עתירה ראשונה נגד מינוי אורלי בן ארי

התנועה לאיכות השלטון עתרה לבג"צ נגד מינויה של בן ארי לפרקליטת המדינה, "חשש כבד שמדובר במינוי המונע משיקולים זרים"

ערוץ 7 , כ' בכסלו תש"פ

אוחנה ובן ארי
אוחנה ובן ארי
צילום: תקשורת שר המשפטים

התנועה לאיכות השלטון הגישה הבוקר (רביעי) עתירה לבג"ץ נגד המינוי של אורלי בן ארי-גינזברג לממלאת מקום פרקליט המדינה.

בעתירה נטען כי מינויה של בן ארי, עליו החליט שר המשפטים אמיר אוחנה, "חסר סבירות קיצוני ומונע כולו משיקולים זרים, מחוסר ניקיון כפיים ומחוסר תום לב".

התנועה לאיכות השלטון מבקשת "לשמור את המצב הקיים ולמנוע את כניסתה של הגב' בן ארי לתפקיד ממלאת מקום פרקליט המדינה כדי למנוע גרימת נזק בלתי הפיך במשרד בו היא מכהנת. האופן בו מונתה בן ארי אינה עומדת באף אחד מהתנאים וממבחני שיקול הדעת הנדרשים בעת קבלת החלטה מינהלית.

"העובדות מצביעות על כך שאין שיקולים עניינים בבסיס ההחלטה על המינוי והחשש הוא שאת מקומם תופסים שיקולים זרים ולא עניינים".

עוד נכתב בעתירה כי "מדובר בהחלטה שהתקבלה על ידי שר זמני אשר מונה בממשלת מעבר זמנית וחריגה בקיומה מבלי שמינויו קיבל את אישורה של הכנסת. התנהלות שר המשפטים אמיר אוחנה וההחלטה שקיבל פוגעים ביציבות תפקיד פרקליט המדינה, פוגעים באמון הציבור בדרך קבלת ההחלטות ואינם סבירים באופן קיצוני. לאור זאת, מבקשת התנועה מבית המשפט לתת צו ביניים באופן מידי".

יו"ר התנועה לאיכות השלטון, עו"ד ד"ר אליעד שרגא: "השר אוחנה עשה מהלך חמור ביותר. באמצע הליך משפטי שמנוהל על ידי הפרקליטות נגד הנאשם נתניהו, מי שמינה את השר אוחנה לתפקידו ושלח אותו לצורך המאוד מסוים וספציפי הזה, קרי לבצע חיסול ממוקד של משרד פרקליט המדינה, הוא ממנה אדם שאין לו את הכישורים הנדרשים לביצוע אותו תפקיד.

"אי אפשר למנות סגן פרקליט מחוז לפרקליט מדינה כמו שאי אפשר למנות מח"ט לרמטכ"ל, בטח לא באמצע מלחמה. ברור שכל זה נעשה בכוונת מכוון, בכדי שבג"צ יפסול את המינוי, כך שגם לאוחנה, גם לנתניהו וגם לצאן מרעיתם יהיה הרבה חומר בעירה כנגד המערכת המשפטית לקראת הבחירות. לצערי הרב, בסיפור הזה ניצלו את הגב' בן ארי, עשו על הגב שלה סיבוב ואחרי שבית המשפט העליון יפסול את המינוי הזה – הם יזרקו אותה לכלבים", הוסיף שרגא.