פולין תעזוב את האיחוד האירופי?

הפרלמנט הפולני אישר הצעת חוק שתאפשר לממשלה לפטר שופטים שיתנגדו לרפורמה במערכת המשפט. באיחוד האירופי מאיימים בצעדי נגד.

ניסן צור , כ"ג בכסלו תש"פ

האיחוד האירופי
האיחוד האירופי
צילום: אייסטוק

למרות המחאה מצד אזרחי פולין והאיחוד האירופי, חברי הבית התחתון של הפרלמנט הפולני הצביעו ביום שישי בעד הצעת חוק שתאפשר לממשלה שליטה כמעט מוחלטת על מערכת המשפט במדינה.

הצעת החוק, שעברה ברוב של 233 תומכים מול 205, תאפשר לממשלת פולין לפטר שופטים שיביעו התנגדות לרפורמות במערכת המשפט אותה מבקשת הממשלה הפולנית להעביר.

כמו כן הממשלה תוכל להעניש שופטים "שיעסקו בפעילות פוליטית" וכן לקנוס או להעניש שופטים "שיביעו ספק בלגיטימיות של שופטים אחרים המועמדים על ידי הוועדה הארצית לבחירת שופטים".

הצעת החוק עברה למרות שבשבועות האחרונים יצאו עשרות אלפים מתושבי פולין להפגין נגד הרפורמות אותן מבקשת הממשלה להעביר, ובאיחוד האירופי הביעו התנגדות נחרצת לצעדים של ממשלת פולין ואף איימו בצעדי נגד. בית המשפט העליון בפולין הזהיר ביום רביעי האחרון כי הצעדים של ממשלת פולין עלולים להביא לסילוקה של המדינה מהאיחוד האירופי.

"סתירות בין החוק הפולני לחוקי האיחוד האירופי, יביאו ככל הנראה להתערבות של מוסדות האיחוד האירופי בנוגע להפרת ההסכמים עם האיחוד, ובפרספקטיבה ארוכת טווח יותר תביא לצורך לעזוב את האיחוד האירופי", נמסר בהצהרת בית המשפט העליון. כעת תעבור הצעת החוק לבית העליון של הפרלמנט הפולני שצפוי גם הוא לאשר אותה.