היסטוריה: ישראל תייצא גז טבעי למצרים

לקראת תחילת הזרמת הגז ממאגר לוויתן שפיתוחו הושלם בימים אלה, נחתמו האישורים הנדרשים לייצוא גז טבעי מישראל למצרים.

מיכל לוי , י"ט בכסלו תש"פ

צינור מתחת למים
צינור מתחת למים
צילום: ISTOCK

לקראת תחילת הזרמת הגז ממאגר לוויתן שפיתוחו הושלם בימים אלה, חתם שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ על האישורים הנדרשים לייצוא גז טבעי מישראל למצרים.

האישורים ניתנו לאחר שהושלמו כל ההליכים המקצועיים לבחינת הנושא, התקבל אישורה של רשות התחרות ולאחר היוועצות בוועדת הריכוזיות ובהתאם להמלצתה. ייצוא הגז הטבעי יתבצע ממאגרי לוויתן ותמר וייועד לשימוש במשק המקומי במצרים או לייצוא גז נוזלי באמצעות מתקני הנזלה הנמצאים במצרים.

האישור הניתן ליצוא הינו לכמות מרבית של כ-60 BCM מחזקת "לוויתן" ו-25 BCM מחזקת "תמר" לתקופה של 15 שנים. בנוסף, אישר השר שטייניץ את העברת השליטה ברישיון PRIMA לחברת EMG ואישר את ההוראות לשימוש במערכת ההולכה של חברת PRIMA המחברת בין אשקלון לאל-עריש, לטובת יצוא הגז הטבעי מישראלי למצרים.

בחודשים האחרונים מנהלות ישראל ומצרים מגעים לגבי שיתופי פעולה נוספים סביב עסקת הגז. השר שטייניץ שביקר במצרים לפני מספר חודשים, נועד עם שר האנרגיה המצרי, טארק אל מולה, והשניים דנו ביוזמות משותפות נוספות לשיתוף פעולה עם השלמת הזרמת הגז מישראל למצרים. בין היתר, דנו השרים באפשרות להנחת צינורות נוספים להזרמת גז טבעי בין המדינות, שיתוף פעולה בייצוא גז למזרח הרחוק, והצעדים הבאים לקידום הפורום האזורי, שהוקם ביוזמת שרי האנרגיה של מצרים וישראל.

שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ אמר כי "לפני זמן קצר חתמתי על אישור לייצוא גז טבעי מישראל למצרים. בכך הופכת מדינת ישראל, לראשונה בתולדותיה, ליצואנית אנרגיה ולשותפה חשובה במשק האנרגיה האזורי. ייצוא הגז למצרים, ממאגרי לוויתן ותמר, הוא שיתוף פעולה כלכלי משמעותי ביותר בין ישראל ומצרים מאז נחתם הסכם השלום בין המדינות. זוהי אבן דרך היסטורית למדינת ישראל. מהפכת הגז הטבעי הופכת אותנו למעצמת אנרגיה ותאפשר לנו, לא רק הכנסות עצומות למדינה, אלא גם הפחתה דרמטית בזיהום אוויר".