פולין: הפגנות נגד הממשלה

אלפים מתושבי פולין הפגינו נגד הצעת חוק חדשה שתעניק לממשלה שליטה מוחלטת על בתי המשפט ותאפשר לפטר שופטים.

ניסן צור , כ"א בכסלו תש"פ

המפגינים מול בניין הפרלמנט בוורשה
המפגינים מול בניין הפרלמנט בוורשה
צילום: רויטרס

תושבי פולין חוששים מ"קץ הדמוקרטיה". אלפי מפגינים התגודדו ביום רביעי בשעות הערב בערים הגדולות בפולין, בעיקר בבירה וורשה, על מנת הלפגין נגד סדרת חוקים אותה מבקשת ממשלת פולין להעביר.

סדרת החוקים מבקשת להעניק לממשלה שליטה כמעט מוחלטת על בתי המשפט במדינה, כולל את האפשרות לפטר שופטים.

בהפגנות שהתקיימו ב-160 מוקדים שונים ברחבי פולין, קראו המפגינים "חופש לבתי המשפט!" וקריאות נוספות נגד נסיון ההשתלטות של הממשלה על בתי המשפט לטענתם.

החשש בקרב המפגינים הוא כי החקיקה של מפלגת השלטון "חוק וצדק" עלולה להביא את פולין לעימות עם איחוד האירופי, שעלול להסתיים אף בעזיבה כפויה של פולין את האיחוד האירופי.

"אנו נמצאים כאן כי יסודות המערכת של פולין נמצאים בסכנה" אמר התובע דריוש קורנלוק. איגור טוליה, שופט בבית המשפט שלקח חלק בהפגנות, אמר כי "זהו יום קשה. שוב גורל בתי המשפט החופשיים תלוי על בלימה. אנו חיים בתקופה בה הם לא רק גוררים אותנו בבוץ ומסכנים אותנו, אלא אפילו מנסים להכניס אותנו לכלא".

החוקים החדשים קובעים כי ממשלת פולין תוכל לפטר שופטים הפוסקים בהתאם לחוקת האיחוד האירופי ובניגוד לאינטרס הפולני, וכן לפטר או לקנוס שופטים המביעים דעות שאינן מקובלות על הממשלה.

השופטים ייאלצו גם להודיע על חברותם בעמותות או ארגונים שונים, והממשלה תוכל לפטר שופטים בגין "השתתפות בפעילות בעלת אופי פוליטי או בפעילות שעלולה לפגוע בתפקוד מערכת המשפט".