"אם אתה יהודי, המקום שלך בישראל"

פול פיטוסי, מנהל בית הספר היהודי 'יבנה' במארסיי התלווה לתלמידיו שהגיע לבחון לימודים בישראל. "מדינת ישראל היא הבסיס והשורשים".

ניצן קידר , כ"ד בכסלו תש"פ

פול פיטוסי (מימין) עם תלמידיו בירושלים
פול פיטוסי (מימין) עם תלמידיו בירושלים
צילום: דוברות

כאלף תלמידים יהודים מ-26 בתי ספר בצרפת ביקרו בימים האחרונים בישראל במסגרת התכנית "שמיניסטים בכחול לבן" של החוויה הישראלית. עד כה, עלו לישראל במשך השנים מעל 40% ממשתתפי הפרויקט.

פול פיטוסי, מנהל בית הספר 'יבנה' במרסיי הגיע במיוחד מצרפת כדי לעשות את השבת עם תלמידיו. "התלמידים בעצם בודקים האם הם רוצים ללמוד בישראל לימודים אקדמיים בעתיד. בחודש ינואר, אנשי הפרוייקט באים לצרפת ומדברים את התלמידים ומציעים להם את האפשרויות".

איך התלמידים שלך חווים את ישראל?

"בית הספר שלנו עוסק הרבה בלימוד השורשים של עם ישראל – והם ארץ ישראל ומדינת ישראל – מדינת היהודים. הם מחכים לסיור הזה ושמחים כשהרגע הזה מגיע. גם אני שמח מאוד שהם באים ורואים את ישראל מקרוב".

"יש לי מנהג שבכל שנה אני עושה שבת עם התלמידים בישראל. אני באתי רק לשלושה ימים ומקדיש אותם לתלמידים שלי שראיתי אותם גדלים לאורך השנים בבית הספר שלנו".

מדברים גם על עלייה? יש תלמידים שחושבים על זה ברצינות?

"יש ויש. יש תלמידים שרוצים לעשות עלייה ויש כאלה שלא. אנחנו מבקשים להכניס לראש שלהם שישראל זה בעצם הבסיס והשורשים שלנו. אחר כך יש תלמידים שמתחילים לימודים בצרפת ואחרי שסיימו אוניברסיטה עולים לישראל. השנה הזו עשרה תלמידים שלנו עולים לישראל וזה מספר משמעותי".

בצרפת יש היום לא מעט אנטישמיות. איך מציגים זאת בפני התלמידים?

"אני מדבר על זה בהרחבה והם יודעים שיש אנטישמיות במדינה. אנחנו מדברים על הכל, על הביטחון האישי ואפילו שגם אם ליהודים בצרפת יהיה בסדר בכל יום, עדיין אנחנו דואגים מאוד וזקוקים לאבטחה. בפריז, אם הולכים עם כיפה כיום, זו בעיה. אני חושב שצריך לדבר על הכל עם התלמידים ולספר להם הכל".

אתה מוכן לומר לתלמידים יהודים שנמצאים קרוב לגיל 18 שהעתיד שלהם לא בצרפת אלא בישראל?

"אני חושב שזה יותר טוב עבורם ללכת לישראל, למרות שאנחנו מאוד אוהבים את צרפת כי נולדנו בה. אם אתה יהודי דתי או מסורתי, המקום שלך הוא בישראל. אני מדבר איתם הכי פתוח על הנושא הזה ואני לא חושש לדבר כך. אני אוהב את צרפת אבל אוהב גם את ישראל".