ודיבר על שאלת הפיקוח על הכספים שמועברים לרשות הפלסטינית.

"יש לנו מנגנון מאוד מתוחכם כדי לוודא שהכסף שאנחנו מעבירים לרשות הפלסטינית או לכל גורם אחר הולך בדיוק למטרה שלשמה הוקצה. המטרה שלשמה אנו נותנים כסף לפלסטינים היא בניית יכולת כלכלית של הרשות וכן מתן תמיכה לאנשים מסויימים על פי קריטריונים שקבענו".

ז'ופרה מתייחס גם להתגברות האנטישמיות ולמאבק של האיחוד נגדה. "האנטישמיות היא בעיה בחברה שלנו ואנחנו רואים שבמקומות מסויימים באירופה היא מתחזקת. אנחנו נוקטים וננקוט בפעולות מנע. במקביל צריך מהלך גדול יותר שיכלול את הפן החינוכי, מניעת אנטישמיות במדיות החברתיות והגנה משמעותית יותר על הקהילות יהודיות באירופה".