ההצעה של הרב נריה זצ"ל לבנק מזרחי

תנועת "המזרחי" ששימשה כגוף הדומיננטי החליטה על הצורך להקים את הבנק בשביל לסייע במימוש המטרות של הציונות הדתית.

בשיתוף קרן אחד לאחד , י"ט בכסלו תש"פ | עודכן: 14:57

תלמידי ישיבה
תלמידי ישיבה
תורה בציון

רבים מכירים את בנק מזרחי כאחד הבנקים הגדולים והמוכרים כיום במדינת ישראל, אבל לא כולם יודעים שהבנק נקרא כך מפני שהוקם ע"י תנועת "המזרחי העולמי" הרחק בתחילת המאה הקודמת.

"המזרחי" ששימשה כגוף הדומיננטי והמייצג של הציונות הדתית החליטה על הצורך להקים את הבנק בשביל לסייע במימוש המטרות של הציונות הדתית וגם שלטה בו שנים רבות עד שהבנק הופרט.

"לא מזמן שמעתי סיפור על סבא זצ"ל שממנו הבנתי שסבא חשב על הרעיון של קרן אחד לאחד הרבה שנים לפני שהוא יצא לפועל", מציין הרב יצחק נריה, נכדו של הרב נריה זצ"ל ויו"ר קרן אחד לאחד.

"התברר לי שסבא פנה לאחד מתלמידיו בוגר ישיבת בני עקיבא בכפר הרוא"ה, שהיה בכיר בבנק מזרחי עם הצעה מעניינת. סבא הציע שכל סניף של בנק מזרחי יקח מרווחיו, יאמץ אברך מצטיין אחד מהציונות הדתית ויתן לאותו אברך משכורת חודשית, כך הציע סבא יהיו אברכים כמספר סניפיו של הבנק שיוכלו רק לשבת וללמוד תורה ובעתיד להיות גדולי תורה מבני הציונות הדתית"

"כמו שכולנו יודעים", מוסיף הרב נריה, "הבנק לצערי לא נעתר להצעה של סבא זצ"ל, אבל אנחנו לא וויתרנו הקמנו את קרן אחד לאחד ואני מאושר שכציבור שממשיך את דרכה של תנועת המזרחי אנחנו מוציאים אל הפועל בדיוק את אותו חזון גדול".

בשלוש השנים האחרונות מעניקה קרן אחד לאחד תמיכה כלכלית לאברכים שכאמור נבחרו אחד לאחד על ידי ראשי הישיבות שלהם והוגדרו כעילויים בתורה, "הם מקבלים סיוע כלכלי כדי שיישבו וילמדו תורה, כדי שהם אלו שינהיגו את עם ישראל בעתיד, אנחנו לא רוצים להפקיר את הזירה של ההנהגה הרוחנית לציבורים אחרים, שערו בנפשכם מה יקרה פה בעוד עשר או עשרים שנה אם לא יהיו פה תלמידי חכמים בעלי שיעור קומה מהציונות הדתית, כדי שלא נגיע למקום הזה אנחנו צריכים להצמיח כיום מנהיגות רוחנית מתוכינו וזה מה שעושה הקרן שלנו", אומר הרב נריה.

היום י"ט כסליו, יום האזכרה של הרב משה צבי נריה מתקיים יום ההתרמה השנתי של קרן אחד לאחד שהוקמה לזכרו היכנסו וסייעו לעולם התורה הציוני.