חנוכה: אירועים ופעילויות ברחבי הארץ

מגוון אירועי חנוכה ברחבי הארץ. סיורים, עששיות, חפירות וחדרי בריחה.

קובי פינקלר , כ"ד בכסלו תש"פ

הדלקת נירות חבאנית
הדלקת נירות חבאנית
צילום: יחצ

לקראת חג החנוכה אספנו עבורכם מגוון של אירועי חנוכה ברחבי הארץ. סיורים, עששיות, חפירות וחדרי בריחה.

שבוע המורשת בישראל!

במסגרת שבוע המורשת בישראל שיתקיים בחנוכה, פעילויות מרחבי בריחה שיקחו את המבקרים למסע בזמן תוך כדי התמודדות עם אתגרי חשיבה מלאי תוכן ועניין – פיצוח כתבי חידה, איסוף רמזים, קריאת מפות וניווט ברחבי האתר, פתיחת תיבות נעולות ואיתור שודדי העתיקות – והיכרות עם מורשת והיסטוריה עשירים מתקופות חדשות וישנות, באתרים בהם הקירות והאבנים יודעים לספר סיפורה של תקופה.

האתרים המשתתפים בשבוע המורשת פזורים ברחבי הארץ וחושפים בפני המבקרים היסטוריה מרתקת, חוויות מרגשות וסיפורים שאי אפשר לשמוע, להרגיש ולראות בשום מקום אחר: תל שילה, מערת צדקיהו ומוזיאון רוקפלר באזור ירושלים ובנימין; גנים לאומיים תל חצור, תל מגידו ויודפת העתיקה ומערת הפלמ"ח בצפון; בית בן גוריון ומוזיאון ראשון לציון במרכז; גן לאומי תל באר שבע ומשרדי רשות העתיקות בעומר בדרום. לצד אלה יתקיימו פעילויות ייחודיות בעוד עשרות אתרי מורשת ברחבי הארץ.

בגן לאומי תל חצור יחפשו המבקרים, בעזרת תיק חקירה, את החרפושית המצרית שנשדדה, בגן לאומי תל מגידו יאתרו את החותם המלכותי של ירבעם ויפצחו את סוד העתיקות; ביודפת העתיקה ייצאו המטיילים למסע במנהרת הזמן, במשחק משימות בעקבות חוויית המצור של יהודי יודפת; מערת הפלמ"ח מזמינה לפארק בריחה המבוסס על ליל הגשרים, המחייב חשיבה יצירתית; בגן לאומי אושה העתיקה יוכלו המבקרים להשתתף באופן פעיל בחפירות ארכיאולוגיות ולפגוש ממצאים ארכיאולוגיים אותנטיים. מגילת העצמאות שנעלמה תהיה במוקד פעילות חדר הבריחה בבית בן גוריון בתל אביב ובמוזיאון ראשון לציון יתקיימו חגיגה בלשית, הצגות ילדים ופסטיבל מוסיקלי; מערת צדקיהו תהפוך בימי החנוכה למערת בריחה והרפתקה המשלבת כתב חידה ומסע בעקבות יצור אגדי מכונף שחי בבטן המערה ובשילה הקדומה יתקיים משחק שישלב תיבות נעולות, מיצגים וחידות שאותן יפצחו בעזרת טאבלט ומפת אוצר; במוזיאון רוקפלר יתקיים משחק משימות משפחתי להיכרות עם עולם הארכיאולוגיה. בגן לאומי תל באר שבע ייצאו בעקבות נחש הנחושת הקדוש עם מפה עתיקה וקודים מוצפנים ובמשרדי רשות העתיקות בעומר יתקיים משחק ארכיאולוגי מרתק ומאתגר.

לצד כל השפע הזה יתקיימו גם סדנאות יצירה, הצגות ילדים, מופעים מוסיקליים, סיורים מודרכים ועוד.

פעילויות שבוע המורשת בישראל מתקיימות בימי חג החנוכה.

פרטים נוספים ניתן למצוא באתר www.moreshet2019.co.il

ירושלים

‏"אל סודות האור" - סיור עששיות אל יסודות הכותל המערבי

לגלות את ירושלים הקדומה באור חדש ולצלול אתנו אל מעבה האדמה, לסיור ‏ייחודי בתעלה ההרודיאנית שעברה מתחת לרחובה הראשי של ירושלים הקדומה. התעלה ‏שימשה מסתור לאחרוני המורדים ערב חורבן בית המקדש, והתגלו בה כמה מהממצאים ‏המרתקים ביותר בעיר דוד. באמצעות עששיות, נוכל להכיר באופן אותנטי את אחד מרגעיו ‏המכריעים של עם ישראל. במהלך הסיור נרד לבור מים עתיק וגדול, ובסוף המסלול נוכל לצפות ‏ביסודות הכותל המערבי מזווית ראייה שטרם הכרתם. משם נטפס ישירות אל הרחוב המפואר בו ‏צעדו המוני הולכי הרגל לפני שנים בדרכם אל בית המקדש.‏

בתום הסיור, ממתינה לכם הפתעה מיוחדת לחנוכה: כניסה למתחם דוידסון ‏GO‏ ללא תוספת ‏תשלום. במתחם האינטראקטיבי שיוקם במיוחד לכבוד חג החנוכה, תוכלו ליהנות משלל משחקי ‏מציאות מדומה העושים שימוש בטכנולוגיות חדשניות.‏

הפעילות תתקיים בין התאריכים 24-26/12/2019‏

ובתאריכים א' טבת – ב' טבת 29-30/12/2019‏

הרשמה דרך מרכז ההזמנות ב6033* או 02-6268700 ובאתר האינטרנט

נקודת מפגש: מרכז מבקרים עיר דוד.‏

מוזיאון ארצות המקרא ירושלים, בעקבות דבורה אשת לפידות

מוזיאון ארצות המקרא ירושלים מזמין את ילדי ישראל והוריהם לפסטיבל שכולו אור!

הפסטיבל, שיתקיים במהלך חג החנוכה, בתאריכים ה-24-26 בדצמבר וה-29-30 בדצמבר, יכלול בין היתר סיור תיאטרלי חוויתי ובו המשתתפים יעזרו לאוראל לפידות להכין לעצמה "בת מצווש".

אוראל לפידות היא ילדה המתקרבת לגיל המצווה. היא חולמת על חגיגת בת מצווה מהסרטים, אך הוריה מתנים זאת במשימה: הכנת דרשה יפה. לצורך כך, אוראל מקבלת מהוריה תיק שעובר במשפחתה מזה דורות רבים ושהיה שייך לדבורה הנביאה אשת לפידות, ובה מגילה עתיקה שמכוונת אותה כיצד לכתוב את הדרשה.

בסיור מומחז עתיר משימות וחידות, המשתתפים יסיירו ברחבי המוזיאון עם אוראל, התיק והמגילה, כשבדרך יאתרו לפידים לטקס הדלקת הנרות החגיגי של בת המצווה, יחקרו נרות קדומים , יפגשו יהודי מתייוון בעל עסק לייצור נרות שילמד אותם להכין פתילות לנרות. עוד יפגשו, חוקרת מקרא מהאוניברסיטה העברית שתיתן לאוראל מתנה מפתיעה, וכן את אל הצדק המסופוטמי שיראה להם בבהירות - מה הקשר בין אור לצדק.

לבסוף, וכיאה לכל בת מצווה – יחזו המשתתפים אפילו בעיצובי שיער מלפני אלפי שנים.

לאחר הסיור המשתתפים ייהנו מסדנת יצירה איכותית ומדליקה במיוחד להכנת נרות שמן אישיים, יטוו חוטים שישמשו פתילות לנרות, וגם יכינו נרות שאפשר להדליק ללא אש.

בנוסף מוזמנים הילדים לצפות בהצגה של תיאטרון אורנה פורת לילדים ולנוער- "המשאלה הגדולה" מאת מיטל סלקמון - רטן וגיל צרנוביץ' שגם מביים, עם השחקנים דורית טל - שלו ואריק

מורדוך. ההצגה מספרת על סיפור מרגש על חברות מפתיעה, המלמד על חלומות, משאלות והצלחה בזכות האנשים האוהבים שמסביבנו.
תיאטרון אורנה פורת לילדים ולנוער הוא התיאטרון הרפרטוארי הוותיק שהפך לסמל לילדים ונוער בזכות עיבוד מוזיקלי לקלאסיקות.

בנוסף תתקיים הצגה נוספת בבכורה עולמית של תיאטרון מסתורין, "העץ האחרון", מאת דנה פורר וקרן ברומר, עם השחקניות דנה פורר ומיה שניידרמן. בימוי ע"י רז וינר וירדן גלבוע. קומדיה שנונה המספרת על אגדה מודרנית- כיפה אדומה וחייה ביער. זאביק הקבלן מאיים להשחית את היער ולבנות קניון, אך כיפה אדומה נרתמת למאבק להציל את העץ האחרון ביער. ההצגה שמה דגש על החשיבות של עצים בטיפוח סביבה נקייה, על האמונה ביכולת לשנות את ההרגלים שלנו, ועל שיתוף פעולה להצלחת פעולות לשינוי חברתי-סביבתי.

ההצגה נולדה בעקבות משבר האקלים, ומטרתה לחנך את הדור הצעיר לקיימות, במיוחד לאור המחאה העולמית הגוברת בעולם.

ארצות המקרא
צילום:יחצ

קסם חורפי ומגפיים בעמק הצבאים

בחורף, לא חייבים להישאר במקומות סגורים! קחו מעיל ומגפיים, והצטרפו למסע קסום עם חברינו החורפים ותופעות טבע הייחודיות לעונה הקרה בעמק הצבאים בירושלים.

נפגוש פריחה חורפית מופלאה, נחפש פטריות (לא למאכל!), ונראה איך החיות השונות מתמודדות עם הקור. בסוף כל סיור – תה ועוגיות. הסיורים יצאו ממבנה הכניסה לעמק.

מתי: ימים ד'-ה'-ו' 25/12/2019-27/12/2019 11:00-14:00

ביום ו', 27/12/2019: מצעד הלפיד. פרטים בדף הפייסבוק של עמק הצבאים, קרוב למועד.

חגיגת חנוכה בגן החיות התנ"כי ובאקווריום ישראל

מבקרים רבים אשר שבים וחוזרים אל גן החיות התנ"כי בירושלים, צוברים עם הזמן ידע כמעט כמו זה של המטפלים. במהלך חנוכה הם יקבלו הזדמנות להפגין את הידע הזה, במשחק ניווט סלולארי שיתקיים ברחבי הגן, בו יפתרו המבקרים חידות בעזרת הטלפונים הניידים האישיים שלהם. המנווטים יתבקשו למיין טורפים ואוכלי עשב, להבחין בין נמרים, ברדלסים וטיגריסים, לגלות כיצד מטפלים בפילים העצומים ועוד. כל הפותרים יזכו במטבעות שוקולד.

המשחק יתקיים בימים ג' – ה' 24-26.12 ובימים א' - ב' 29-30.12 בשעות 10:30 – 14:00. ההזנקה מרחבת הכניסה.

למה לא לגרש את החושך? למרות שבאנו חושך לגרש, עבור בעלי החיים החושך הוא חלק חשוב ומשמעותי בהתפתחותם. סדנה העוסקת בחשיבות השמירה על שעות החושך עבור בעלי החיים תתקיים בימים ג', ה', א' ו-ב' 24, 26, 29 ו-30 בדצמבר בשעה 15:00.

בנוסף יתקיימו מופעי ג'אגלינג ולהטוטים מרהיבים באמפיתיאטרון של גן הפסלים, האכלות מודרכות, בעלי חיים והמון ידע והעשרה. לפרטים נוספים ויצירת קשר:2-6750111

באקווריום ישראל צפויה למבקרים חוויה מרתקת של מפגש עם בעלי החיים הימיים שיקבלו ערך מוסף בסדנה ים של טבע, סדנה מלווה במוצגים שונים על בעלי החיים בים, מהמדוזות ועד צבי הים.

הסדנה תתקיים בימים ג', ה', א' ו-ב' 24, 26, 29 ו-30 בדצמבר בשעה 11:00.

הכניסה מותנית ברכישת כרטיסים מראש באתר www.israel-aquarium.org.il . 073-3399000

סיור חנוכיות

במשך שמונת ימי החנוכה בסמטאות ירושלים העתיקה, עומדות על אדני החלונות חנוכיות ייחודיות המעניקות חוויה מיוחדת לחג, ומעצימות יחד עם ההיסטוריה לדורותיה את האור והמסורת היהודית.

קראון פלזה מציעה חבילת סיור חנוכיות הכוללת לינה וא. בוקר בעלות של 890 ש"ח לזוג!

החבילה כוללת לינה וא. בוקר בעלות של 890 ש"ח לזוג וסיור לילי מודרך-
שכונות נחלאות ( אוהל משה, מזכרת משה,בתי גורל ועוד) מעבר בשוק מחנה יהודה ועוד.

הסיור מתאים לכל הגילאים. פרטים נוספים באתר הרשת.

מוזי-אור: פסטיבל חנוכה במוזיאון ישראל

מוזיאון ישראל, פותח את שעריו לכל המשפחה עם שפע של פעילויות במיוחד לכבוד החג, כולן כלולות במחיר כרטיס הכניסה.

באולמות לארכאולוגיה יזכו המבקרים לפגוש את יהודה המכבי שידריך אותם בין המוצגים העתיקים. במקביל, בגלריה לאמנות ישראלית, הילדים יעזרו ליצירת אמנות שיצאה לטיול ברחבי המוזיאון להפוך לתמונה מתוך סיפור החנוכה. במהלך היום יתקיימו באודיטוריום מופעי להטוטנות, אור וקסמים בשילוב הקהל.

באוסף מנורות החנוכה הגדול בעולם, שנמצא באגף לתרבות ואמנות יהודית, יתקיים מופע להטוטנות והולוגרמות מרהיב שילווה בהדרכה לכל המשפחה על החנוכיות הייחודיות.

נוסף על כך יוכלו הילדים ליהנות מסדנת יצירת חנוכייה ממוחזרת ומשעת סיפור ברוח החג וכן מביקור בהיכל הספר ובמסגרתו גם לצפות בסרט "בעקבות המגילות הגנוזות" המיועד לכל המשפחה.

מגוון התערוכות החדשות והמדוברות המוצגות במוזיאון תהיינה פתוחות לקהל הרחב לאורך כל ימי החג, בהן: "אימוגליפים" על הקשר בין האימוג'י לכתב החרטומים, "שוברים את הכלים וכן משחקים" באגף הנוער, "אהבה חדשה" ובה תצלומי מופת נדירים של גדולי הצלמים במאה ה־20 ועוד.


התחנה לחקר ציפורי ירושלים

מפגש קרוב ומרתק עם הציפורים הנודדות! אלפי ציפורים קטנטנות נודדות בירושלים בעונה הזאת, ואתם יכולים להצטרף למחקר שקורה בתחנה.

מתי: כמעט כל יום! 23/12/2019-27/12/2019 וגם 29/12/2019 08:30 ושוב 09:30

פעילות סבאסבתא + נכד

מוזמנים בזוגות – סבא או סבתא עם נכד או נכדה, לזמן איכות בטבע העירוני המהמם שלנו. דרך משימות שתצטרכו לעשות בזוגות, תגלו מה מיוחד כל כך בירושלים ובטבע שלה, מה נעשה ומה עוד אפשר לעשות, וגם – מה הסבא יכול ללמוד מהנכדה, ומה הנכד לומד מהסבתא.

כדאי להביא משקפת אם יש בבית (אפשר גם לשאול בתחנה)

מתי: יום שלישי 25/12/2019 בשעה 15:00. הרשמה: 02-6537374

הרפתקה משפחתית במערת צדקיהו

מערת צדקיהו הופכת בימי החנוכה למערת בריחה והרפתקה המשלבת כתב חידה עם שלל פעילויות לכל המשפחה: גילויים של ממצאים היסטוריים, צילומים למזכרת ופרסים לפותרים.

חוויה משפחתית ייחודית במקום הכי מסתורי בירושלים.

בתוך המחצבה העתיקה (2000 שנה לפחות), שוכן ייצור אגדי מכונף. ככל שנעמיק לבטן האדמה כך גם נרד על ציר הזמן, ולאורך הדרך נפתור כתב חידה, נגלה את עקבות חוקרי המערה הידועים, נצטלם כחוקרים, נפגוש בפסל חי ומפתיע, ניצור תליון אותנטי, בעזרת גלאי מתכת (אמיתי!) נגלה מטבעות "עתיקים" באולם הבונים החופשיים (כל מטבע מזכה בפרס!) ואולי נגלה מי היא הדמות האגדית המכונפת שהתגלתה במעמקי המערה?

לאורך המסלול תוצג גם תערוכת כרזות על דמויות מכונפות במיתולוגיות השונות.

ההרפתקה מלווה בשחקנים מקצועיים, אביזרים מרהיבים ואווירת מסתורין.

רכישה באתר פמ"י www.pami.co.il או בקופות הכניסה

שאטלים ייעודיים ללא תשלום מתחנת האוטובוס ברח' שבטי ישראל מס. 14 עד למערת צדקיהו החל מהשעה 9:30.

פסטיבל הקולנוע היהודי

60 סרטי הפסטיבל מציעים לקהל תוכנית קולנועית ייחודית במסגרות ותחרויות שונות וסביב מגוון נושאים של זהות יהודית, אמונה ואורח חיים, היסטוריה, זיכרון, תרבות, מוזיקה, השואה, החיים העכשוויים בישראל ובגולה והיחסים בין היהדות ודתות אחרות.

הסרטים יוקרנו במסגרות שונות ובהן: התחרות הבינלאומית – פרס "שומן" לקולנוע יהודי לסרטים באורך מלא, תחרות הסרט הקצר, תחרות SIGNIS לסרטים המוקדשים לנושאים בין-דתיים ובין- אמונתיים סרטים הבוחנים את היחסים בין היהדות, הנצרות והאסלאם ושופטים בתחרות משלושת הדתות שהקדישו את דרכם לסובלנות דתית באמצעות קולנוע. למידע נוסף: 9377*

חנוכה במלונות ibis ירושלים

מלונות ibis ירושלים ,ibis Jerusalem City Center) ibis styles) מרשת אקור (Accor) הבינלאומית מזמינים את עם ישראל לקחת פסק זמן ולהתפנק באירוח בינלאומי באווירה חג ירושלמית במיקום מנצח: דקה הליכה ממדרחוב בן יהודה, מספר דקות מתחנת הרכבת הקלה, שוק מחנה יהודה ומרחק הליכה קצר ממגוון אטרקציות תיירותיות בעיר כמו שער יפו, העיר עתיקה, בית הכנסת הגדול ושפע של גלריות, מוזיאונים, אטרקציות, בתי קפה, ברים, מסעדות ומרכזי קניות שונים.

לקראת חג החנוכה, מלונות ibis יוצאים במחיר אטרקטיבי במיוחד של החל מ-620 ₪ (כולל מע"מ) לזוג. לפרטים והזמנות 91/073222888

הגן הבוטני בירושלים

לכבוד חג החנוכה, הגן הבוטני האוניברסיטאי בגבעת רם בירושלים, מזמין את כל המשפחה להצטרף למסע מיוחד בשעות בין הערביים. מסע בעקבות אור וטבע, באווירה הקסומה הקיימת בחממה הטרופית. המסע בעקבות האור יתחיל במרכז המבקרים (מקום סגור) עם סדנת לימוד הכנת עששיות, לאחר מכן ימשיכו המבקרים לסיור עששיות מרתק בשטח הגן ובחממה הטרופית.

"באנו חושך לגרש!"

הפעילות תתחיל בשעה 16:00 בתוך מרכז המבקרים החדש, בו תתקיים סדנא להכנת עששיות מחומרים ידידותיים לסביבה.

בשעה 17:00 יתחיל סיור עששיות ייחודי הבנוי משני חלקים (משך הסיור בין שעה וחצי לשעתיים); חלקו הראשון יתחיל בשטח הפתוח של הגן, וחלקו השני בחממה הטרופית שם קיימת פינת קפה לרווחת המבקרים, מושלם להתחממות בחורף הירושלמי. לאורך הסיור יצטרפו שדונים ופיות שילמדו את המבקרים בעזרת חידונים ומשימות לאן נעלמים השמש והאור בחורף.

לפרטים נוספים: הגן הבוטני האוניברסיטאי טל. 02-6794012

מוזיאון מגדל דוד

מוזיאון מגדל דוד מזמין לקחת חלק במשחק הבריחה החדש: "לכודים במגדל". המצודה תשמש תפאורה למשחק לכל המשפחה, הכולל משימות, חידות ואתגרים.

דמות היסטורית מעברה של ירושלים התעוררה לחיים ונכלאה בטעות במצודה העתיקה. אם לא תשוחרר בהקדם, ההיסטוריה תימחק והמציאות תשתנה. מי היא הדמות המסתורית? היכן היא נמצאת בתוך המצודה? איך אפשר לשחרר אותה לחופשי? משך הפעילות: שעה וחצי.

תאריכים: יום ג', 24.12 | יום ד', 25.12 | יום ה', 26.12 | יום א', 29.12 | יום ב', 30.12. שעה: 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00

סיורי חנוכיות חווייתיים ברובע היהודי

הקרן למורשת הכותל המערבי מזמינה לחוויה ייחודית בחג החנוכה- סיורי חנוכיות המותאמים לכל הגילאים בעיר העתיקה וברובע היהודי.

לכל סיור אופי ייחודי והם כוללים בין היתר הפעלות מיוחדות לילדים, הליכה בין סמטאות הרובע היהודי לאור נרות החנוכה, הדולקים בפתח הבתים המתגלים בכל פינה, ביקור בבתי כנסת עתיקים, הדלקת נרות חנוכה, נגן המתלווה לסיורים ושר יחד עם המבקרים את שירי החג בעוד שכולם נהנים יחדיו מסופגנייה חמה.

השנה נוסף סיור חדש: סיור חנוכיות וטעימות המתחיל בשוק מחנה יהודה ומסתיים ברחבת הכותל – כולל קבלת שוברים לסיור טעימות אישי בשוק מחנה יהודה, נסיעה ברכבת הקלה וסיור חנוכיות מודרך ברובע היהודי. במהלך הסיור ברובע – קטעי נגינה עם נגן ושירון חנוכה לכל משתתף.

מלבד הסיורים יתקיים מידי ערב, בשעה 16:15, טקס הדלקת נרות חנוכה מרכזי וממלכתי ברחבת הכותל המערבי, במקום הקרוב ביותר למקום התרחשות נס פך השמן. לפרטים נוספים על הסיורים והאתרים ולהזמנות: 5958*

טיילת החומות

אטרקציה ייחודית ואתגרית לכל המשפחה, המעניקה מבט ייחודי ונדיר לכל האתרים המקודשים, באוויר הקריר והצלול של ירושלים. הטיילת מחולקת לשני מסלולים: הצפוני – משער יפו ועד שער הפרחים, הדרומי – משער יפו ועד הכותל.

חדש! סובב עיר עתיקה בכרטיס אחד - 20 ₪ בלבד!! על טיילת החומות הדרומית צועדים משער יפו עד הכותל, יורדים לטיול רגלי בסמטאות ובשווקים עד הכיכר הרומית, עולים דרך מגדל השמירה עד לתצפית שלושת הכיפות בטיילת הצפונית וחזרה לשער יפו.

ניתן לעלות על שני המקטעים באותו כרטיס - הכרטיס תקף ליומיים. *מומלץ לרכוש כרטיסים מראש באתר פמ"י www.pami.co.il

מוזיאון הרכבל

במהלך דצמבר 1948 הגה קצין ההנדסה אוריאל חפץ, את רעיון הקמת רכבת אווירית (או בקוד הצבאי "דרך אבשלום") אשר קישרה ישירות בין הר ציון הסמוך לעיר העתיקה ולחלקה המערבי של העיר במהלך מלחמת העצמאות. מטרתו של הרכבל הייתה לחבר ולהעביר אספקה קרי, מזון וציוד, למגני הר-ציון הישראליים בתקופת המלחמה. מוזיאון הרכבל להר ציון ממוקם במבנה בו פעל הרכבל. במקום תערוכות וצילומים מהתקופה ומלבד הקרונית והכבל המתוח, ניתן גם לראות מסמכים וצילומי הדמויות הקשורות למבצע זה. הכניסה חופשית. רח' דרך חברון 17, מעל לסינמטק. הכניסה אל מוזיאון הרכבל הנה דרך הלובי של מלון הר-ציון. ימים א' - ה': 09:00 - 16:00.

העיר העתיקה גם על גלגלים

העיר העתיקה מונגשת לבעלי מוגבלויות תנועה ועגלות, באמצעות פרויקט התיירות השאפתני ביותר בעולם להנגשת ערים עתיקות. באי העיר מוזמנים לתכנן את דרכם המונגשת באמצעות אפליקציה ייעודית וחינמית בשם נגישות ירושלים-העיר העתיקה | Accessible JLM-Old City (ב-9 שפות) המאפשרת ניווט בזמן אמת בין הסמטאות והאתרים.

חופשי לעיר העתיקה

שאטלים חינמיים מחניון מתחם התחנה הראשונה אל שער האשפות. בדומה לערים היסטוריות אחרות בעולם סגורה גם העיר העתיקה של ירושלים לרכבים פרטיים. ניתן לחנות בתעריף יומי בחניון מתחם התחנה הראשונה ולהגיע עד לשער האשפות בשאטל החינמי "חופשי לעיר העתיקה". השאטל פועל בימים ובשעות: א, ג, ד 20:00-08:00, ב ו-ה' 20:00-7:00 ו' וערבי חג - 8:00-ועד שעה לפני כניסת שבת, השאטל יוצא מדי 20 דק'. שאטל מונגש לבעלי מוגבלויות יוצא כל שעה עגולה.

הרפתקה לילית בספרייה הלאומית

במהלך ארבעה לילות בחופשת חג החנוכה (ימים שני – חמישי, 23-26/12 ) תתקיים בספרייה הלאומית פעילות איכותית וחינוכית מיוחדת לילדים שבמהלכה יוצג באולמות הקריאה של הספרייה מופע תיאטרלי-מוזיקלי המבוסס על דמויות מפתח בתולדות הספרייה והתרבות הישראלית.

בפעילות, המיועדת לגילאי 8-12, ישתתפו הילדים באירוע מסתורי המתרחש בכל לילה בין כותלי ספרייה הלאומית. פרטים באתר הספרייה הלאומית.

המרכז למוסיקה ירושלים


100 חברי התזמורת הפילהרמונית הצעירה, המוזיקאים המוכשרים ביותר בארץ בגילים 18-14, מהמרכז למוסיקה ירושלים,
חוזרים לבמות בקונצרטי חורף חגיגיים וסוחפים בחיפה, בירושלים ובתל אביב.


הקונצרט בתל אביב יתקיים בשיתוף עמותת 'הצל ליבו של ילד'

הדואגת לטיפולי לב מצילי חיים לילדים ברחבי העולם – וחלק מהכנסותיו יועברו לפעילות העמותה.


בתוכנית הקונצרט, רפרטואר מרגש וסוחף בניצוחו של הצ'לן והמנצח הלל צרי.
הנגנים הצעירים יבצעו את היידן, קונצ’רטו לצ’לו בדו מז’ור, סזאר פרנק, הסימפוניה ברה מינור,
וביזה, קטעים אהובים מתוך סוויטות האופרה "כרמן"

חיפה: יום ראשון 29.12.19, באודיטוריום חיפה, בשעה 20:00

ירושלים: יום שני 30.12.19 בתיאטרון ירושלים, בשעה 19:00

יריחו

נר ראשון – יום שני כ"ה כסלו 23/12/2019

בין 09:00 ל-12:30: ביקור בארבעה אתרים ביריחו: בית הכנסת העתיק שלום על ישראל, מעיין אלישע, תל יריחו ובית הכנסת העתיק נערן. אוטובוס יוצא מירושלים ב-8:00 בבוקר. אפשר להצטרף ב-8:50 במושב נעמה על כביש הבקעה.

חזרה לנעמה ב-12:30, לירושלים ב-13:00. עלות 60 ₪ לאיש, 30 ₪ לתלמיד, לחייל, לנער\ה. הכניסה ליריחו באבטחת צה"ל.

נר שלישי – יום רביעי כ"ז כסלו 25/12/2019

בין 09:00 ל-12:30: סיור בגילגל המקראית : גבעת הערלות, מעברות הירדן, עתיקות בית חגלה ובחוות בית חגלה.

הסיור ברכבים פרטיים הרוב הליכה רגלית קלה. עלות 20 ₪ לאיש, 10 ₪ לתלמיד, לחייל, לנער\ה.

זאת חניכה – יום שני ב' טבת 30/12/2019

בין 9:000 ל-12:30: סיור בארמונות החשמונאים, במערות הקבורה של הכוהנים מבית ששני, ובארמונו השלישי של הורדוס.

יציאה ממיצפה יריחו בג'יפים. עלות 100 ₪ לאיש. חזרה למצפה יריחו ב-12:30.

מידע והרשמה

הרשמה מראש חובה: לשלוח WhatsApp / SMS ל-יוני ב 052-3527313.

לציין את שמך, את כמות המשתתפים, ואת האירוע בו תרצה להירשם.

מרכז

המופע הבינלאומי, קרקס האש והמים

קרקס פלורנטין מזמין אתכם להצטרף אליו למסע על חושי במופע אור קולי, שבו הפנטזיה הופכת למציאות.

המופע הבינלאומי, קרקס האש והמים 2, מגיע לישראל למספר מופעים מצומצם. מופע מרהיב של אמני קרקס בינלאומיים מומחים וזוכי פרסים בתחומם, המופעים יתקיימו בין התאריכים 7/12/19-11/1/20.

מפתח שערי הקרקס, נכנס אל עולם מהפנט ומטריף בסגנון פסטיבל האורות, עם מופע אורות אשר ידהים את חושים ויכניס אותנו לעולם הפנטזיה, בו תוכלו להתנסות בסדנאות קרקס מיוחדות הפתוחות לקהל הרחב. המסע ממשיך אל עבר האוהל הקרקסי, בו תצפו במופע מרהיב ובינלאומי. במופע, בריכת ענק שממנה יוצאים ונכנסים לולייני קרקס הנופלים אל תוך המים מגובה רב, מזרקות ענק של מים ואש, תלבושות ייחודיות, פס קול מקורי מרגש ותאורות לד שטרם נראו בארץ בשילוב תפאורת מולטימדיה אינטראקטיבית.

במופע, מככבים בין השאר, סרגיי פוטילוב, הליצן המפורסם מרוסיה אשר מופיע על הבמות הגדולות ביותר בעולם, סופיה טרסובה מאוקראינה, אקרובטית אוויר מהמוכשרות בעולם שמופיעה בקרקסים מגיל חמש, אלכסיי ולנטין ואנטון, אלופי הטרמפולינות הענקיות, ונורסולטאן, בקטיבק ומארס שהם חבורת אלופי ההליכה על חבלים בגובה של גורדי שחקים.

כיידוע, רוב תרגילי האקסטרים נערכים בגובה רב וללא קשירה ואבטחה.

אורך המופע כולל הפסקה – 90 דקות. לפרטים והרשמה: https://fire.florentinecircus.co.il/

המופעים יתקיימו באוהל הקרקס, במתחם הכפר הירוק ברמת השרון. חנייה חופשית.

"אור בספריות"

מחלקת הספריות בעיריית תל אביב יפו מזמינה את כל המשפחה לחגוג את חג החנוכה בשלל פעילויות בספריות העירוניות הפרושות ברחבי העיר – סדנאות יצירה של מיניאטורות, חוויה מוסיקלית, שעות סיפור עם השחקניות הדס מורג וגליה פטילון ועוד.

חלק מהפעילויות ללא תשלום, והיתר בתשלום סמלי של 5-25 ₪ למשתתף. הפעילויות מ 4.12 ואל תוך החג.

פטריקס פתח תקווה.

בחג החנוכה, בפטריקס פתח תקווה תוכלו ליהנות מלא פחות מאשר 25 סוגי בירה מהחבית, מבחר ענק של אלכוהול איכותי כשלצדו תפריט פיוז'ן, המשלב מאכלים מהמטבח האירופאי לצד מאכלים מהמטבח המזרח-תיכוני כמו לדוגמה: מנת השניצל'ס, מנת האנטריקוט לצד עראיס בשר, חציל בטחינה, צ'יפס בטטה ועוד.

התפריט מציע מנות שף מובחרות, המבוססות על דגים טריים, בשר איכותי טרי, בצק שמוכן ונפתח במקום, לצד מיטב הירק העונתי. כך לדוגמה, תוכלו ליהנות מלברק שלם שלא מופיע בדרך כלל בסצנת הפאבים, ללגום אלכוהול איכותי לצד מוסר פלנצ'ה ופירה כמהין, להתפנק עם כבד אווז על בריוש ומייפל ולזלול מנות עממיות יותר מהמטבח האירי, כמו נקניקיה בתפו"א עם תיבול מיוחד המתאים למי שנמנע מגלוטן, עראיס בהשראת "אל זעים" בנצרת עם בשר, צנוברים ותיבול דומיננטי (מוגש עם צ'יפס דק במיוחד) ועוד.

גם על הטבעוניים חושבים כאן, כשבתפריט ניתן למצוא המבורגר טבעוני, סלטים ומנות ראשונות המתאימים לקהל זה.

תוצרת הארץ פינת רחוב השחם, במתחם שופ טיים החדש.

32 הצגות ב 7 ימים

תיאטרון אורנה פורת לילדים ולנוער מקיים חגיגת הצגות לחג החנוכה בתל אביב. הצגות תיאטרון אורנה פורת מהווה מוקד משיכה לכל מי שרוצה להעניק לילדיו ונכדיו חוויה תרבותית מהנה ואיכותית. הצגות נוצרות על ידי טובי הכותבים, הבמאים והיוצרים בארץ.

ההצגות יתקיימו במספר מוסדות תרבות בתל אביב בין התאריכים 24-30 לדצמבר, יעלו 32 ההצגות בניהן הצגות חדשות: "שבעת הגמדים ושלגיה" ו"הארגז של ביאליק"

כמו כן, יעלו ההצגות אחרות נוספות: רובין הוד, הנעליים של אדון סימון, שרלוק הולמס, מחסן השטוזים של דתיה, מרק כפתורים, טרופותי, שועלון מחפש חברים, זהבה ושלושת הדובים, מולאן, פרצוף חמוץ ועוד.

לאחר הצפייה בהצגות שבמוזיאון ת"א ומוזיאון ארץ ישראל יוזמנו המבקרים ללא תשלום נוסף לסיור בין כתלי המוזיאון בו יחשפו הילדים ומשפחותיהם ליצירות

כרטיסים ברכישה מוקדמת בטל: 6437* שלוחה 9 או באתר התיאטרון.

'חם בחנוכה' בחבל מודיעין

בפסטיבל יתקיימו הדלקות נרות מסורתיות ומיוחדות: במושב ברקת, הדלקת נרות חנוכה במסורת יהודי חבאן – קהילה יהודית עתיקה מדרום תימן שנבדלת במנהגים, מלבושים ומאכלים שונים ומקיימת הדלקת נרות שהפכה לטקס מרתק. במושב מבוא מודיעים שנשרף בל"ג בעומר האחרון, יקיימו הדלקת נרות ברוח הרב שלמה קרליבך עם להקת בני הישוב 'האחים סולומון', בבית הכנסת ששרד את השריפה הגדולה.

הדלקת נרות משותפת תתקיים בתל גמזו בחנוכיית ענק שתוצב בראש התל, בתום סיור מודרך בעקבות סיפורי החשמונאים והמכבים, שיקיימו מרכז סיור ולימוד "בשבילוד".

בימי חג החנוכה המרחב כולו ייפתח למשפחות ומטיילים שייהנו מטיולי טבע וסיורים מודרכים, פעילויות ניווט חווייתיות ביער בן שמן, הצגות של תיאטרון אספלט במעבה היער, פעילויות מסיק וכבישת זיתים, כתיבה בקולמוסים והאכלת חיות החווה בחוות אלאדין, הרכבת בובות מעץ אצל סבא מוטי במושב גינתון, אומגות, קיר טיפוס ומסלול חבלים במקלט הקופים שביער בן שמן והכנת נרות מחימר ומטבעות חשמונאים בכפר החשמונאי שבשילת.

המסע אל העבר ואל סיפור החשמונאים יקבל ביטוי ייחודי גם בהפנינג חפירות ארכיאולוגיות בתל חדיד וסיור בשרידיו של המבצר החשמונאי שנחשף לאחרונה במקום, ובפארק נאות קדומים תתקיים פעילות "חזרה לארץ החשמונאים", עם תלבושות ובגדים תקופתיים ושאיבת מים מבור מים קדומים.

במתחם קברי המכבים תפעל תחנת מידע עם הסבר על אטרקציות חנוכה באזור וכן המלצה לסיור עצמי 'בעקבות תעלומת קברי המכבים'.

לפרטים מלאים על הפסטיבל ועדכונים: www.thm.org.il

הצגת תאטרון אספלט "אחרוני המכבים" ביער בן שמן

במעבה יער שמן תוכלו לפגוש את "אחרוני המכבים" – מפגש קומי לכל המשפחה המציג שלושה לוחמים יהודים מימי החשמונאים. המופע מפתיע ומשלב טקסטים עתיקים, אקרובטיקה, תמונות מהחיים לפני אלפיים שנה, נגינה בכלים עתיקים, שירת פיוטים, להטוטי חרבות והרבה הומור בריא, מבית תיאטרון אספלט.

מותנה בהרשמה מראש במייל: info@thm.org.il

הדלקת נר חנוכה עם האחים סולומון במבוא מודיעים

השריפה שכילתה את מושב מבוא מודיעים בל"ג בעומר האחרון לא ריפתה את ידיהם של חסידי הרב קרליבך תושבי המקום, והם שוב מתכנסים לקיים הדלקת נרות חווייתית ומיוחדת בבית הכנסת של היישוב שהיה מהשרידים היחידים של השריפה. מוזמנים להכיר את תושביו של היישוב הייחודי, המשמר את מסורתו העשירה של הרב שלמה קרליבך (הרב המזמר). את הדלקת הנרות תלווה נגינתם של האחים סלומון בני המקום, באווירת קרליבך של שמחה ואור.

יום רביעי, 25/12 בשעה 15:30.הפעילות ללא תשלום.

הדלקת נר חנוכה במסורת יהדות חבאן במושב ברקת

'דשנת בשמן ראשי...'- הדלקת נרות בנוסח יהדות חבאן, וחשיפה למנהגי העדה החבאנית בחג החנוכה. החבאנים הם קהילה יהודית מדרום תימן שנבדלת במנהגים, מלבושים ומאכלים שונים ומקיימת הדלקת נרות שהפכה לטקס מרתק. את הנרות ידליקו בבית של טובה הלל, ויתנו הסבר על מסורת יהדות חבאן עם הדגמה קצרה מטקס החינה המסורתי וטעימת מאפים מסורתיים לחנוכה שהקהילה מכינה במשך דורות.

מותנה בהרשמה מראש במייל: neta1818@walla.com

ניווט ספורטיבי עממי למשפחות באזור קברי המכבים, מועדון ניווט חבל מודיעין

כל המשפחה מנווטת בעזרת ערכת ניווט מיוחדת ופותרת כתב חידה נושא פרסים, "בעקבות המכבים". הפעילויות החווייתית תתקיים במתחם 'יער ברזיל' שבאזור קברי המכבים (שילוט מכביש 443).פרטים נוספים: 054-4778111

מאירים את ארץ המכבים - בשיתוף מרכז סיור ולימוד בשבילוד.

יום חמישי, 26/12 נפגשים בשעה 14:30 הסיור יצא בשעה 15:00 ממצפה מודיעין

סיום בתל גמזו בשעה 17:30.באתר מרכז סיור בשבילוד: www.bishvilod.co.il

התנסות בחיי החשמונאים, כפר חשמונאי, שילת

איך חיו החשמונאים? איך שילמו על סחורות בלי שטרות ואפליקציות? 'כפר חשמונאי' הוא שיחזור בן ימינו של כפר קדום מתקופת החשמונאים. סיור מודרך בכפר ייקח את המבקרים דרך בית הבד העתיק, אל השוק ואל חוויות חיי היום יום של החשמונאים. המחזה "מתיתיהו מספר" בשיתוף הקהל מעיר לחיים את סיפור המכבים, הילדים יוכלו ליצור נרות שמן מחימר, לקבל טעימה מהטבעת מטבעות חשמונאיות, כתיבה בקולמוסים וגם להאכיל את חיות החווה, להכין ולקחת שקית צמחי מרפא הביתה ועוד. ניתן לערוך פיקניק במקום. לפרטים והרשמה: 0544480463

עולם הקופים, יער בן שמן

במיוחד לחנוכה במרכז להצלת הקופים, עם סדנת נרות מחימר ומשעווה, הכנת סופגניות, הכרות עם עולמם המרתק של הקופים ועם מרכז ההצלה. בנוסף במקום: מתקן ג'מבורי ענק בן 4 קומות ומתחם ספורט אתגרי עם אומגה, קיר טיפוס ומסלול חבלים.

שעות פתיחה: כל יום למעט שישי: 10:00-15:00, ימי שישי: 10:00-14:00. אפשר להישאר עד שעתיים לאחר סגירת הקופות. פרטים נוספים: 08-9285888

״באנו חושך לגרש״ - חוות הזיתים אלאדין, כפר רות

סיורים משפחתיים בנושא הזית ושמן הזית, בהם נראה איך מפיקים שמן בבית הבד, איך הדליקו איתו את המנורה בבית המקדש, ומה עוד אפשר להכין ממנו. לפי מצב הזיתים על העץ נעשה אחת משתי פעילויות: הילדים ימסקו זיתים ויכבשו אותם או יאספו זיתים שנשרו ויראו איך מכינים מהשמן שלהם סבון. בנוסף יאכילו תרנגולות חופש וישמעו על חייהן יטחנו חיטה לקמח ויכינו פיתה (וגם המבוגרים יקבלו). לפרטים והרשמה: 054-3141822/4

"בחזרה לארץ החשמונאים" – פארק נאות קדומים

נחזור אל ארץ החשמונאים, נכנס לאווירה במתחם תחפושות לכל המשפחה, נפגוש "בחייל מכבי" שישלח אותנו למשימת איסוף רמזים באמצעותם נענה על חידות ונוכל לזכות במטבע ניצחון מהמטבעה הייחודית.

ניפגש עם הקדרית, אשר תדגים את עבודתה על האובניים, נשמע על ההתפתחות של נרות השמן ובמתחם היצירה נגרש את החושך בהכנת נרות שמן.

ונבקר בתערוכת "במה מדליקין" שם נכיר שמנים נוספים העשויים מהחומרים בטבע ששימשו גם הם למאור.

לאורך מסלול ההליכה ניפגש בתחנות הדרכה ופעילות, בגורן נשמע על חיי התושבים של הארץ הקדומה, נתנסה בעבודות השדה וזריעת גרעיני החיטה בחצרות היצהר נכין שמן זית כמו בתקופת המקרא.

הסקרנים שירצו לראות עוד מארץ החשמונאים יוכלו לעשות זאת על התיורית – רכבת הפארק על גלגלים, במסלול נלווה.

בנוסף פארק נאות קדומים מזמין ל"ניווט נבון" לזכרו של יצחק נבון הנשיא ה- 5 אשר היה גם יו"ר פארק נאות קדומים.

הניווט יקח אתכם בין נקודות ציון שונות ברחבי הפארק ובאמצעות מילים שתקבלו בהן תרכיבו טקסט על פסיפס חייו ל הנשיא, הניווט אינו מתאים לעגלות ומומלץ לילדים מעל גיל 5. לפרטים נוספים: 08-9770770

טיולי ריינג'רים ביער בן שמן עם בן שמן ריינג'רס.

בן שמן ריינג'רס מציעים טיולי ריינג'רים מסעירים ביער בן שמן, בתאום מראש בלבד. לפרטים והרשמה: 054-6607099

"חנוכייה לי יש"

מוזיאון נחום גוטמן לאמנות, השוכן בלב שכונת נווה צדק הציורית והקסומה, מציג לכבוד חנוכה, תערוכה שהפכה למסורת - "חנוכייה לי יש", בה יוצגו כ-60 חנוכיות מקהילות ישראל השונות.

התערוכה מציגה חנוכיות, אשר נאספו על ידי בני הזוג דרורה ופנחס זכאי במהלך 46 שנות נישואיהם. במהלך ימי החנוכה ובתקופה בה תוצג התערוכה במוזיאון נחום גוטמן לאמנות, יתקיימו לקהל הרחב המבקר בתערוכה, פעילויות חווייתיות בהנחיית צוות ההדרכה של המוזיאון. טלפון: 03-5161970

מדיטק חולון

פירוט על הצגות, מופעים סרטים, ופעילויות לילדים באגפי התרבות.

דוקטור דוליטל- הצגה מוסיקלית צבעונית, מצחיקה ומרגשת לכל המשפחה על רופא החיות האהוב בעולם- גרסה מקורית וחדשה.היכן מזמינים?1800-20-29-30

מוזיאון העיצוב חולון

התערוכה אקסטרים, תציין עשור להקמת מוזיאון העיצוב היחיד בתחומו בישראל ואחד ממוזיאוני העיצוב המובילים בעולם. התערוכה תעסוק בתהליכי ההקצנה שהתרחשו בעשור שחלף ובתגובתם של מעצבים מהארץ ומהעולם לתהליכים אלה. מעל 80 עבודות של אמנים ידועים מהעולם ומישראל יוצגו בתערוכה.

חנוכה של אור

חברת החשמל כמדי שנה, מאירה למדינת ישראל את חג החנוכה בשלל פעילויות אינטראקטיביות ומהנות לכל המשפחה. בין הפעילויות : משחק בריחה עירוני בתל אביב, סיור עששיות בנהריים, 'בתים מדליקים' והצצה לקמפיין המשפיעניות הראשון בישראל. כל הפעילויות חינם ללא עלות.

צפון

דבורת התבור

מרכז מבקרים דבורת התבור במושב שדמות דבורה יקיים במהלך כל ימי החנוכה פעילות מיוחדת בדגש נרות.

דבורה ענקית שתדליק מידי יום (בסיור של 14:00) חנוכייה עם הילדים, והיה ניתן להצטלם איתה.

לפרטים ותאום ביקור: טל: 04-6769598, פקס: 04-6767459, נייד: 050-5637645

פארק המעיינות, סיורי "מעטים מול רבים"

במהלך הסיור שיירה ברחבי פארק המעיינות סביב הטבע המתעורר לחורף. בין מעיינות צלולים, שטחים חקלאיים, אתרי מורשת וציפורים נודדות נשמע סיפורים מרתקים על הטבע שמסביב, על העמק היום ופעם ועל ההתמודדויות וההצלחות לאורך ההיסטוריה של מעטים מול רבים: מתקופת התנ"ך, קום המדינה ועד היום!

בדרך נפגוש כמה דמויות מקומיות משעשעות מפעם ומהיום שיספרו לנו על חייהם המרתקים בעמק המעיינות כמעטים שהצליחו כנגד כל הסיכויים מול רבים וחזקים - על הקרבות בעמק בתקופת המקרא, על קשיי החלוצים המעטים שהתיישבו בעמק בתקופת הפרחת השממה והביצות וההגנה על הישוב היהודי בתקופת חומה ומגדל.

מול מי מעיין צלולים נשב להתרענן עם תה צמחים חם וסופגניות מתוקות.

הסיורים יערכו בתאריכים - 24,26,28 בדצמבר. בשעה 11:00 הסיור למשך כשעתיים, יש להגיע חצי שעה לפני תחילת הסיור.

השתתפות בסיור בתשלום והרשמה מראש בלבד בלינק https://tic.li/GgLZbwO

חושך ואור, אש ואנרגיה

הציבור מוזמן לחוות בגן גורו סיורי "באנו חושך לגרש בידנו אור ואש"
לכל המשפחה - סיורי חושך ואור, אש ואנרגיה בין בעלי החיים האוסטרליים.

הסיור הינו מודרך ופתוח לקהל המבקרים בגן גורו. במהלך הסיור נבין מה קורה לקנגורו כאשר הימים מתקצרים ואור היום הופך לחושך, נשמע וגם נפגוש את בעל החיים האוגר שומנים ל- 56 ימים! ממש כמו פח השמן... ונזהה אלו בעלי חיים זקוקים לחום השמש בכדי לנוע.
נשמע סיפורים מרתקים אודות האבוריג'ינים (ילידי אוסטרליה), נבין מדוע הם הציתו שרפות ברחבי היבשת והאם שרפות ואש בכלל יכולות לתרום לחידוש המארג הביולוגי.

כל זאת ועוד בסיור על חושך ואור, אש ואנרגיה, תוך כדי מפגש מרגש ממש מקרוב עם מגוון בעלי החיים האוסטרליים שבגן גורו.

הסיורים יתקיימו בימי חופשת החנוכה בתאריכים 24-25-26.12.2019 בשעה 13:00 למשך כשעה וחצי. הסיורים מתאימים למשפחות, פתוחים לקהל הרחב וכלולים במחיר כרטיס הכניסה לגן. אין צורך בהרשמה מראש. הסיור יתקיים בהתאם לתנאי מזג האוויר.

אולמות האבירים

פעילות חנוכה באולמות האבירים בעכו העתיקה. סיורי 'אולמות מספרים' בשת"פ עם תיאטרון עכו . 1700-708020

מרכז מידע עכו

בלב העיר העתיקה בעכו נפתח מרכז מידע ובו תערוכות מתחלפות. כיום מוצגת בו התערוכה "קיר סבתא"- שהינה מחווה לאריגה, רקמה, סריגה ותפירה לחשוף ולקדם אמנים ויוצרים מקומיים 04-6015533

המשביע עכו

בלב הבזאר הטורקי בעכו העתיקה,הוקמה לאחרונה, מסעדת "המשביע" שהינה מסעדה חלבית כשרה עם תפריט עשיר ומגוון, בדגש על טריות וחומרי גלם הטובים ביותר. האווירה האותנטית בשוק, הטעמים המיוחדים, יחד עם עיצוב המקום המשלב בין ישן וחדש, מייצרים חוויה קולינרית שכל אחד יוכל להתחבר. המקום יכול להכיל עד כ-60 סועדים וניתן לערוך גם אירועים קטנים ומשפחתיים.
התפריט בנוי מארוחות בוקר מפנקות, ראשונות יצירתיות ומגוונות, סלטים טריים ומנות דגים מצוינות שחובה לנסות.

כמעט שכחנו לספר לכם על הקינוחים הנפלאים, אבל נשאיר לכם מקום פשוט להגיע ולטעום.

שעות הפעילות של המסעדה הינם בימים ראשון עד חמישי בין 09:00 ל-23:00 וביום שישי מ-09:00 עד 15:00.

המסעדה כשרה בהשגחת הרבנות. וייצמן 1 הבזאר הטורקי עכו.

חגיגת שוקולד ברגבה

חגיגת חג החנוכה עם צבעים, אורות וטעמים, בבוטיק השוקולד שבקיבוץ רגבה. בסדנה מדברים על שוקולד, נטמפרר, מציירים ציור בצבעים המבוססים על חמאת קקאו ולאחר תהליך היצירה מכסים את היצירה בשוקולד לבן.

בנוסף זוללים סוכריות על מקל משוקולד ובסיום הסדנה כל ילד יקבל את ציורו על גבי דף שוקולד. טלפון:052-8890381

עששיות בראש הנקרה

סיורי עששיות ליליים באתר התיירות ראש הנקרה. בין היתר כולל הסיור- נסיעה לילית ברכבל המואר אל הנקרות הימיות, סיור מודרך בתוך הנקרות החשוכות לאור עששיות, נלמד כיצד נוצרו הנקרות, נעלה על הגשר המפורסם שעליו עברה הרכבת המנדטורית שאף הובילה לארץ מעפילים, נשמע את הסיפור המרתק על הלילה שבו המחתרות פוצצו את גשר הרכבת ונצפה במייצג האור קולי. בסיום הסיור – הדלקת נרות חנוכה בין הנקרות עם שירי החג. טלפון: 073-2710

מוזיאוני חיפה 2019

סדנת מאירים את העבר

איפה: המוזיאון הימי הלאומי, שד' אלנבי 198, חיפה

מתי: שלישי, 24.12.19, 11:00

נתחיל בסיור במוזיאון בו נפגוש מוצגים מתרבות יוון העתיקה והחשמונאים, אותם אנו מכירים מסיפור החנוכה. נכיר את עבודת הארכיאולוג, נתבונן בנרות שמן עתיקים שנמצאו בחפירות ונלמד על התפתחות כלי המאור בעת העתיקה. בסדנה ניצור בעצמנו נר שמן מעוטר מחומר ('חימר') ומטבעות ברוח העת העתיקה, עם סמלים יווניים ויהודיים קדומים,בטכניקת ריקוע חמרן. הפעילות מתאימה לגילאי 5+, בליווי מבוגר. רכישת כרטיסים באתר: www.nmm.org.il

סדנת אור במעמקים

איפה: המוזיאון הימי הלאומי, שד' אלנבי 198, חיפה

מתי: רביעי, 25.12.19, 11:00

נתחיל בהרצאה מרתקת לכל המשפחה מפי טל רז, בת הים מריף בת גלים ופעילה סביבתית, בליווי תמונות וקטעי וידאו אודות יצורי הים הקסומים החיים בריף - צבי ים, חתולי ים ועוד, ועל יצורי ים המייצרים חשמל ואור בגופם וזוהרים במעמקים. בסדנה ניצור תמונת ים ויצורים מאירים, עם חלקים אטומים ושקופים היכן שנבחר, לתלייה על חלון בבית ויצירת קסם של אור במעמקים. הפעילות מתחלקת לשני חלקים - הרצאה כ-30 דקות, סדנה כשעה. הפעילות מתאימה לגילאי 6+, בליווי מבוגר.

רכישת כרטיסים באתר: www.nmm.org.il

מסיבת פיג'מות בתערוכה החדר שלי

איפה: מרכז אמנויות, מוזיאון חיפה לאמנות, שבתאי לוי 26, חיפה

מתי: חמישי, 26.12.19, 17:30

הדרכה מותאמת למשפחות בתערוכה הכוללת משחקים, סיפורים ושיחת לילה משותפת.

נכין קישוטי נייר מדליקים לחדר ונדליק נרות חנוכה.

הכניסה בפיג'מה בלבד! מתאים לגילאי 5+, בליווי מבוגר, ועד בכלל!

רכישת כרטיסים באתר: www.hma.org.il

גם אני גיבור על ימי

איפה: המוזיאון הימי הלאומי, שד' אלנבי 198, חיפה

מתי: ראשון, 29.12.19, 11:00

נבקר בתערוכת גיבורי העל הימיים בה נפגוש דמויות אותן יצרו והעריצו בני אדם מתרבויות ותקופות שונות כאשר המכנה המשותף ביניהן הוא הושטת יד לנזקקים לעזרה ושליטתם בים באמצעות כוחות על טבעיים הקשורים לים ומים. נחשוב אילו כוחות על היינו רוצים לעצמנו, לו היו ניתנים לנו כאלה, ומה היינו עושים באמצעותם כדי לעזור לעולם. בסדנה נעצב וניצור לעצמנו אביזרי גיבור על ימי - קילשון פלאי וסמל לחולצה. הפעילות מתאימה לגילאי 5+, בליווי מבוגר.

רכישת כרטיסים באתר: www.nmm.org.il

סדנת מגדלור

איפה: המוזיאון הימי הלאומי, שד' אלנבי 198, חיפה

מתי: שני, 30.12.19, 11:00

לכבוד חג האור, נתבונן בפנס המקורי מהמגדלור אשר היה ממוקם בראש רכס סטלה מאריס, נלמד מדוע היה צורך במגדלור באזור זה וכיצד פעלה הטכנולוגיה המיוחדת של הפנס. בנוסף, נבקר בתערוכת הספנות העתיקה ונלמד בה על הספינות בעולם הקדום ועל המגדלור העתיק המפורסם ביותר - המגדלור של אלכסנדריה. בסדנה ניצור דגם מגדלור תלת מימדי מחתיכות עץ עם נורה מאירה. הפעילות מתאימה לגילאי 5+, בליווי מבוגר

רכישת כרטיסים באתר: www.nmm.org.il

סדנת פנסים יפניים

איפה: מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית, שד' הנשיא 89, חיפה

מתי: 25.12, 27.12, 29.12 | 11:00

בחג החנוכה הקרוב נגרש את החושך כמו שרק היפנים יודעים לעשות! בסדנה נכין פנסים בסגנון יפני ונעטר אותם בעיצוב אישי. הפעילות מתאימה לגילאי 5+, בליווי מבוגר

רכישת כרטיסים באתר: www.tmja.org.il

גולן

המרוץ למנורה באתר מורשת לאומית עין קשתות

לגלות את המנורות העתיקות החבויות באתר עין קשתות. בפעילות ייחודית לחנוכה פותרים חידות ואתגרים במהלך סיור מודרך ואוספים רמזים. מגלים את הקוד ופותחים בעזרתו תיבת אוצר בה ממתין הפרס...

לפרטים נוספים: www.einkeshatot.org.il או בדף הפייסבוק "עין קשתות"

סטודיו מנדרינה

חוויה מדליקה בחנוכה! ביקור בסטודיו לזכוכית, הדגמות של ניפוח ופיסול זכוכית והתנסות של כל משתתף בעבודת מבער של 1300 מעלות. בואו לשחק באש.

לפרטים נוספים: 04-6763619

מדרשת הגולן

סמינר חנוכה במדרשת הגולן, שני ימי תוכן נוף וחוויה למבוגרים סביב מנורה וגבורה בגולן.

בתכנית: סיור מנורות בגולן- הליכה קלה לח'רבת פארג'- ביקור בבית המנורה, נמשיך לסיור בבתי כנסת קדומים שם נשמע על המנורות בגולן באלפיים שנה האחרונות, הדלקת נרות חנוכה חגיגית, ארוחת ערב, הרצאת תוכן על גבורה יהודית בגולן מהחשמונאים ועד ימינו. סיור העמקה בגבורה יהודית במרחב- יום מרתק המתחיל בתיאור התנכ"י, ממשיך לסיפור קרבות המכבים בגולן ומסיים עם אתרי הגבורה מימי הציונות. לאורך היום נבקר בתצפיות, אתרי גבורה, מוזיאונים ונפגש עם דמויות מעניינות. טיילת אפק, מצפה נוקייב, חספין הקדומה, תל טליה, נפח ועוד ועוד.

מתי? ימים א'-ב' 29-30/12 א'-ב' טבת. לפרטים נוספים: 04-6678803 (אילנית)

בשביל היער - טיול עששיות ביער אודם

הסיור יוצא כרבע שעה לפני השקיעה ואורכו כשעה וחצי של הליכה איטית בתוך תוואי היער. פרטים: 050-6894560

דה קרינה

מסע מרתק וקסום אל תוך עולם השוקולד המופלא של דה-קרינה. סדנאות שוקולד לילדים למבוגרים: פעילות מלהיבה וטעימה בה גם הילדים וגם המבוגרים מעצבים, מקשטים, מתלכלכים, טועמים, מצלמים, ויוצרים בעצמם יצירה מתוקה שנשארת איתם גם לאחר שהסדנה מסתיימת. ולקינוח- שוקולד באווירת חג החנוכה...

לפרטים נוספים04-6993622

ש'מעלה

מה? מסעדת בוטיק, חלבית כשרה למהדרין. מאפים, פיצות, פוקאצ'ות, עוגיות, עוגות ועוד....

מתי? ראשון עד חמישי 10:00-22:00, שישי 8:00-14:30 (רצוי בתאום מראש)

איפה? מושב אניעם, מעל כפר האומנים

לפרטים נוספים: בפייסבוק: "ש'מעלה" | 050-5365218

סדנת שוקולד העדי שבמטבח, צילום ליאת גורדוןסדנאות שוקולד-העדי שבמטבח

בסדנת השוקולד מרגישים, טועמים, יוצרים ונהנים משוקולד איכותי ומיחס אישי. כל משתתף יוצא עם מארז עשיר ומפנק של פרלינים וממתקי שוקולד מעשה ידיו. כשר למהדרין

לפרטים נוספים: 058-4422390

מרכז מבקרים "בראשית"

סיור מחכים המלמד על דרך הפרי בדרכם מהמטע ועד למדף. הסיור כולל : סרט הממחיש את הדרך שהפירות עןברים מהמטע ועד המדף, מערכי מיון אוטומטי: שורות ארוכות וצבעוניות של תפוחים צפים וממוינים ללא מגע אדם, סיור בחדרי קירור : מבט מקרוב על הטכנולוגיה המתקדמת ומערכי האריזה המשוכללים של בראשית, חנות מרכז המבקרים : פירות טריים ואיכותיים

לפרטים נוספים: 072-3359901 | 050-4071700 |

לפרטים נוספים, המלצות על לינה, מסעדות ומסלולי טיול-

מרכז מידע תיירות גולן 04-6962885

מלון אדמונד ראש פינה - שלווה גלילית

המלון מציע 60 חדרים מעוצבים, ספא, מסעדת שף, בר משקאות עשיר, בריכה וג'קוזי מרהיבים, חדרי ישיבות וכנסים, חדר יינות ושירות בהתאמה אישית לכל אורח.

חווית האירוח מתחילה בדרך למלון, אל מול נופיו היפים של הגולן והגליל שוכן לו מלון אדמונד ראש פינה. במלון 60 חדרים נוחים ומעוצבים לרווחת האורחים.

את היום יבלו האורחים בבריכה, בחדר הכושר ובג'קוזי מוגבה וייחודי במינו הסמוך לספא המלון המתמחה בטיפולים ייחודיים להרגעת הגוף והנפש. צוות המלון ימליץ ויסייע בהתאם להעדפתו האישית של כל אורח בתכנית בילוי באטרקציות, מסלולי טיול ופעילויות בצפון.

האירוח במלון הינו למבוגרים ולילדים מעל גיל 14, על בסיס לינה וחצי פנסיון הכולל ארוחת בוקר וארוחת ערב במסעדת המלון - מסעדת 'ויקטוריה', מסעדה אלגנטית המציעה חוויה גסטרונומית ייחודית. תפריט המסעדה תוכנן בקפידה ומציע תוצרת מקומית גלילית בתחכום אירופאי קלאסי.

בשעות הערב ניתן ליהנות מסדנת יין ייחודית בחדר היינות של המלון ולהמשך בילוי בבר המלון, 'לורנס בר', מתמחה במשקאות משובחים ותפריט מנות אישיות מבית שף המלון. בקרבת הבר הותקן קמין לימי החורף הקרים וספרייה עם מגוון ספרים.

במלון, שלושה אולמות כנסים לאירועי חברות ואירועים פרטיים. צוות המלון ערוך לתכנן ולהפיק כנסים ואירועם לפי צורכי הלקוח, תוך הקפדה על הפרטים הקטנים ביותר.

במלון אדמונד, ניתן להזמין ימי כייף, המשלבים ארוחה במסעדת המלון, טיפולים בספא ושימוש חופשי בבריכה, בסאונות ובג'קוזי.

מלון אדמונד ראש פינה מציע, חווית אירוח בהתאמה אישית בצפון.

הטבה מיוחדת לרגל הפתיחה - 50% הנחה לאמצעי שבוע ו- 50% הנחה בסופי שבוע בחודשים נובמבר ודצמבר 2019.

לפרטים והזמנות מלון אדמונד ראש פינה: 04-9064555

דרום

פעילות מיוחדת בגן לאומי תל אשקלון


סודות העיר העתיקה במשחק חידות ומשימות מאתגרות מעולמות
התוכן של חדרי הבריחה: תצטרכו לפתור בעיות, לפתוח מנעולים ותיבות,
למשוך חבלים, למצוא הבדלים ולמשש חפצים וזו רק טעימה.
בערכת המשחק יש מפה, חידות ומפתחות ותצטרכו למצוא את התיבות ואת התשובות.
את הפעילות ילוו דמויות תקופתיות והם יסייעו לכם ויעשירו את הידע ואת החוויה. משך המשחק כשעה וחצי.

בן-גוריון יוצא אל האור

המבקרים בצריף בן-גוריון בשדה בוקר יזכו לחוויה שמעטים חוו עד כה – צפייה בקטעים נדירים שטרם שודרו מתוך הסרט המרתק "בן-גוריון, אפילוג", המציג את הראיון האבוד של בן-גוריון, חודשים ספורים לאחר מותה של פולה בן-גוריון. את הקרנת הקטעים ילווה יריב מוזר – יוצר ומפיק הסרט, אשר יספר על הקטעים שירדו בעריכה, ויסביר מדוע לא נכנסו לסרט הסופי.

ברחבי האתר המבקרים יוכלו להשתתף במשחק משימות "חפש את האור" בו יגלו תמונות וחפצים הקשורים באור, כמו החנוכיות המקוריות של בן-גוריון, תמונה ייחודית של סמל המדינה ועוד. דרך החידות והמשימות יתגלו פתרונות הפקת האנרגיה במדבר מאנרגיה שמשית, עליהם חשב בן-גוריון בימיו בקיבוץ.

לפרטים נוספים והרשמה: שוש 08-6592103, 054-3059243

35 פסטיבלים בינלאומיים באילת בחורף

החורף הקרוב באילת יציע לא פחות מ-35 פסטיבלים ואירועי תרבות למאות אלפי האורחים שיגיעו אליה, במהלך 5 חודשי החורף החמימים, בכ-45 טיסות שבועיות מכל רחבי אירופה ולמאות אלפי האורחים מישראל. " זה שיא גינס" אומר יוסי חן מנכ"ל תאגיד התיירות העירוני.

מדובר ביוזמה משותפת של משרד התיירות, תאגיד התיירות אילת, עיריית אילת והתאחדות המלונות בעיר שתוכננה ונרקמה בשלוש בשנים האחרונות. מטרת הפסטיבל היא להעצים את מיתוגה של אילת בעולם כמרכז תרבות תוסס, אשר מציע בנוסף לשמש נצחית ולחופים נפלאים, גם אירועי תרבות בינלאומיים במגוון עצום של תחומים וסגנונות, שיפנו לכל הגילאים ולכל סוגי הבילוי וההעדפות התרבותיות.

"עשרות מיליוני שקלים יושקעו במותג החדש. בנינו תמהיל עשיר ומרגש של פסטיבלים ואירועי תרבות שמדגיש את יתרונותיה של אילת בחורף .אין תייר אחד שיגיע לעיר ולא ימצא בה חוויה, פעילות או תוכן שיקלעו לטעמו. בנוסף על היותה פנינת טבע קסומה וייחודית, מעכשיו אילת תציע יותר אירועים ומופעים בינלאומיים, שיהפכו את החופשה בה לבלתי נשכחת", מסכם יוסי חן, מנכ"ל תאגיד התיירות אילת.