מרכז בינלאומי למורשת הדרוזים יוקם בישראל

תקציב בגובה של כ-30 מיליון שקלים הוקצה למועצה למורשת הדרוזים בישראל לטובת הקמת המרכז. רגב: מרכז המורשת יסמל את הברית המשותפת.

ערוץ 7 , כ"ד בכסלו תש"פ

נכבדים דרוזים. ארכיון
נכבדים דרוזים. ארכיון
פלאש 90

משרד התרבות והספורט אישר באחרונה תקציב בגובה של כ-30 מיליון שקלים למועצה למורשת הדרוזים בישראל לטובת הקמת המרכז למורשת הדרוזים, שיפעל לראשונה בישראל, במימון לאומי.

המהלך התאפשר הודות לשיתוף פעולה בין משרד התרבות והספורט למשרד האוצר. עם קבלת האישור על התקציב שהקצה המשרד, החלה המועצה למורשת הדרוזים בישראל לקדם מכרז לאיתור קבלן מבצע שיוציא אל הפועל את התכניות להקמת המרכז הייחודי, שיהיה הראשון מסוגו בישראל ובעולם.

כיום פועלים מספר מרכזי אירוח שחלקם מציגים בתוכם את סממני התרבות הדרוזית, ומופעלים באופן פרטי. המרכז החדש יוקם ביוזמת המדינה ומתוקף החוק ויהווה המרכז הלאומי הרשמי למורשת הדרוזים בישראל ובעולם.

המרכז העתיד לקום יכיל מכון לחקר מורשת הדרוזים, שיפעל להעמקת הידע ולהעשרת הידע בכל הקשור למורשת, להיסטוריה ולתרבות הדרוזית. במסגרת המכון תפעל גם ספריית מחקר ועיון שתעניק שירות לכלל הציבור.

כמו כן, יוקם מוזיאון פתוח לציבור הרחב שיציג בפני המבקרים אוסף מוצגים היסטורי הלקוחים מהמורשת הדרוזית, ויערוך פעילויות חינוך והסברה על המורשת הדרוזית הייחודית. לצד המוזיאון יוקם ארכיון לתיעוד ולשימור המורשת, שיהווה חלק מארכיון המדינה.

בשטח המרכז יוקמו גלריות אמנים שיעודדו יוצרים ויוצרות בני העדה הדרוזית, וירחיבו את היריעה התרבותית לקהלים נוספים.

המרכז יוקם במתחם המועצה המקומית יאנוח ג'ת בשטח המשתרע על פני כ-13 דונם, והוא צפוי להוות פנינה תרבותית שעשויה למשוך אליה מבקרים רבים מהארץ ומהעולם. הקמת המרכז בשטח זה נועדה למקם את המועצה המקומית יאנוח ג'ת, הממוקמת בצפון הארץ.

בשלב הראשון המרכז יעניק שירות לאלפי המבקרים מהארץ ומרחבי העולם שצפויים לפקוד את המקום בשפות עברית, ערבית ואנגלית. בהמשך צפוי כי יינתן שירות גם בשפות נוספות, בהן צרפתית, ספרדית ורוסית, בהתאם לכמות המבקרים במרכז.

שרת התרבות והספורט, תא״ל (מיל') מירי רגב, ציינה "אחרי שפעלתי לכינון מועצה לאומית לשימור מורשת העדה הדרוזית, אני שמחה לברך על הקמת המרכז הלאומי למורשת הדרוזים, הראשון במימון לאומי. אני בטוחה שהקמת מרכז המורשת יסמל את הזיקה והברית המשותפת בינינו לבין אחינו הדרוזים למען כל הדורות הבאים. ברית של חיים משותפים ומאבקים משותפים על גורלה ועתידה של מדינת ישראל".

מנכ"ל משרד התרבות והספורט, עו"ד יוסי שרעבי, הוסיף, "משרד התרבות והספורט בראשות שרת התרבות והספורט מירי רגב פעל במלוא המרץ על מנת לקדם את הקמת המרכז, שיעניק את הכבוד הראוי לעדה הדרוזית, לתרבותה הייחודית ולמורשתה התרבותית הענפה. מרכז המורשת יביא לידי ביטוי את הזיקה והברית המשותפת בינינו, למען הדורות הבאים".

עו"ד מחמוד שנאן, מנכ"ל המרכז למורשת הדרוזים בישראל, הודה על הקצאת הכסף, "אני מברך על הקמת המרכז למורשת הדרוזים בישראל. הקמת המרכז מהווה עדות למקום המרכזי של העדה הדרוזית בחברה הישראלית ובהיסטוריה של מדינת ישראל".